Dva veliké kusy skály propojené mostem a obytná stavba, ke které vedou kamenné schůdky. To vše uprostřed moře s výhledem do všech stran. Nenechte se však tímto romantickým vzezřením ostrova Gaiola, ležícího u italské Neapole, oklamat!
K malému molu u většího ze dvou skalních ostrůvků u západního pobřeží Itálie připlouvá za šumění zpěněných vln malý člun. Z něj v doprovodu dvou mužů vystupuje elegantní dáma v krátkém kabátku a duhové hedvábné šále.
Jeden z mužů jde napřed, aby o návratu zpravil jejího manžela, švýcarského obchodníka Hanse Brauna. Jaké je jeho překvapení, když nachází skleněné dveře prostorné vily dokořán otevřené a po zámožném majiteli ostrova není ani památky.
Sluhu zaujme srolovaný koberec v patře, který tam před odjezdem nebyl. Zkusí ho neúspěšně zvednout a s úlekem zjišťuje, že mu po dlani stéká krev.
O chvíli později vyděsí racky kroužící nad ostrovem hysterický křik ženy, jejíhož manžela právě našli zavražděného a zabaleného do koberce.
Napoleonův mág?
O pár dní později umírá v blízkosti ostrova i Braunova žena, jejíž loďku převrhlo rozbouřené moře. Mnozí Italové od té doby věří, že na ostrově sídlí zlé síly, které tam přivolala Braunova vražda.
Někteří místní však poukazují na historky svých předků o podivínovi, kterému se přezdívá Čaroděj. Ten prý na ostrově žil na počátku 19. století. Říká se, že tento čaroděj nutil místní rybáře, aby mu dodávali potraviny a sám experimentoval s okultními silami.
Mohl se mu jeden z jeho pokusů vymknout z ruky? Jak tento Čaroděj skončil, není známo. Jedna z legend říká, že šlo o mága, který se snažil pro samotného Napoleona Bonaparta (1769–1821) vyvolat démony, již by mu pomohli s jeho tažením. Při tom ale zemřel a na ostrov padla strašlivá kletba.
Varující Gorgona
Podle jedné teorie má podivná aura ostrova mnohem starší kořeny. Tajemné místo u italského pobřeží je totiž plné římských ruin ze začátku našeho tisíciletí. Nacházela se zde prý i římská budova, ve které se učilo mystickým uměním.
„Říká se, že voda kolem ostrova byla trvale znečištěna lektvary, které byly před staletími v této škole vytvořeny.
Právě v tom může vězet kletba, co dostihne jen ty, kteří se zde zdržují příliš dlouho,“ říká Phyllis Macchioni, italská novinářka, která se prokletím ostrova Gaiola zabývá.
V 60. letech minulého století je navíc na zbytku kamenné stěny objevena freska děsivé Gorgony, zlé bytosti z římské mytologie s jedovatými hady místo vlasů, která přináší zmar a smrt. Byla zde snad vyobrazena, aby případné návštěvníky varovala před kletbou?