Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou.
Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie?
Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích, ale když je Albrechtovi 11 let, jeho rodiče náhle umírají a on dostává poručníky, kteří ho posílají na studia do ciziny.
Mladý Valdštejn je sice velice inteligentní, ale už tehdy se projevuje jeho pyšná povaha. V roce 1604 se Valdštejn stává praporečníkem v armádě bojující proti Turkům, kde se vyznamenává v boji, je zraněn a dostává hodnost hejtmana.
O rok později se při cestě do Čech nakazí tzv. uherskou nemocí, jež se projevuje horečkami, které poznamenávají jeho zdraví.
Budování kariéry
Roku 1606 ctižádostivý Valdštejn konvertuje ke katolické víře, postupně na dvoře krále Matyáše Habsburského (1557–1619) získá hodnost hejtmana a účastní se tak jako plukovník moravských stavů i Matyášova tažení do Čech, při němž má dojít k sesazení císaře Rudolfa II. (1552–1612).
Konflikt je ale nakonec roku 1608 uzavřen smírem, kdy Rudolfovi zůstávají Čechy, Lužice a Slezsko. To Valdštejnovi otevírá cestu ke skvělé kariéře.
A právě někdy v tomto období se Valdštejn pravděpodobně setkává s hvězdářem a matematikem Janem Keplerem (1571–1630), který si přivydělává i sestavováním horoskopů pro mocné.
Kepler popisuje Valdštejna jako inteligentního muže s výrazně asociálními tendencemi, který odporuje všemu obvyklému a konvenčnímu. Co mu měly předpovědět hvězdy?
Život ve hvězdách?
Kepler napoprvé Valdštejnovi předpovídá bohatou ženitbu a dosažení vysokých pozic i bohatství.
Později v roce 1625 pak ale zhotovuje další horoskop a zjišťuje, že na březen 1634 připadá pro vévodu velmi nepříznivá konstelace planet… Mocný šlechtic po celý život postupuje přesně podle horoskopu a po dlouhých letech vysoudí i majetky patřící příbuzným své manželky, neboť je díky horoskopu skálopevně přesvědčen o svém vítězství.
Když nemocný a oslabený císař roku 1611 abdikuje, je Valdštejn již tři roky ženatý z bohatou Lukrécii Nekšanovou z Landeka (1582/1584-1614) a doprovází Matyáše při jeho slavnostní korunovaci v Praze.
V roce 1617 Albrecht z Valdštejna podpoří armádu arcivévody Ferdinanda ve válce proti Benátkám. Jeho schopnosti se osvědčují, což mu později přináší uznání v jeho vojenské kariéře.
Avšak přichází zlom…
Roku 1625 se Valdštejn stává generalissimem císařských vojsk a úspěšně vede války proti falckým, dánským a švédským vojskům. Poté, co je povýšen na generála císařské námořní armády, obdrží Řád zlatého rouna.
Později však Albrechta z Valdštejna postihuje řada krizí a spiknutí. Za váhání a zradu je považováno i Valdštejnovo zdržení v Plzni místo okamžitého přesunu do Bavorska, a to na přímý rozkaz císaře.
Situace vrcholí v lednu 1634, kdy důstojníci podepisují reverz slibující věrnost Valdštejnovi. Poté je vydán dekret, který Valdštejna zbavuje velení a je nařízeno jeho zatčení.
V únoru se Valdštejn vydává do Chebu, kde je spolu s několika svými přívrženci zavražděn. Odevzdává se snad svému osudu dobrovolně?
Z prohlídky jeho ostatků v roce 1975 je zjištěno, že nemocný Valdštejn by dále žil maximálně několik let, a to navíc jako dementní a nemocný muž. Je možné, že raději zvolil smrt, protože znal svou hvězdnou předpověď? A naplnilo se tak astrologické proroctví?