Stonehenge na Salisburské pláni v Anglii je již po staletí jednou z nejzajímavějších archeologických lokalit a jen málokteré místo na světě si vysloužilo pozornost tolika badatelů.
Jak se zdá, nyní by ho mohl na pomyslném trůnu vystřídat nedávný nález ještě podstatně větší megalitické stavby stojící nedaleko slavné pohanské památky.
V táboře archeologické výpravy z univerzit v Birminghamu a Bradfordu, který leží jen tři kilometry od slavného Stonehenge, je živo.
Badatelé se rychle sbíhají k centrálnímu kempu, někteří parkují čtyřkolky a traktůrky, které za sebou od rána do noci tahaly nejmodernější radary a další přístroje zkoumající podzemí. Nyní se zdá, že expedice konečně narazila na zajímavý objev.
Všichni zkoumají pořízené snímky a vedoucí výpravy připravuje podklady pro tiskovou konferenci. Na ní předstupují před novináře hlavní osobnosti projektu s prohlášením, že našli podzemní megalitickou stavbu nebývalých rozměrů.
Druidové, nebo Římané?
Stonehenge. Zřejmě nejslavnější megalitická stavba světa, na kterou se každoročně jezdí na Salisburskou pláň v Jižní Anglii podívat kolem milionu turistů.
A každoročně také přicházejí nové a nové zprávy o tom, k čemu přesně Stonehenge sloužilo a především, jak původně vypadalo. Vybudovali snad stavbu Římané?
Nebo za ní stojí keltští druidové, jak se domníval už anglický historik John Aubrey (1626–1697)? V roce 2013 docházejí badatelé k závěru, že pod stavbou je navíc ještě ukryté prastaré pohřebiště.
Zásadní informace ale přichází v září loňského roku: Stonehenge prý bylo součástí rozsáhlé struktury staveb rozesetých po celé oblasti!
Síť kamenných staveb
Speciální podzemní radar, laserový scanner či magnetometr. Takové přístroje umožnily vědcům nahlédnout pod zem. A zjištění jim vyrazilo dech. Všude kolem Stonehenge jsou podle zaznamenaných údajů stopy po dalších stavbách.
Celkem kolem neolitického komplexu vyrostlo před tisícovkami let na 17 dalších objektů, o nichž prakticky nic nevíme. „Nejde ani tak o to, že jsme našli další podivné archeologické památky, ale že jsou prokazatelně v nějakém vztahu ke Stonehenge.
Dříve jsme si mysleli, že Stonehenge stálo v naprosté izolaci,“ prohlásil Vince Gaffney. Šlo snad o vzájemně se doplňující svatyně, ve kterých se odehrávaly prastaré rituály? Nasvědčovalo by tomu, že jsou od sebe vzdálené jen pár kilometrů.
Část badatelů věří, že stavby v celé oblasti mohly tvořit vzájemně související síť, ve které každý bod sloužil nějakému velkému rituálu.