„To je ale krásný chlapeček,“ pochválí mamince miminko v kočárku náhodná kolemjdoucí. V matce hrkne. Ta žena měla takový zvláštní pronikavý pohled. Co když malého uhranula? Snad Filípka ochrání červená mašle, kterou mu přivázala na ručičku. Proč mnoho českých matek stále věří v ochrannou moc červené barvy?
Babičky obdivně vzdychají nad před pár týdny narozenou Kristýnkou. Náhle zpozorní. „Proč nemá na sobě nic červeného?“ Maminka malé holčičky si je udiveně měří.„Prostě jsem ji oblékla do růžové. Co je na tom špatného?“ Babičky si vymění významný pohled.
„Musíš jí alespoň na ručičku připevnit červenou mašli. Jinak ti ji někdo uhrane,“vysvětlují novopečené matce. Copak na to ještě dneska někdo věří? Prolétne hlavou mladé ženě. Vzpomene si však, že její kamarádka vždy do kočárku věší červené korále.
Že by přece jen měla důvěřovat radám, které si předávají matky z generace na generaci?
Četné diskuze
Víra, že červená barva ochrání proti uhranutí, je rozšířená v mnoha kulturách. Výjimkou není ani ta česká. Zde bývá barva krve nejčastěji používána na ochranu těch nejmenších.
Tato praxe není rozhodně záležitostí dávné minulosti, o čemž mimo jiné svědčí i četné diskuze na internetových fórech. Matky nevkládají svou důvěru pouze v červené pentle či oblečení pro miminka.
Některé se proti kletbě pojistí tím, že pro jistotu pořídí celý červený kočárek.
Obavy z neznámého
„Já nad uhranutím nikdy nepřemýšlela, ale nahlodala mě slovenská babička. Koupila jsem kočárek s červenými prvky a ty jsem použila i v postýlce na povlečení. Na nožičce nosila Elinka červený náramek.
I tak jsem byla nervózní, když zaplakala, jakmile se na ni někdo podíval, byť jsem toho člověka znala,“ svěřuje se maminka Dana.
Možná, že za pověrou o zlém pohledu nevězí nic jiného než obavy z neznámého, ale třeba naše prababičky věděly víc než my. Jestliže tisíce matek stále používají červenou barvu proti zlým silám, znamená to, že tato metoda skutečně funguje?