Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Americký televizní seriál Simpsonovi: Předpovídá budoucnost?

Americký komediální sitcom Simpsonovi je sledovaný po celém světě. Zajímavé přitom je, že velice často s předstihem popisuje události, které se mají jednou odehrát v budoucnosti. A plno těchto předpovědí se skutečně naplňuje.

„Náhod“ je přitom tolik, že vzbuzují pozornost konspirátorů. Vědí snad tvůrci seriálu, jaká budoucnost nás čeká?

Americký televizní sitcom Simpsonovi je milovaný diváky po celém světě. Premiéru má v prosinci roku 1989 a záhy se zařazuje mezi nejoblíbenější kreslené seriály 20. století. Kromě břitkého humoru a kontroverzních témat je na něm však zajímavý další fakt:

velice často se v seriálu objevují situace, které odkazují do blízké i vzdálené budoucnosti. Šokující však je, že mnoho z nich se později skutečně odehraje. Jak je to možné?

Přece jen se jedná o seriál, který zrcadlí skutečný život, a tudíž mohou být jeho tvůrci schopni řadu věcí zkrátka odhadnout.

Mezi fanoušky se však šíří i kontroverzní myšlenka – budoucnost je pro Ameriku předem naplánovaná desítky let dopředu a celá země je důkladně udržovaná v nejistotě a strachu. Znají snad tvůrci seriálu tyto plány? A odhalí je občas skrze seriál Simpsonovi nic netušící veřejnosti?

Jenom náhody?

Příkladů, které poukazují na budoucnost, je v seriálu plno. Například v epizodě z roku 1995 jsou popisovány telefony budoucnosti, které mohou vysílat a přímat hovory s videi. To možná mohli tvůrci, vzhledem k elektrotechnologickému vývoji, lehce předpokládat.

Co ovšem epizoda 5 ze sériie 11 z roku 1995, která ukazuje sklizeň rajčat, jež jsou zdeformovaná působením nukleární energie? Právě takové zmutované plody jsou částí japonské úrody v roce 2013. Technologie je v Simpsonových velice oblíbeným tématem.

Epizoda 5. ze série 8. z roku 1996 popisuje tehdejší interkom (zařízení pro dorozumívání –pozn. red.) na vstupní bráně, který možná zcela náhodou připomíná první generaci iPodu z roku 2001. Věděli tvůrci iPodu už v roce 1996, co za pět let nabídnou konzumní společnosti?

A co teprve epizoda 19. ze 6. série, kde seriál odhaluje pravdu o tom, že oblíbená knihovnice Lízy Simpsonové je ve skutečnosti robot. Právě s takovým nápadem přichází v roce 2011 futuristická knihovna v americkém Chicagu.

Dodnes se také spekuluje, že Simpsonovi předpověděli útok na Světové obchodní centrum v New Yorku 11. září 2001, a to v epizodě zvané Město New York versus Homer Simpson.

Někteří lidé věří, že Simpsonovi předpověděli teroristický útok na věže Světového obchodního centra.
Někteří lidé věří, že Simpsonovi předpověděli teroristický útok na věže Světového obchodního centra.

A zase ta politika…

Tvůrci seriálu se s oblibou probírají politickými tématy, kontroverzními konspiracemi a zahraničními aférami.

Například 4. epizoda ze série 20 z roku 2008 do detailu vykresluje prezidentské volby, kde hlavními kandidáty jsou demokrat Barack Obama (*1961) a republikán John McCain (1936–2018).

V této epizodě Homer volí demokraty, ale volební automatický přístroj mění jeho volbu na Johna McCaina.

Právě taková situace se odehraje v roce 2011 v americkém státě Pensylvánie, kde při volebním šílenství přístroje mění volební hlasy pro Baracka Obamu na hlasy pro druhého kandidáta, Mitta Romneyho (*1947).

O zvolení prezidenta Donalda Trumpa (*1946) ani není třeba mluvit. To se v seriálu objevuje už v roce 2000, což je 17 let před jeho skutečným zvolením do prezidentského postu. Jak je to možné?

A všichni si zřejmě dodnes vybavujeme konzumní skandál z roku 2013, kdy jsou v mase vydávaném za hovězí a prodávaném v Anglii nalezeny stopy po koňské DNA. Něco takového by se podle anglických potravinářských standardů nikdy nemělo odehrát.

Každopádně Simpsonovi tento nechutný skandál rozebírají už v epizodě 19. z 5. série, a to v roce 1994! Právě zde nás příběh přivádí do kuchyně, kde jsou hlavní ingrediencí v hovězím guláši „vybrané koňské části“.

Nevěřící Tomášové dodnes pochybují

Plno teorií dodnes tvrdí, že ke každému „naplněnému proroctví“ se nachází zcela logické vysvětlení a že show je v podstatě výtvorem neuvěřitelně inteligentních lidí s vynikajícím smyslem pro humor, globální politiku a celosvětovou situaci.

Nic víc v tom v podstatě není a jde jen o dobrý odhad nadaných jedinců. Podle konspirátorů to však může být záminka k tomu, jak zamaskovat skutečnost, že americká společnost má svůj osud již dávno předem od někoho napsaný. Mohou mít pravdu?

Vědí tvůrci Simpsonových, co nás čeká?
Vědí tvůrci Simpsonových, co nás čeká?

Geniální odhad?

Americký profesor filozofie William Irwin ve své knize Simpsonovi a filozofie vysvětluje, že právě ta skutečnost, že se na tvorbě seriálu podílí neuvěřitelné množství akademicky orientovaných lidí, dává seriálu iluzi, že předpovídá budoucnost.

Sám věří tomu, že pakliže takové množství inteligentních lidí s univerzitními diplomy z Harvardu vytvoří televizní show, je naprosto pravděpodobné, že se některá „proroctví“ časem vyplní.

Irwin se ve svém díle snaží nahlédnout pod povrchní obal vtípků, žertíků a satiry a přibližuje nám jednotlivé charaktery jako brilantní představitele filozofických směrů.

Skeptici však dodnes věří, že v seriálu jde jen o nakumulované náhody a předpoklady a že i přes geniální mozky tvůrců Simpsonových nikdo z nich budoucnost předpovídat nedokáže.

Může být vše pouze dobře narafičená fraška, která nás má zmást, jak tvrdí konspirátoři? Co když vývoj společnosti kdosi drží pevně v rukou? Jak by ale bylo možné, aby seriál vůbec kdy spatřil světlo světa?

Seriál předpověděl zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem už v roce 2000.
Seriál předpověděl zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem už v roce 2000.

Hranice reality a fikce

O tom, že Simpsonovi se ve svých proroctvích často trefí, není pochyb. Pakliže zručně čteme mezi řádky, nemůžeme tuto skutečnost popřít.

Těžko by se však dalo odhadnout, kolikrát se seriál ve svých „předpovědích“ zmýlil a jak často si publikum zkrátka ničeho nevšimlo.

Vypadá to, že fiktivní seriál, který je na pravdě zřejmě založený více, než si myslíme, nám bude i nadále odhalovat střípky možné budoucnosti. A to dokud seriál někdo nezruší či nezakáže (tak jako se tomu stalo v několika arabských zemích).

Možná že budeme muset počkat, až tvůrcům konečně dojdou nápady. Do té doby nám zůstávají pouze spekulace.

Související články
Satyra známe jako tajemnou entitu, která se vyskytuje zejména v řecké a římské mytologii. Obvykle bývá zobrazován jako napůl člověk a napůl kozel. Má lidský trup i hlavu, avšak kozí nohy, rohy, oháňku a někdy i špičaté uši. Satyrové jsou známí pro svůj bujarý a smyslný život. Milují víno, tanec, hudbu a pronásledování nymf. Často […]
Glosolálie (z řeckého „glossa“ – jazyk a „lalein“ – mluvit) je fascinujícím jevem, při němž lidé hovoří nebo zpívají v jazycích, které jim samým nejsou srozumitelné. Tento stav velmi často najdeme v náboženských kontextech, ale může se objevit i mimo ně. Kde se tato tajuplná schopnost bere?   Glosolálie se objevuje v historii lidstva odedávna. […]
Nejrůznější alternativní metody určené k osobnímu rozvoji obvykle vychází z východních hinduistických či buddhistických tradic. Ovšem i v jiných koutech světa najdeme postupy, které mají do našeho života přitáhnout pozitivitu a štěstí. Havajská metoda s trochu zvláštním názvem Ho´oponopono je jednou z nich. Skutečně má až zázračné výsledky?   Na terase typického havajského domku sedí muž v bílé košili. Má zavřené […]
O původu a účelu takzvané Brány bohů vytesané do skály u horského jezera Titicaca v Peru existuje řada teorií, ale její skutečná funkce a význam zůstávají záhadou. Podle pověsti branou kdysi dávno za pomoci zlatého klíče prošel incký kněz a následně zmizel ve světlem zalitých tunelech uvnitř. Může se tento příběh zakládat na pravdě?   […]
reklama
Historie
Houslistu Kubelíka by dříve upálili!
Pedagog Otakar Ševčík měl vždycky nos na talenty, a tak prosadí výjimečné přijetí Kubelíka na konzervatoř už v jeho 12 letech.   Když pak Jan Kubelík (1880–1940) v roce 1898 vystřihne na absolventském koncertě Paganiniho houslový koncert, začnou se na jeho vystoupení stát fronty. „Ve středověku by ho za něco takového upálili jako čaroděje,“ píše hudební kritika […]
Smrt Rudolpha Valentina rozpoutala davové šílenství
Uhrančivé temné oči, exotický vzhled a neodolatelný šarm. To jsou vlastnosti, které musí mít filmový milovník.   Americký herec italského původu Rudolph Valentino (1895–1926) je pro role romantických postav přímo předurčen. Do Ameriky se nadějný italský tanečník vydává v roce 1913. Pár let se musí živit jako přístavní dělník, zahradník či poslíček. V roce 1921 však přesvědčí […]
Milovaná dcera císařovny Sisi se mohla provdat za kominíka!
Sisi se v návalu zoufalství svíjí po zemi. Stačí však jeden pohled na vyděšenou dceru a další ze záchvatů císařovnu rychle opouští. Život s labilní matkou není pro Marii Valerii žádný med.   „Dítě se narodí v Uhrách, a když to bude chlapec, bude se jmenovat Štěpán,“ prosazuje si císařovna Alžběta Bavorská (1837–1898), zvaná Sisi, […]
Popoháněl Sforza Leonarda kvůli Poslední večeři?
Když Leonardo maluje fresku Poslední večeře, chodí za ním hosté, tiše sedí za jeho zády a sledují ho při práci. Mistr prý přichází brzy ráno, vyleze na lešení a zůstává tam se štětcem v ruce až do soumraku.   Jsou však dny, kdy Leonardo da Vinci (1452–1519) nenamaluje ani čárku. Nastanou i dramatické dny, kdy střídá […]
Zajímavosti
Zlatá rybka: Přání vám nesplní, ale paměť má skvělou!
Když rybář uloví krásnou zlatou rybku a pustí ji zpět do moře, rybka slíbí, že mu splní tři přání. A skutečně tak učiní! Jaká škoda, že zlaté rybky jsou jen v pohádkách… Anebo snad existují i ve skutečném světě?   Zlaté rybky samozřejmě existují! Běžně se nám doma prohánějí v akváriu a známe je také […]
Damašská růže: Opojná starověká kráska
I když existuje mnoho krásnějších a impozantnějších růží, ve vůni se jí žádná nevyrovná. Je tak silná a okouzlující, že si získala svět už v hlubokém starověku a ani dnes její popularita neklesá. Seznamte se s neobyčejným příběhem damašské růže.   Nejstarší záznamy o damašské růži pocházejí z Mezopotámie ze 7. století před naším letopočtem. […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím.   I když jsou pyramidy v Gíze pravděpodobně nejpůsobivějším dokladem neobyčejných schopností starověkých Egypťanů, sousedící Sfinga má o něco tajemnější původ. Podle nové studie ji totiž možná […]
Největší zlatý nuget: Má téměř 80 kg!
Dnes je Moliagul, městečko v australském státě Victoria, z velké části tvořeno farmáři, kteří obývají hrstku domů. V 50. a 60. letech 19. století to tu ale žije víc než v kdejaké světové metropoli. A to díky zlaté horečce.   Tisíce lidí tehdy vyráží do Moliagulu, ale i dalších míst v Austrálii, aby hledali své, […]
Záhady a napětí
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee […]
Magická moc bítovského hradu: Přestupní stanice do paralelního světa?
Hrad Bítov se nachází ve starobylé kulturní krajině v okolí soutoku řek Dyje a Želetavky. Archeologické nálezy naznačují, že v blízkosti dnešního hradu existovalo v 8. – 9. století tajemné velkomoravské hradisko a později důležitá pevnost Přemyslovců. Právě bohatá a dávná historie Bítova dává základ vzniku celé řady legend. Mohou některé z nich vycházet ze skutečnosti?   […]
Byla princezna Diana v zajetí jasnovidců?
Proslulá mystička Madame Vasso vítá novou klientku. Stejně jako všechny ostatní i ji posadí na malou židličku pod stůl, na němž se třpytí pyramida z modrého plexiskla. Předmět má prý vyzařovat pozitivní energii. Příchozí ovšem není jen tak leckdo. Pod pyramidou se totiž krčí princezna Diana. Co u Madame Vasso pohledává?   Proslavila se jako […]
Jakou moc ukrývají hlubiny moře?
Myslíte, že nejnebezpečnější živel je oheň? Uvažujte. Oheň lze uhasit. Jak ale porazit vodu? Jakmile je hrozbou samotná voda, pak se ona zdá jako ten nejrizikovější element. Alespoň když jí vládne bůh Poseidón.   Řecký bůh moře a vody patří mezi nejznámější pohanská božstva vůbec. V Římě je Poseidón známý jako Neptun a je tak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
DS Automobiles: designová studie SM TRIBUTE
iluxus.cz
DS Automobiles: designová studie SM TRIBUTE
„Pracujeme na genech našich ikonických modelů, abychom mohli získané zkušenosti využít pro přípravu podoby budoucích modelů, které se mají objevit na konci desetiletí,“ uvedl Thierry Metroz, šéfdesign
Exkluzivní sídlo sira Roda Stewarta
rezidenceonline.cz
Exkluzivní sídlo sira Roda Stewarta
Majestátní domov v barokním stylu, patřící jedné z největších hudebních hvězd současnosti, je vskutku okázalý, ostatně jako sám jeho majitel. Bohatě zdobené interiéry impozantní rezidence disponují luxusem, srovnatelným s Buckinghamským palácem. Pozemek v Los Angeles, v proslulé komunitě Beverly Park, koupil Stewart v roce 1991 za částku o něco málo přesahující dvanáct milionů dolarů. Dům
V Milánu se nudit nebudete
epochanacestach.cz
V Milánu se nudit nebudete
Pokud chcete vidět katedrálu, ze které vám spadne brada, nakoupit originální oblečení v místních buticích nebo zhlédnout jedinečné vynálezy a díla Leonarda da Vinciho, je pro vás Milán tím pravým tipem na dovolenou. Nejideálnějším obdobím k návštěvě jsou duben až květen a září nebo říjen. V tu dobu je tu totiž příjemně teplo a při
Proteinové lívance
tisicereceptu.cz
Proteinové lívance
Odměna po tréninku je tu pro vás. Suroviny na 1 porci 3–4 bílky 125 ml mandlového mléka (může být i kravské) 1 vanilkový koktejl v prášku špetka soli kokosový olej na smažení kakao s umělým
Nejlepší oddech podle znamení
nejsemsama.cz
Nejlepší oddech podle znamení
Každá z nás má o ideálním relaxu jinou představu. Jedna chce ležet na pláži, druhá touží po rozhlédnutí z vrcholku hory. Jaké místo a aktivity se nejlépe hodí pro vás? Hvězdy vám prozradí, kde a jak si nejlépe dobijete energii. Beran 21. 3. – 20. 4. Pro energického Berana je zahálka a dobíjení baterek synonymem pro
Rýžovar se vám vyplatí
panidomu.cz
Rýžovar se vám vyplatí
Už nikdy nechcete mít rýži příliš málo uvařenou, připálenou anebo dokonce rozvařenou? Kupte si rýžovar. Tohle vychytralé zařízení totiž pracuje na principu vaření v páře. Další hrnec navíc, řeknete si. Ale pokud si doma vaříte rýži často, nikdy neprohloupíte nákupem správného rýžovaru. Nebudete už totiž muset myslet na to, jak dlouho rýži musíte vařit, ani
Záhadný stav mysli deja vu: Nezvané záblesky z minulého života?
enigmaplus.cz
Záhadný stav mysli deja vu: Nezvané záblesky z minulého života?
Už jste někdy zažili deja vu? Zvláštní pocit, že situace, ve které se zrovna nacházíte, se již jednou odehrála? Pravděpodobně i u vás se vzápětí ozve logika, jež se tomuto pocitu vzpouzí jako divoký k
Balkánská pomsta: Černý Jiří se nevešel do rakve
historyplus.cz
Balkánská pomsta: Černý Jiří se nevešel do rakve
Nemá sílu ho zabít sám, a tak si najme vraha. Ten zaskočí Černého Jiřího v úkrytu, zabije ho a usekne vůdci srbských povstalců hlavu, po níž touží osmanský sultán. Zákeřná vražda rozpoutá boj na život a na smrt mezi dvěma vládnoucími srbskými rody! Na vraždu si netroufal, ale hlavu soupeře už dokáže Miloš Obrenović (1780–1860)
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
epochaplus.cz
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět
Tají Maximová trpkou zradu?
nasehvezdy.cz
Tají Maximová trpkou zradu?
O svém soukromí toho sdílí jen málo, loni ale herečka Elizaveta Maximová (32) ze seriálu Jedna rodina přiznala, že se po letech rozešla s fotografem Markem Jarkovským (37). Partnerský vztah může po
Inspirujeme se v boji s rezistentní E.coli u goril?
21stoleti.cz
Inspirujeme se v boji s rezistentní E.coli u goril?
Escherichia coli je bakterie, která se přirozeně vyskytuje ve střevní mikroflóře teplokrevných živočichů včetně člověka. Je mu prospěšná, pokud se nešíří, kam nemá. Patogenní kmeny této bakterie však
Naše láska začala krásně, ale tajně
skutecnepribehy.cz
Naše láska začala krásně, ale tajně
Nejevila jsem o kluky zájem až do doby, než se na gymnáziu objevil ten hezký učitel. Háček byl v tom, že se líbil nejen mně, ale všem holkám. Do svým bezmála osmnácti let jsem s nikým nechodila, žádný vrstevník mi nepřipadal dostatečně zajímavý. Kluci mě obléhali, ale já nosila nos nahoru a nikoho jsem si nevšímala. Vše se změnilo,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz