Je svět kolem nás skutečný? Co když je vše je pouhá iluze a my žijeme uvězněni ve virtuální realitě podobně jako postavy ve videohrách, u kterých ve volném čase odpočíváme? Touto otázkou se vědci a filozofové zabývají už tisíce let.
Docent fyziky na univerzitě v Portsmouthu Melvin Vopson nyní přichází s tvrzení, že Bible může skrývat důkazy podporující teorii matrixu!
Teorie, podle níž žijeme v počítačové simulaci či nějaké formě virtuální reality, nabírá na popularitě na přelomu tohoto tisíciletí zejména díky kultovnímu filmu Matrix z roku 1999. Samotná myšlenka je ale mnohem starší.
Již starověcí myslitelé z Číny, Indie či Řecka se zabývají otázkou, do jaké míry jsou naše životy a okolí svět reálné, jen místo tehdy neznámých počítačů používají přirovnání ke snům, obrazům či textům.
Dokonce i Bible prý obsahuje důkazy, že celý náš vesmír může být pokročilou počítačovou simulací. S takovým tvrzením před nedávnem přišel britský vědec a docent fyziky na univerzitě v Portsmouthu Melvin Vopson.
„Sama bible nám říká, že se nacházíme v simulaci, a také nám říká, kdo ji dělá. Dělá ji umělá inteligence,“ prohlašuje. Jak k takovému překvapivému závěru dospěl?
Bůh, nebo program?
Melvin Vopson se simulační teorií zabývá již řadu let a stojí také za objevem nového fyzikálního zákona o chování informací, který ji nepřímo podporuje.
Další možné důkazy pak předkládá ve své knize Znovunačtená realita:Vědecké argumenty pro simulovaný vesmír, v níž mimo jiné nastiňuje úvahu, že akt stvoření světa, jak je popsán v Bibli a dalších náboženských textech, by mohl být analogií aktu programování simulace.
Vopson poukazuje například na Janovo evangelium, jednu z prvních čtyř knih Nového zákona, které začíná silným výrokem: „Na počátku bylo Slovo a to Slovo bylo u Boha a to Slovo byl Bůh.“ Tento verš má podle vědce hluboký teologický význam v křesťanském učení.
Jak se ale jeho význam změní, pokud o vesmíru uvažujeme jako o simulace? „Slovo“ v této slavné větě totiž může odkazovat na základní počítačový kód, který řídí a kontroluje simulaci. A tvrzení, že „Slovo bylo Bůh“, by mohlo znamenat, že Bůh je součástí simulace.
Silné důkazy
Janovo evangelium dále říká: „Všechno povstalo skrze ně a bez něho nepovstalo nic, co jest.“ Tento výrok podle Vopsona rovněž podporuje teorii simulovaného vesmíru.
„Naznačuje to existenci Stvořitele, který simulovaný vesmír uvedl v život prostřednictvím Slova (tedy Kódu),“ uvádí…Mohou prastaré texty o stvoření světa vyprávět stejný příběh, jaký stojí i v centru simulační teorie, pouze jiným jazykem, který byl srozumitelnější v dané době?
Tedy že kdosi inteligentní a mocný stvořil svět, ve kterém žijeme, a sleduje veškeré dění v něm, dokud nenastane čas vše ukončit. Kromě biblických textů simulační teorii podporuje i řada dalších faktorů.
Za zmínku stojí například skutečnost, že existují limity pro rychlost, jakou se může šířit světlo a zvuk. To naznačuje, že se mohou řídit rychlostí počítačového procesoru. Jsou snad i veškeré naše životy řízeny nějakým kódem?