Dělníci v britských textilkách na počátku 19. století mají dojem, že jim nové tkalcovské stroje kradou práci, protože splétají přízi mnohem rychleji. Začnou se bouřit. Jaké profese jsou ohroženy v současnosti?
Modernizace se týká všech oborů, kde hrají nějakou roli stroje, roboti, počítače nebo algoritmy. V budoucnu bude lékařství tak miniaturní, že část práce zastanou nanoroboti. Nebudou ani prodejci po telefonu, mzdové účetní, recepční, správní úředníci… V budoucnu nebudou úředníci za přepážkou a bude minimum bank, protože efektivnější je internetové bankovnictví.
A v budoucnu dost možná takový článek nenapíše člověk, ale algoritmus.
Už dnes existuje sportovní program nazvaný StatsMonkey, který vyvinuli američtí vědci a který zvládne vyhledat všechna utkání, výsledky, propojit fotky s videem.
Čapkova noční můra
Na letišti ubývá stevardů, v obchodech pokladních, které nahrazují samoobslužné kasy. Kávu dokáže připravit automat, žito dokáže sklidit kombajn s centimetrovou přesností díky GPS. A už vznikají první pokusy s roboprostitutkami. V roce 2011 vyvine mezinárodní tým vědců pod vedením Paola Daria popelářského robota DustBot.
Ten má taky GPS navigaci, digitální mapy, kamerový systém a senzory, díky nimž se může samostatně orientovat na trase, vyhýbat se překážkám a hlavně sbírat odpadky. Nasadí ho do malého italského městečka Peccioli. V Japonsku roboti pomalu nahrazují sociální pracovníky a letos Němci testovali VineRobota ve vinařské oblasti v okolí Mosely.
Robot stříhá listí, stříká, odváží sklizené hrozny a díky špičkovým senzorům umí rozpoznat stav zralosti.
„Od dob Římanů je to poprvé, kdy v oboru kromě lidského zraku nastupuje nejvyspělejší technologie,“ upozorňuje Juan Hernández-Millo ze španělské univerzity de La Rioja, která se na projektu podílela.
3D tisk
Podle americké banky Goldman Sachs je trojrozměrný tisk tou technologií, která způsobí „kreativní destrukci globálního rozměru“. Už dnes 3D tiskárny dokážou vytisknout auto, stroje, sochat a taky šít oblečení. Návrhářka Danit Pelegová se během měsíce stala z absolventky hvězdou, o které psala ta nejznámější média jako New York Times, Wall Street Journal, Vogue nebo Elle.
Jako první totiž vytvořila módní kolekci včetně doplňků a bot pomocí domácí 3D tiskárny.
Facebook
Twitter
RSS