Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Aleister Crowley: Mág, šílenec nebo provokatér?

Zatímco u některých mágů a okultistů z našeho pravidelného seriálu se badatelé ptají především na to, zda vůbec existovali, tajemství kolem slavného britského okultisty Aleistera Crowleyho mají zcela jinou povahu.

Skutečně znal věci, které všem ostatním zůstávaly skryty? Nebo šlo jen o obratného a charismatického manipulátora?

Přísný pohled otce trestajícího jakýkoliv prohřešek proti přísné křesťanské morálce. Upjatá a chladná matka, která téměř nikdy nedává najevo své city. Smrt nově narozené sestry jen pár hodin po porodu.

A nakonec i předčasná smrt otce a rostoucí nenávist k víře. Rozezlená matka křičící slova o bezbožné bestii a Antikristovi.

Takové střípky vzpomínek patrně nosil v hlavě nejslavnější a nejkontroverznější mág, umělec a okultista 20. století Aleister Crowley (1875–1947).

Muž, jehož dětství ovlivnila především příslušnost rodičů k fanatické křesťanské sektě zvané Řád plymouthských bratří a z toho vyplývající život v neustálém očekávání konce světa a druhého příchodu Krista. V jakého muže Aleister Crowley nakonec dospěl? A co z něj udělalo jednu z nejpozoruhodnějších osobností britské historie?

Dospívání vše mění

Crowleyho podivuhodný charakter a intelekt se začíná poprvé projevovat v průběhu puberty. Kombinace probouzející se sexuality a vlny odporu vůči rodičům, jejich víře a měšťácké společnosti posílá dospívajícího chlapce do světa za oponou společenské přetvářky.

Ostatně později ve svých vzpomínkách popisuje sám Crowley své dětství jako „chlapectví v pekle“. S životem bez rodinné lásky a s chatrným zdravím bojuje nejen sexuálními eskapádami, ale také útěkem do hor a kopců, a především zapáleným studiem.

Ve dvaceti letech se zapisuje na slavnou Trinity College v Cambridge, kde studuje psychologii a klasickou filologii (studium klasické antiky – pozn. red.). Právě tam navíc definitivně nachází náhradu za víru, od které utekl. Tou náhradou je studium tajných umění – magie a okultismu.

Crowley se považoval za mistra okultismu a černé magie.
Crowley se považoval za mistra okultismu a černé magie.

Vstup do řádu

Začátek je pozvolný. Mladík je ponořený do knih. Zajímá ho zprvu hlavně alchymie, záhy se ale dostává i k hermetismu – tedy k jakési esotericko-duchovní nauce o podstatě a fungování světa a procesů v něm.

V tu dobu je skutečně renesančním člověkem – hraje šachy, skládá erotickou (a pro většinu tehdejší puritánské společnosti naprosto nepřijatelnou) poezii, píše divadelní hry či povídky a v neposlední řadě si užívá nevázaného studentského života.

Záhy ovšem přichází další zásadní posun – 18. listopadu vstupuje mladý mág díky svým kontaktům do Hermetického řádu Zlatého úsvitu.

Získává přezdívku Perduabo (Vytrvám) a v bytě svého mistra Allena Bennetta navrženém speciálně pro vykonávání magických obřadů se podílí na realizaci celé řady prapodivných rituálů. Skutečně tehdy projevil neobyčejné vlohy pro mystická umění?

Rituály v řádu Zlatého úsvitu zahrnovaly kupříkladu i nošení nejrůznějších masek.
Rituály v řádu Zlatého úsvitu zahrnovaly kupříkladu i nošení nejrůznějších masek.

Vyvolávání bytostí

Zlé jazyky tvrdí, že v onom bytě šlo hlavně o experimenty s nejrůznějšími drogami a o sexuální orgie zabalené do okultního hávu. Jenže pro Crowleyho je to stále jen odrazový můstek.

„Crowley se nakonec s řádem rozešel, ale přesto po zbytek svého života pokračoval v praktikování jeho učení,“ uvádí americký spisovatel Donald Tyson a dodává, že Crowley se zabýval hlavně tzv.

enochiánskou magií – tedy snahou o přivolání a komunikaci s bytostmi z jiných světů.

„Dokonce se domníval, že je reinkarnací Edwarda Kelleyho (1555–1597) a do určité míry sdílí jeho zřecí schopnosti,“ dodává Tyson s tím, že právě alchymista Kelley položil základy tohoto magického směru.

S příchodem 20. století mění Crowley také své působiště. Stěhuje se totiž do skotského zámečku Boleskine House u jezera Loch Ness. Skutečně je toto místo kvůli tomu dodnes doslova nasáklé magií, jak věří někteří lidé?

Dějí se tam temné věci

Aleister Crowley je v jinak klidné oblasti naprostým zjevením. Brzy po jeho nastěhování si lidé z okolí začínají šeptat, že se na zámečku Boleskine dějí skutečně podivné věci.

Astrální cestování, vyvolávání ohnivých duchů a démonů, komunikace s bytostmi země nebo rituály zaměřené na otevírání bran do jiných dimenzí. To všechno prý Crowley společně se skupinou svých následovníků na břehu jezera Loch Ness provádí.

Šíří se také zvěsti o temnotě, která z domu vychází a o událostech s ní spojených. Beze stopy prý mizí Crowleyho hospodyně a místní řezník si má dle těchto povídaček v šílenství useknout prsty poté, co mu okultista omylem dá papír se jmény démonů.

Tato etapa Crowleyho života patří mezi nejtajemnější, schopnosti mladého mága však ještě zdaleka nejsou na vrcholu.

Boleskine House u jezera Loch Ness se na čas stal okultním centrem.
Boleskine House u jezera Loch Ness se na čas stal okultním centrem.

Cestování a magická válka

Během svého pobytu ve Skotsku dochází Crowley k přesvědčení, že aby dosáhl skutečného poznání, musí opustit Británii. Vydává se tedy nejprve do Mexika, kde se nechává zasvětit do magických obřadů místních indiánů.

Následuje Hongkong, Singapur, Indie a Himaláje, kde se v roce 1902 pokouší vystoupat na horu K2. Výprava však ztroskotá a on málem umírá.

O pár měsíců později už se na čas usazuje v Paříži s přesvědčením, že ve chvílích, kdy si sáhnul na dno, dosáhl skutečného osvícení. Na dálku se pouští do sporu s nejvyšším vůdcem Zlatého úsvitu Britem Samuelem Mathersem (1854–1918).

Oba muži tráví celé dny tím, že vyvolávají temná kouzla a posílají je na toho druhého. Mathers měl například vyvolat psychického upíra, kterého však Crowley odrazil a poslal zpět vlastního démona.

„Tato magická válka trvala roky a sledovali ji novináři z celého světa,“ píše americká autorka Rosemary Guiley ve své Encyklopedii démonů a démonologie.

Na vrcholu sil

V dalších letech toho Crowleyho čeká ještě mnoho. Nachází si partnerku, se kterou údajně stráví noc v královské komoře Cheopsovy pyramidy. Údajně také vyvolává staroegyptského boha Hora, který prorokuje, že se Crowley stane iniciátorem nového věku.

Později pak v saharské poušti evokuje děsivého démona rozvratu zvaného Choronzon a celá desetiletí údajně také rozmlouvá se svým osobním duchem a andělem strážným Aiwassem. Právě ten mu diktuje proslulou Knihu zákona – mágovo stěžejní mystické dílo.

Vrcholem Crowleyho evokací se pak stává rok 1918. „Toho roku otevírá Crowley pomocí sexuálního rituálu portál mezi hvězdami. Skrze něj mohla do naší fyzické reality vstoupit mimozemská entita jménem Lam,“ popisuje obřad Rosemary Guiley. Byla všechna tato kouzla reálná, nebo se odehrávala hlavně v Crowleyho hlavě?

Konec v zapomnění

Ačkoliv většinu svých nejslavnějších magických eskapád vykonává Crowley sám, případně se svými milenkami a přáteli, důležité jsou pro něj i magické spolky, kde může šířit svůj pohled na magii jako takovou.

V roce 1912 se tak stává členem Ordo Templi Orientalis, kde přijímá i své nové jméno: Bafomet. V roce 1920 se pak stěhuje na Sicílii, kde zakládá thelémské hnutí – Magickou komunitu založenou na již zmíněné Knize zákona.

Až na přelomu 20. a 30. let se po sérii osobních tragédií stárnoucí mág trochu zklidňuje. Snaží se vydat další magické knihy a neustále bojuje s bulvárními novinami, které ho zobrazují jako skutečného sexuálního šílence a zvráceného psychopata.

S blížící se válkou na něj svět ale pomalu zapomíná. Kdysi velký a kontroverzní mág umírá v roce 1947 zcela zapomenut. Diskuse o jeho osobnosti však trvá dodnes: Byl jen šílencem a satanistou se zálibou v drogách a provokování? Nebo opravdu disponoval dávnými mystickými znalostmi?

Související články
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
Žena deště: Prokletý obraz, který vám nedá spát
Existují obrazy, které vás sledují očima – a pak jsou tu takové, které proniknou až do vaší mysli. Ukrajinská umělkyně Svetlana Telets namalovala v 90. letech záhadný obraz, jehož majitelé hlásí nevysvětlitelné jevy. Zvláštní zvuky v prázdných místnostech, pocity neklidu, noční můry, podivná hra stínů. Je to jen síla sugesce, nebo obraz skutečně skrývá něco […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz