Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Záhada Piltdownského člověka konečně vyřešena!

O městečku Piltdown v jihovýchodní Anglii by dnes nikdo nevěděl, nebýt významného nálezu ostatků fosilního člověka. Bohužel sláva netrvala dlouho, vědci brzy odhalili, že šlo o podvrh. Dnes, po více než sto letech, navíc známe i pachatele.

Ve druhé polovině 19. století si vědci přestali dělat z Charlese Darwina legraci a začali jeho evolucionistické myšlenky brát vážně. Když poté vyšla kniha O původu člověka, bylo jen otázkou času, kdy lidé začnou pátrat po svých dávných předcích.

Problematiku kořenů lidského rodu nakousnul už sám Darwin, podle kterého byli naši předci podobní čtyřnohým opicím a žili ve stromech. Na základě podobnosti člověka a velkých lidoopů navíc označil za kolébku lidstva Afriku.

I když byly Darwinovy myšlenky revoluční, bez důkazu šlo stále jen o pouhou teorii. K jejímu potvrzení archeologové museli přinést kosti předvěkých lidí. Spustil se proto závod o nalezení spojovacího článku mezi člověkem a opicemi.

Obrovský průlom nastal v roce 1912, kdy amatérský archeolog z Anglie Charles Dawson (1864–1916) oznámil, že hledaný mezičlánek konečně našel.

Vědci vítají nový lidský druh

Na vědecké konferenci Dawson se svým přítelem paleontologem Arthurem Smithem Woodwardem (1864–1944) představili nález, který amatérský archeolog učinil ve štěrkových dolech v Piltdownu. Podařilo se mu objevit úlomky lebky společně s dolní čelistí a několika zuby.

Nález okamžitě vzbudil senzaci. Rekonstrukce lebky z rukou Woodwarda totiž přesně odpovídala představě o hypotetickém článku spojujícím člověka a opice. Tvor měl relativně velkou mozkovnu podobnou modernímu člověku.

Ale dolní čelist a zuby tvarem připomínaly spíše lidoopa. Vzhled lebky tedy přesně zapadl do tehdejších představ o evoluci člověka, podle kterých se nejprve zvětšovala mozkovna a až později došlo k „polidštění“ ostatních znaků.

Nadšená vědecká obec tedy nález přijala a Dawsonovi připadla čest dávného předka pojmenovat. Chvíli byl proto znám pod vědeckým názvem Eoanthropus dawsoni – dawsonův člověk z úsvitu věků.

Nové nálezy umlčují odpůrce

Objev nového lidského druhu vyvolal nadšení. Ale našli se i tací, kteří autenticitu fosilie zpochybňovali od počátku. Důvodem byla hlavně přílišná podobnost dobové představě o vývojovém mezičlánku člověk-opice.

Navíc Dawson odmítal originál svým kolegům zapůjčit, a ti si tak museli vystačit s odlitky. To mezi vědci vzbuzovalo oprávněné podezření.

Již v roce 1913 vyšel v odborném časopisu Nature článek, ve kterém autor tvrdil, že lebka je složena z lidské mozkovny a opičí čelisti. Podobných názorů postupně začalo přibývat.

Jenže v roce 1915 Dawson vytřel zrak všem pochybovačům. Ohlásil totiž objev další lokality, kde údajně našel ostatky jiného jedince druhu Eoanthropus dawsoni. Kvůli velkému povyku kolem zkamenělin však odmítl prozradit, kde lokalita leží. Ve všech publikacích se tak vyskytuje pouze nejasné označení Piltdown II.

Pohřeb Piltdownského člověka

Objevem dalších fosilií nového lidského druhu Dawson umlčel velké množství hlasů z řad odpůrců. Přesto názor, že je to podvrh, neutichnul úplně.

K definitivnímu uznání nepravosti „fosilie“ Piltdownského člověka došlo až po druhé světové válce v roce 1953. Po detailní analýze lebky vědci z Britského muzea a Oxfordské univerzity vydali článek, ve kterém přinesli hned několik důkazů, že jde o padělek.

Podle nich byla lebka složena ze tří částí – mozkovna patřila anatomicky modernímu člověku ze středověku, dolní čelist orangutanovi a zuby šimpanzovi.

Navíc bylo zjištěno, že části, z nichž byla výsledná lebka poskládána, byly obarveny roztokem železa a kyseliny chromové, aby byly stejně barevné. Padělatel také zbrousil zuby a upravil kosti tak, aby do sebe zapadaly.

Jednoznačně šlo tedy o člověka, který se v tom, co dělal, dobře vyznal, uměl pracovat s kostmi a měl jasnou představu, jak by měl spojovací článek mezi člověkem a opicí vypadat.

Podezření padá na Dawsona

Hned, jak se odhalila nepravost druhu Eoanthropus dawsoni, začali vědci hledat odpověď na další otázku, kdo významný objev zfalšoval? Byl to archeologův přítel Arthur Woodward? Nebo dokonce sám autor objevu? Nebo jim falešné kosti někdo nastrčil?

Největší podezření od samého začátku padalo na Charlese Dawsona. Jedním z důvodů byla jeho touha po vědeckém uznání, která je patrná z řady jeho dopisů. Druhým důvodem pak byl fakt, že objevy byly učiněny vždy buď samotným Dawsonem, nebo za jeho přítomnosti.

Navíc se vždy našlo přesně to, co veřejnost žádala. Mnoho otázek se například rojilo kolem vzhledu špičáku pravěkého člověka. „Náhodou“ byl hned dalším objevem ostatků nového druhu právě špičák.

I když byla vina za padělek přisuzována sběrateli a amatérskému archeologovi, nikdy mu vytvoření falzifikátu nebylo přiznáno. Po smrti podezřelého se totiž důkazy sbírají velice těžko. Přesto se v loňském roce vědcům podařilo padělatele usvědčit.

Pachatel objeven!

Badatelé v čele s Isabelle De Groote podrobili kosti, které dříve tvořily lebku Piltdownského člověka, nové analýze.

S pomocí nejmodernějších metod zahrnujících tvarový, rentgenový a DNA rozbor, se vědcům podařilo zjistit, že kosti mozkovny patřily dvěma nebo třem různým lidem, pravděpodobně z období středověku.

Dolní čelist a všechny zuby poté pocházely z kostry mladého orangutana. Právě to ukázalo na Charlese Dawsona coby padělatele. Jako jediný totiž navštívil druhou lokalitu v Piltdownu, kde „našel“ další kosti druhu Eoanthropus dawsoni, včetně zubů.

Navíc se v Dawsonově sbírce našlo minimálně 38 dalších padělaných předmětů. Amatérský archeolog pravděpodobně kvůli slávě a uznání vytvářel „starověké“ artefakty celý život.

Piltdownský člověk byl pak jeho vrcholným dílem, které mu konečně mělo zajistit přijetí do nejvyšších archeologických kruhů.

Charles Dawson zemřel v roce 1916, přesvědčený o své slávě. Jenže kvůli jeho „dílu“ došlo ke zdržení paleoantropologie o dlouhých 41 let.

Místo toho, aby se vědci zabývali důležitými objevy, jakými bylo například Taungské dítě – fosilie prvního objeveného zástupce rodu Australopithecus, zdržovali se výzkumníci nekonečnými dohady o pravosti Piltdownského člověka.

BOX

Závod v objevení spojovacího článku začíná!

*První kosterní pozůstatky lidí byly nalezeny dávno před přijetím Darwinových myšlenek, roku 1771 například luteránský pastor J. F. Esper (1732–1781) nalezl u německého města Bayreuthu lidské kosti společně s kostmi dávno vyhynulých zvířat, ve vědeckém světě se ovšem tyto ojedinělé nálezy setkaly s naprostým nepochopením.

*K přelomu dochází až pod vlivem evolucionismu v polovině 19. století. Přelomovým objevem je nález fosilních zbytků neandertálského člověka v roce 1856, který výrazně přispěl ke zformulování hypotézy o vzniku člověka z „opice“.

*Hlavním zastáncem této teorie byl přírodovědec K. Vogt (1817–1895), který důkladně prozkoumal lebky z Neanderthalu a dospěl k názoru, že i když se nejedná o bytost, která by stála v půli cesty od lidoopů k člověku, naznačují tyto lebky souvislost s lidoopy.

*Na základě této spekulace Vogt předpověděl existenci spojovacího článku, bytosti, která byla tělem člověk a rozumem lidoop.

Obraz od malíře Johna Cookeho z roku 1915. Znázorňuje v zadní řadě (od leva): F. O. Barlowa, G. Elliota Smitha, Charlese Dawsona a Arthura Smitha Woodwarda. V druhé (dolní řadě): A. S. Underwooda, Arthura Keitha, W. P. Pycrafta a Sira Raya Lankestera. Rekonstrukce, jak by měl vypadat piltdownský člověk.
Související články
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let.   Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla […]
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí […]
Sedíte, pijete kávu a držíte v ruce časopis (nebo mobil) s tímhle textem. A ani jste se nepodivili nad tím, jak je možné, že jste časopis/mobil ihned vnímali jako časopis/mobil, křeslo si nespletli se stoličkou a bezpečně rozpoznali svůj hrnek. Co na to říká mozek?   Identifikace objektů se nám zdá jako ta nejvíc samozřejmá věc pod […]
Pacienti s celiakií, pšeničnou alergií a intolerancí se konečně dočkají bezlepkového pečiva kvality konvenčního pečiva. Novou recepturu vyvinul tým výzkumníků společnosti Perník s.r.o., Mikrobiologického ústavu AV ČR, Výzkumného ústavu potravinářského Praha a firmy RADANAL s.r.o. Technologická agentura České republiky (TA ČR) podpořila tento projekt v rámci Programu EPSILON.   Bezlepková bageta je výsledkem čtyřletého výzkumného […]
reklama
Historie
Inaugurace prvního prezidenta USA: Washington si musel půjčit na cestu
Atmosféra v New Yorku je ve čtvrtek 30. dubna 1789 mimořádně slavnostní. Už od rozbřesku se lidé shromažďují v ulicích města. Všichni v radostném napětí očekávají, co se bude dít. Prezidentskou přísahu ještě dosud nikdy neviděli…   Davy lemují newyorskou Cherry Street. Právě na této ulici na Manhattanu se v čísle 3 nachází nová rezidence […]
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Zajímavosti
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa!   V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných, […]
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Záhady a napětí
Aztécké píšťaly smrti: Šlo o předměty používané při obětech?
Má pouhých pět centimetrů. Přesto podle některých lidí dokáže vytvořit ten úplně nejstrašidelnější zvuk na světě. „Rozhodně vám nažene strach,“ uvádí popularizátor vědy James Orgill. Řeč je o aztécké píšťale smrti. K čemu před dávnými staletími sloužila? Používala se při mimořádně krvavých rituálech nebo ji nosili vojáci na bitevní pole?   Archeologům se naskýtá děsivý pohled. […]
Vrch Modla: Praktikovali zde Slované lidské oběti?
V národopisné oblasti Slovácka na jihovýchodě Moravy nalezneme zalesněný vrch Modla. Jedná se o jednu z dominant vrchoviny Chřiby a o místo, kde badatelé v minulosti objevili pozůstatky osídlení z doby železné a malé keltské sídlo z 2. století př. n. l. To je dnes historiky považované za bývalé kultovní místo. Co všechno se na něm odehrávalo?   […]
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
epochaplus.cz
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V