Centrifugy neboli odstředivky se používají při celé řadě lékařských vyšetření. Jejich nevýhodou však je, že jsou drahé a potřebují elektřinu.
Bioinženýři ze Stanford University nyní vyrobili jednoduchou ručně poháněnou centrifugu, která se hodí do rozvojových zemí a polních podmínek.
Předobrazem ruční centrifugy byla dětská hračka, která má podobu papírového kotouče roztáčeného natažením a smršťováním provázku. Svůj výtvor, který se skládá z kusu papíru, plastu a provázku za pár korun, nazvali autoři „paperfuge“.
I přes jednoduchost a nízké náklady nabízí úctyhodné parametry. Při testech se vědcům podařilo dosáhnout rychlosti 125 000 otáček za minutu a odstředivé síly 30 000 G. Teoretické maximum by přitom mohlo být až na úrovni milionu otáček za minutu.
„Podle mého nejlepšího vědomí se jedná o nejrychlejší odstředivé zařízení pohánění lidskou silou na světě,“ řekl Manu Prakash, odborný asistent bioinženýrství na Stanford University a jeden z autorů paperfugy.
Centrifuga je přitom rozhodující pro detekci onemocnění, jako je malárie, spavá nemoc, HIV nebo tuberkulóza. Levná centrifuga, která nepotřebuje elektřinu, umožní přesnější diagnostiku v chudých regionech, kde jsou tyto choroby nejčastější.
Odstředivé síly oddělí krevní složky ve zkumavce do vrstev a umožní snáze rozpoznat patogeny. Těžké červené krvinky se shromažďují na dně zkumavky, zatímco vodnatá plazma plave nahoře a parazité, jako ti, kteří způsobují malárii, se usadí ve středu.
Oddělit jednotlivé složky krve trvalo v papírové centrifuze pouhých 90 sekund. Po 15 minutách odstřeďování se pak od červených krvinek oddělí parazitičtí prvoci plazmodia, kteří způsobují malárii.
Vzorek krve navíc může být odstřeďován v nádobce potažené oranžovým barvivem akridinem, které parazity zvýrazní, takže mohou být snadno identifikováni pod mikroskopem.