Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Americký televizní seriál Simpsonovi: Předpovídá budoucnost?

Americký komediální sitcom Simpsonovi je sledovaný po celém světě. Zajímavé přitom je, že velice často s předstihem popisuje události, které se mají jednou odehrát v budoucnosti. A plno těchto předpovědí se skutečně naplňuje.

„Náhod“ je přitom tolik, že vzbuzují pozornost konspirátorů. Vědí snad tvůrci seriálu, jaká budoucnost nás čeká?

Americký televizní sitcom Simpsonovi je milovaný diváky po celém světě. Premiéru má v prosinci roku 1989 a záhy se zařazuje mezi nejoblíbenější kreslené seriály 20. století. Kromě břitkého humoru a kontroverzních témat je na něm však zajímavý další fakt:

velice často se v seriálu objevují situace, které odkazují do blízké i vzdálené budoucnosti. Šokující však je, že mnoho z nich se později skutečně odehraje. Jak je to možné?

Přece jen se jedná o seriál, který zrcadlí skutečný život, a tudíž mohou být jeho tvůrci schopni řadu věcí zkrátka odhadnout.

Mezi fanoušky se však šíří i kontroverzní myšlenka – budoucnost je pro Ameriku předem naplánovaná desítky let dopředu a celá země je důkladně udržovaná v nejistotě a strachu. Znají snad tvůrci seriálu tyto plány? A odhalí je občas skrze seriál Simpsonovi nic netušící veřejnosti?

Jenom náhody?

Příkladů, které poukazují na budoucnost, je v seriálu plno. Například v epizodě z roku 1995 jsou popisovány telefony budoucnosti, které mohou vysílat a přímat hovory s videi. To možná mohli tvůrci, vzhledem k elektrotechnologickému vývoji, lehce předpokládat.

Co ovšem epizoda 5 ze sériie 11 z roku 1995, která ukazuje sklizeň rajčat, jež jsou zdeformovaná působením nukleární energie? Právě takové zmutované plody jsou částí japonské úrody v roce 2013. Technologie je v Simpsonových velice oblíbeným tématem.

Epizoda 5. ze série 8. z roku 1996 popisuje tehdejší interkom (zařízení pro dorozumívání –pozn. red.) na vstupní bráně, který možná zcela náhodou připomíná první generaci iPodu z roku 2001. Věděli tvůrci iPodu už v roce 1996, co za pět let nabídnou konzumní společnosti?

A co teprve epizoda 19. ze 6. série, kde seriál odhaluje pravdu o tom, že oblíbená knihovnice Lízy Simpsonové je ve skutečnosti robot. Právě s takovým nápadem přichází v roce 2011 futuristická knihovna v americkém Chicagu.

Dodnes se také spekuluje, že Simpsonovi předpověděli útok na Světové obchodní centrum v New Yorku 11. září 2001, a to v epizodě zvané Město New York versus Homer Simpson.

Někteří lidé věří, že Simpsonovi předpověděli teroristický útok na věže Světového obchodního centra.
Někteří lidé věří, že Simpsonovi předpověděli teroristický útok na věže Světového obchodního centra.

A zase ta politika…

Tvůrci seriálu se s oblibou probírají politickými tématy, kontroverzními konspiracemi a zahraničními aférami.

Například 4. epizoda ze série 20 z roku 2008 do detailu vykresluje prezidentské volby, kde hlavními kandidáty jsou demokrat Barack Obama (*1961) a republikán John McCain (1936–2018).

V této epizodě Homer volí demokraty, ale volební automatický přístroj mění jeho volbu na Johna McCaina.

Právě taková situace se odehraje v roce 2011 v americkém státě Pensylvánie, kde při volebním šílenství přístroje mění volební hlasy pro Baracka Obamu na hlasy pro druhého kandidáta, Mitta Romneyho (*1947).

O zvolení prezidenta Donalda Trumpa (*1946) ani není třeba mluvit. To se v seriálu objevuje už v roce 2000, což je 17 let před jeho skutečným zvolením do prezidentského postu. Jak je to možné?

A všichni si zřejmě dodnes vybavujeme konzumní skandál z roku 2013, kdy jsou v mase vydávaném za hovězí a prodávaném v Anglii nalezeny stopy po koňské DNA. Něco takového by se podle anglických potravinářských standardů nikdy nemělo odehrát.

Každopádně Simpsonovi tento nechutný skandál rozebírají už v epizodě 19. z 5. série, a to v roce 1994! Právě zde nás příběh přivádí do kuchyně, kde jsou hlavní ingrediencí v hovězím guláši „vybrané koňské části“.

Nevěřící Tomášové dodnes pochybují

Plno teorií dodnes tvrdí, že ke každému „naplněnému proroctví“ se nachází zcela logické vysvětlení a že show je v podstatě výtvorem neuvěřitelně inteligentních lidí s vynikajícím smyslem pro humor, globální politiku a celosvětovou situaci.

Nic víc v tom v podstatě není a jde jen o dobrý odhad nadaných jedinců. Podle konspirátorů to však může být záminka k tomu, jak zamaskovat skutečnost, že americká společnost má svůj osud již dávno předem od někoho napsaný. Mohou mít pravdu?

Vědí tvůrci Simpsonových, co nás čeká?
Vědí tvůrci Simpsonových, co nás čeká?

Geniální odhad?

Americký profesor filozofie William Irwin ve své knize Simpsonovi a filozofie vysvětluje, že právě ta skutečnost, že se na tvorbě seriálu podílí neuvěřitelné množství akademicky orientovaných lidí, dává seriálu iluzi, že předpovídá budoucnost.

Sám věří tomu, že pakliže takové množství inteligentních lidí s univerzitními diplomy z Harvardu vytvoří televizní show, je naprosto pravděpodobné, že se některá „proroctví“ časem vyplní.

Irwin se ve svém díle snaží nahlédnout pod povrchní obal vtípků, žertíků a satiry a přibližuje nám jednotlivé charaktery jako brilantní představitele filozofických směrů.

Skeptici však dodnes věří, že v seriálu jde jen o nakumulované náhody a předpoklady a že i přes geniální mozky tvůrců Simpsonových nikdo z nich budoucnost předpovídat nedokáže.

Může být vše pouze dobře narafičená fraška, která nás má zmást, jak tvrdí konspirátoři? Co když vývoj společnosti kdosi drží pevně v rukou? Jak by ale bylo možné, aby seriál vůbec kdy spatřil světlo světa?

Seriál předpověděl zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem už v roce 2000.
Seriál předpověděl zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem už v roce 2000.

Hranice reality a fikce

O tom, že Simpsonovi se ve svých proroctvích často trefí, není pochyb. Pakliže zručně čteme mezi řádky, nemůžeme tuto skutečnost popřít.

Těžko by se však dalo odhadnout, kolikrát se seriál ve svých „předpovědích“ zmýlil a jak často si publikum zkrátka ničeho nevšimlo.

Vypadá to, že fiktivní seriál, který je na pravdě zřejmě založený více, než si myslíme, nám bude i nadále odhalovat střípky možné budoucnosti. A to dokud seriál někdo nezruší či nezakáže (tak jako se tomu stalo v několika arabských zemích).

Možná že budeme muset počkat, až tvůrcům konečně dojdou nápady. Do té doby nám zůstávají pouze spekulace.

reklama
Související články
Po Evropě kolují temné legendy o lidech, kteří byli odsouzeni k věčnému životu ve vlčí podobě. Někdy však nejde jen o jednotlivce – prokletí prý postihlo celý polský šlechtický rod. Jak tato kletba vznikla a co s ní má společného biskup Stanislav? A je pravda, že poslední z vlkodlaků zemřel na jižní Moravě?   Evropské legendy se […]
Lomozící duch, přízrak na nádvoří, bořící se zdi i záhadný pohanský kámen v nedalekém lese – nenápadný zámek v poklidné středočeské obci skrývá víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Místní legendy a svědectví o nadpřirozených jevech naznačují, že tu stále působí neznámé síly. Co se v těchto místech opravdu odehrává?   Na místě zámku […]
V 50. letech, v době, kdy v Československu probíhalo pronásledování biskupů, kněžích a dalších duchovních, se odehrál zázrak, který později uznal i papež Jan Pavel II. (1920–2005). V Želivském klášteře se měl ze smrtelné a nevyléčitelné diagnózy záhadně vzpamatovat kněz Jiří Maria Veselý (1908–2004). Skutečně šlo o zázrak?   Oboustranný zápal plic, otrava krve, nádory. To vše jsou diagnózy, […]
Hluboko v džunglích Bornea a bažinách Číny se podle svědků ukrývá tvor, který odporuje veškeré logice. Obří žába s krokodýlí hlavou prý zvládne sežrat člověka. Pro domorodce je to pohroma, vědci zůstávají klidní: jsou to tvorové z legend, míní. Jenže svědectví přibývá a kryptozoologové hovoří o možném přežití pravěkého mastodonsaura!   Na severu Bornea, třetího […]
reklama
reklama
Historie
Na Oxfordském slovníku pracoval i šílený vrah
Už v polovině 19. století se londýnští intelektuálové shodnou, že existující anglické slovníky jsou zcela nedostačující. Rozhodnou se proto vytvořit nový, daleko obsáhlejší. Teprve po 22 letech však jejich plán nabere konkrétnější rysy.   Roku 1879 se Filologická společnost konečně domluví s Oxfordským vydavatelstvím na spolupráci. Připravovaný slovník má mít celkem čtyři svazky o 6400 stranách. […]
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
Stopy Rohanů lze vysledovat až do 10. století, nicméně skutečné slávy se rod dočká o několik staletí později. Svůj vliv ve Francii upevňují až do revoluce, pak se část z nich přesune do českých zemí. Jejich domovem se na více než 100 let stane zámek Sychrov.   S přestavbou Sychrova začne roku 1820 kníže Karel Alain […]
Panenka Barbie nesměla být krásná
Nejslavnější panence světa je 66 let a její cesta na trh byla mimořádně obtížná. Nikdo v úspěch panenky s dospělými tvary nevěřil.   Americká podnikatelka Ruth Handlerová (1916–2002) je spolu se svým manželem Elliotem (1916–2011) spoluvlastnicí nadějně se rozvíjející hračkářské firmy Mattel a přináší do společnosti ženský pohled. Rychle si povšimne, že zatímco autíček, stavebnic a figurek […]
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie.   Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert […]
Zajímavosti
Je libo kořen? Zázračná tapioka zachraňuje životy
Dlouhá fronta se klikatí několik metrů. Ten, kdo už ji vystál, je sladce odměněn a chtivě brčkem usrkává podivnou tekutinu, kterou na dně obohacuje několik malých kuliček. Bubble tea právě dobývá Evropu!   Jak spolu souvisí cévnatá rostlina, kterou bychom našli především v tropických oblastech, a oblíbené pití teenagerů? Odpověď zní: Tapioka!   Šestkrát ročně […]
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtějí přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymyslí proceduru, která jim v tom má pomoci.   Na lenošce se rozkošnicky usmívá krásná Madame de Pompadour (1721–1764). Francouzský král Ludvík XV. (1710–1774) rozepne masivní knoflíky kabátce a zhluboka se nadechne. Místností se line […]
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip, […]
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Záhady a napětí
Děsivé pozadí filmu Nosferatu: Ožívá v něm mrtvý jazyk!
Horor Nosferatu amerického režiséra Roberta Eggerse přináší nejen návrat jednoho klasického filmového upíra, ale i něco mnohem tajemnějšího. Upírský hrabě Orlok v něm totiž hovoří jazykem, který zmizel ze zemského povrchu před více než 1500 lety! Jak se tvůrcům filmu podařilo znovu vdechnout život něčemu, co bylo již dávno mrtvé? A mělo to nějaký dopad na […]
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
Česko má čtyři vodíkové stanice, většina zemí EU žádnou
Vodíková mobilita se stává jedním z klíčových prvků dekarbonizace dopravy. Ačkoli se o vodíkovém pohonu hovoří jako o slibné technologii budoucnosti, jeho rozvoj v Evropě zatím probíhá nerovnoměrně. Česká republika se však v této oblasti posunula vpřed – má již čtyři veřejné vodíkové stanice, zatímco většina zemí EU stále nemá žádnou. Podle analýzy webu cistadoprava.cz, […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
iluxus.cz
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
Společnost Luminox rozšiřuje svou legendární řadu Navy SEAL 3500 o nové hodinky blackout s inspirací stealth, které jsou vyrobeny výhradně z patentovaného materiálu CARBONOX™. Díky pouzdru, lunetě, a
Zahrada se probudila. A s tím se objevuje spousta práce
panidomu.cz
Zahrada se probudila. A s tím se objevuje spousta práce
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě
Staré hodiny z trhu byly prokleté
skutecnepribehy.cz
Staré hodiny z trhu byly prokleté
Přála jsem si mít starožitné hodiny. Měla jsem štěstí. Když jsme šli s manželem na bleší trhy, přesně jedny takové tam jeden pán prodával. Vždycky jsem tíhla ke starožitnostem, mohla jsem hodiny stát v krámě a obdivovat staré kousky. Vysnila jsem si, až budu vydělávat víc peněz, koupím si domů nějaký krásný starý kousek nábytku nebo doplněk. Čas od času jsme
NASA pod Trumpem: Z vědy otloukánek, priorita Mars a Měsíc
21stoleti.cz
NASA pod Trumpem: Z vědy otloukánek, priorita Mars a Měsíc
Plánovaný rozpočet pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) by zásadně celou organizaci proměnil. Z původního širokého spektra vědeckých výzkumů by se agentura pod taktovkou Donalda Tru
Apendix, žlučník a ledviny: Zbytečné, nebo nenahraditelné?
epochaplus.cz
Apendix, žlučník a ledviny: Zbytečné, nebo nenahraditelné?
Apendix, žlučník, ledviny – tyto orgány hrají v těle důležitou roli, ale přežít bez nich je možné. Od „zbytečného“ apendixu po životně důležité ledviny, moderní medicína a přirozené mechanismy těla umožňují život i po jejich ztrátě. Přečtěte si, jak tělo zvládá absence těchto orgánů. Apendix: K čemu je dobrý? Jde o červovitý přívěsek na konci
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz
Ve znamení geometrie a olivovníků
Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř z každé části rezidence, je srdcem pozoruhodného projektu, vytvořeného na pozemku o velikosti téměř tří set čtverečních metrů. Původní myšlenkou zadavatele byl požadavek na vznik bydlení o třech úrovních, s respektem k cílené harmonii zvolených materiálů a očekávané funkčnosti. Součástí představ investora bylo i propojení společenské zóny v zájmu její
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
epochanacestach.cz
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
Hostýn je 735 metrů vysoký kopec, na kterém se nachází významné poutní místo. Podle pověsti se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Scházela jim prý ale voda. Proto se modlili k Panně Marii a nebeská pomoc údajně skutečně přišla. V roce 1241 se Evropa brání nájezdům Mongolů z východu. Jedna část –
Zkáza dobyté Moskvy: Doprovázel tažení francouzské armády jaderný výbuch?
enigmaplus.cz
Zkáza dobyté Moskvy: Doprovázel tažení francouzské armády jaderný výbuch?
Když v roce 1812 do Moskvy vstoupí Napoleonova armáda, najde město zcela prázdné. Vzápětí jej navíc pohltí požár, který z neznámý příčin vzniká na různých místech Moskvy. O tom, co mohlo být příčinou
Rourke se nechal připravit o balík peněz
nasehvezdy.cz
Rourke se nechal připravit o balík peněz
Americký oscarový herec Mickey Rourke (72), známý například z filmu 9 a 1/2 týdne, přišel o pořádný balík peněz! Při své účasti v britské televizní reality show Celebrity Big Brother, ke které se nec
Nenápadná změna – velký efekt
nejsemsama.cz
Nenápadná změna – velký efekt
Nemáte ráda výrazné rtěnky, ale přesto chcete své rty líčit? Zkuste odstíny nude, tedy tělové. Sluší ženám v kaž­dém věku. Nude rtěnka vám dodá přirozený a svěží vzhled a může ubrat i léta. Stačí si najít ten svůj odstín a můžete je nosit naprosto všude. Jaký vybrat odstín? Nude rtěnky mohou být v odstínech béžové, pískové, do růžova nebo do hněda.
Neschopný Petr ze Šternberka: Prohrál všechny bitvy, jichž se zúčastnil!
historyplus.cz
Neschopný Petr ze Šternberka: Prohrál všechny bitvy, jichž se zúčastnil!
„Konečně zemi zbavím toho jedovatého plevele,“ šeptá si šternberský vladař skrz sevřené rty. Husitské války jsou v plném proudu a on má na kontě už dvě ostudné prohry s kališníky. U Poříčí nad Sázavou se mu ovšem naskýtá jedinečná příležitost jim vše vrátit. Daří se mu zde totiž obklíčit Žižku a jeho muže. Přesto ani
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz