Rakovina kůže je dnes jedním z nejběžnějších nádorových onemocnění, ke kterému přispívá i nadměrné slunění. K jejímu včasnému určení může v budoucnu přispět umělá inteligence. U nejnebezpečnější formy tzv. maligního melanomu to přitom může být otázka života a smrti.
Návštěva dermatologa, který má určit, zda to mateřské znaménko, které se vám nezdá, není ve skutečnosti zákeřná rakovina, není nic příjemného. Někdy však nemá člověk možnost jít k dermatologovi, ani kdy by chtěl. Buď je moc daleko, nebo nemá čas.
Američtí vědci ze Stanford University vytvořili inteligentní diagnostický algoritmus, který dokáže vizuálně odhalit potencionálně nebezpečnou rakovinu.
V budoucnu by mohlo stačit si podezřelé mateřské znaménko vyfotit chytrým telefonem a okamžitě dostaneme odpověď.
Místo, aby začali se stavbou algoritmu od nuly, použili výzkumníci existující algoritmus od společnosti Google, který již byl vycvičen k identifikaci 1,28 milionů snímků 1000 různých kategorií objektů.
Místo rozlišování psů a koček, k čemuž byl uzpůsoben, však vědci potřebovali, aby dokázal odlišit zhoubný karcinom a neškodné mateřské znaménko.
K vytrénování algoritmu proto použili databázi tvořenou téměř 129 450 detailními snímky kožních lézí, které reprezentují více než 2000 různých chorob. Následně vytrénovali svůj algoritmus, aby dokázal vizuálně diagnostikovat potencionální rakovinu.
Vědci nechali svůj algoritmus utkat se s 21 zkušenými dermatology. Algoritmus přitom nezaostal za živými zkušenými dermatology a dosáhl úspěšnosti alespoň 91 procent.
Jednou z velkých výhod tohoto algoritmu přitom je, že na rozdíl od člověka, může být více či méně citlivý. To umožňuje vědcům vyladit odpovědi v závislosti na tom, co chtějí, aby posoudil.