Děti se rodí s nevyvinutými končetinami, bez uší, s poškozenými vnitřními orgány a dalšími abnormalitami. Přibývá potratů i porodů mrtvých novorozenců. Lékařské kapacity tomu nemohou přijít na kloub.
Až se ukáže, že za vším stojí oblíbený lék na nespavost, úzkost, ale i ranní nevolnost.
Látka thalidomid je poprvé syntetizována na jaře 1954 ve společnosti Chemie Grünenthal (dnes Grünenthal), farmaceutické firmě v severozápadním Německu. Podle výsledků testů na zvířatech má nízkou toxicitu a nejsou prokázány žádné škodlivé účinky.
Vědci látku proto o dva roky později začnou zkoušet na lidech. Studie, publikované v německých lékařských časopisech, popisují skvělé výsledky.
Nový lék pomáhá při úzkosti, nespavosti a celkovému neklidu, aniž by vyvolával pocit útlumu nebo měl jiné nepříjemné vedlejší účinky. Nic nebrání tomu, aby byl uveden na trh.
Počátkem roku 1957 se začíná prodávat pod obchodním názvem Contergan a okamžitě se stane hitem. Vyhledávají ho i těhotné ženy, protože jim pomáhá od nepříjemných ranních nevolností.
Lék se brzy začne prodávat pod desítkami obchodních názvů v téměř 40 dalších zemích.
Odvážní lékaři
Píše se rok 1960, když se začínají hromadit zprávy od německých pediatrů o výskytu zvýšeného počtu dětí, narozených s deformitami těla i vnitřních orgánů. Lékaři nejprve hledají původce v neznámé chemické látce nebo v záření z jaderných testů.
Pak je ale napadne zeptat se matek, jaké léky užívaly během těhotenství. Dílky skládačky do sebe začínají zapadat. Všechny postižené totiž zobaly Contergan, který byl dlouhá léta volně prodejný bez lékařského předpisu.
Podle statistik ho mezi lety 1957–1961 užívalo na 5 milionů osob. Nejprve dochází k omezení vydávání léku, a to jen na lékařský předpis. Později je stažen z prodeje úplně, zpočátku v Německu, potom i v dalších zemích.
V roce 1968 začíná první soud se zástupci společnosti Chemie Grünenthal a skončí o necelé 3 roky později. Státní zástupci prohlásí, že thalidomid sice způsobil vrozené deformity, to se však na základě běžných testovacích postupů údajně nedalo předvídat.
Farmaceutická společností má zřídit fond pro postižené děti, s finanční podporou se připojí i vláda. Soudní procesy se postupně rozběhnou také v jiných státech.
Dlouhý boj
Užívání thalidomidu na konci 50. a na počátku 60. let minulého století nakonec způsobí, že se na celém světě narodí nejméně 10 000 dětí (některé zdroje hovoří i o dvojnásobném počtu) s významnými deformitami.
Kromě toho má na svědomí potraty a porody mrtvých dětí. Mnohé přeživší oběti se odškodnění dočkají až v novém tisíciletí, některé vůbec.
Teprve v roce 2012 je v německém městě Stolberg odhalen pomník sedící dívky bez rukou a z úst manažera farmaceutické firmy Grünenthal poprvé po téměř půl století zazní omluva.