V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra.
Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy.
Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá kunsthistorička Brigitte Hintzen-Bohlenová.
Postavit ho nechává císař Traján (53–117), který jeho budování financuje z úspěšného tažení do Dácie (na území dnešního Rumunska). Komplex navrhne jeho dvorní architekt Apollodoros z Damašku (asi 65–130).
Dokončen je roku 113 a kromě řady monumentálních, ale obvyklých staveb je v něm možné narazit na jeden unikát. Do dějin se zapíše jako Trajánova tržnice…
Z cihel a betonu
V půlkruhové budově z červených cihel to bzučí jako v úlu. Trajánova tržnice je plná lidí. Apollodoros z Damašku při její stavbě vsází na několik římských inovací.
Nejenže umně využije oblouků a kleneb, aby do ní vpustil co nejvíce světla, kromě cihel si za stavební materiál vybere beton. Celkem se v budově nachází 150 místností.

Nečekaná razítka
Ve tvářích archeologů je patrné překvapení. Při jednom z průzkumů tržnice narazí na cihly opatřené razítky, používanými za císaře Domitiana (51–96). Ten byl ovšem Trajánovým předchůdcem.
V díle římského historika Aurelia Victora (asi 320–390) je navíc zmínka, která spojuje vznik stavby právě s Domitianem.
Fórum včetně tržnice přesto s největší pravděpodobností nechal vybudovat až Traján. Domitianus totiž zemřel předčasně a zanechal po sobě množství stavebního materiálu, který Apollodoros jednoduše využil.
Že tomu tak bylo, dokládají jak záznamy renomovaných římských historiků, tak další použité cihly. Na většině z nich jsou už Trajánova razítka.

Více účelů
Na konci strmého schodiště se otevírá obří hala. Právě ta byla svého času centrem Trajánovy tržnice. K obchodu se ale moc nehodila. Jak odborníci nedávno zjistili, platí to i pro řadu místností ve vyšších patrech, kterých měla budova celkem šest.
Nesloužil tedy komplex jinému účelu? Podle archeologů nikoli, jen měl výrazně širší využití, než se dosud myslelo.
