Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Americký televizní seriál Simpsonovi: Předpovídá budoucnost?

Americký komediální sitcom Simpsonovi je sledovaný po celém světě. Zajímavé přitom je, že velice často s předstihem popisuje události, které se mají jednou odehrát v budoucnosti. A plno těchto předpovědí se skutečně naplňuje.

„Náhod“ je přitom tolik, že vzbuzují pozornost konspirátorů. Vědí snad tvůrci seriálu, jaká budoucnost nás čeká?

Americký televizní sitcom Simpsonovi je milovaný diváky po celém světě. Premiéru má v prosinci roku 1989 a záhy se zařazuje mezi nejoblíbenější kreslené seriály 20. století. Kromě břitkého humoru a kontroverzních témat je na něm však zajímavý další fakt:

velice často se v seriálu objevují situace, které odkazují do blízké i vzdálené budoucnosti. Šokující však je, že mnoho z nich se později skutečně odehraje. Jak je to možné?

Přece jen se jedná o seriál, který zrcadlí skutečný život, a tudíž mohou být jeho tvůrci schopni řadu věcí zkrátka odhadnout.

Mezi fanoušky se však šíří i kontroverzní myšlenka – budoucnost je pro Ameriku předem naplánovaná desítky let dopředu a celá země je důkladně udržovaná v nejistotě a strachu. Znají snad tvůrci seriálu tyto plány? A odhalí je občas skrze seriál Simpsonovi nic netušící veřejnosti?

Jenom náhody?

Příkladů, které poukazují na budoucnost, je v seriálu plno. Například v epizodě z roku 1995 jsou popisovány telefony budoucnosti, které mohou vysílat a přímat hovory s videi. To možná mohli tvůrci, vzhledem k elektrotechnologickému vývoji, lehce předpokládat.

Co ovšem epizoda 5 ze sériie 11 z roku 1995, která ukazuje sklizeň rajčat, jež jsou zdeformovaná působením nukleární energie? Právě takové zmutované plody jsou částí japonské úrody v roce 2013. Technologie je v Simpsonových velice oblíbeným tématem.

Epizoda 5. ze série 8. z roku 1996 popisuje tehdejší interkom (zařízení pro dorozumívání –pozn. red.) na vstupní bráně, který možná zcela náhodou připomíná první generaci iPodu z roku 2001. Věděli tvůrci iPodu už v roce 1996, co za pět let nabídnou konzumní společnosti?

A co teprve epizoda 19. ze 6. série, kde seriál odhaluje pravdu o tom, že oblíbená knihovnice Lízy Simpsonové je ve skutečnosti robot. Právě s takovým nápadem přichází v roce 2011 futuristická knihovna v americkém Chicagu.

Dodnes se také spekuluje, že Simpsonovi předpověděli útok na Světové obchodní centrum v New Yorku 11. září 2001, a to v epizodě zvané Město New York versus Homer Simpson.

Někteří lidé věří, že Simpsonovi předpověděli teroristický útok na věže Světového obchodního centra.
Někteří lidé věří, že Simpsonovi předpověděli teroristický útok na věže Světového obchodního centra.

A zase ta politika…

Tvůrci seriálu se s oblibou probírají politickými tématy, kontroverzními konspiracemi a zahraničními aférami.

Například 4. epizoda ze série 20 z roku 2008 do detailu vykresluje prezidentské volby, kde hlavními kandidáty jsou demokrat Barack Obama (*1961) a republikán John McCain (1936–2018).

V této epizodě Homer volí demokraty, ale volební automatický přístroj mění jeho volbu na Johna McCaina.

Právě taková situace se odehraje v roce 2011 v americkém státě Pensylvánie, kde při volebním šílenství přístroje mění volební hlasy pro Baracka Obamu na hlasy pro druhého kandidáta, Mitta Romneyho (*1947).

O zvolení prezidenta Donalda Trumpa (*1946) ani není třeba mluvit. To se v seriálu objevuje už v roce 2000, což je 17 let před jeho skutečným zvolením do prezidentského postu. Jak je to možné?

A všichni si zřejmě dodnes vybavujeme konzumní skandál z roku 2013, kdy jsou v mase vydávaném za hovězí a prodávaném v Anglii nalezeny stopy po koňské DNA. Něco takového by se podle anglických potravinářských standardů nikdy nemělo odehrát.

Každopádně Simpsonovi tento nechutný skandál rozebírají už v epizodě 19. z 5. série, a to v roce 1994! Právě zde nás příběh přivádí do kuchyně, kde jsou hlavní ingrediencí v hovězím guláši „vybrané koňské části“.

Nevěřící Tomášové dodnes pochybují

Plno teorií dodnes tvrdí, že ke každému „naplněnému proroctví“ se nachází zcela logické vysvětlení a že show je v podstatě výtvorem neuvěřitelně inteligentních lidí s vynikajícím smyslem pro humor, globální politiku a celosvětovou situaci.

Nic víc v tom v podstatě není a jde jen o dobrý odhad nadaných jedinců. Podle konspirátorů to však může být záminka k tomu, jak zamaskovat skutečnost, že americká společnost má svůj osud již dávno předem od někoho napsaný. Mohou mít pravdu?

Vědí tvůrci Simpsonových, co nás čeká?
Vědí tvůrci Simpsonových, co nás čeká?

Geniální odhad?

Americký profesor filozofie William Irwin ve své knize Simpsonovi a filozofie vysvětluje, že právě ta skutečnost, že se na tvorbě seriálu podílí neuvěřitelné množství akademicky orientovaných lidí, dává seriálu iluzi, že předpovídá budoucnost.

Sám věří tomu, že pakliže takové množství inteligentních lidí s univerzitními diplomy z Harvardu vytvoří televizní show, je naprosto pravděpodobné, že se některá „proroctví“ časem vyplní.

Irwin se ve svém díle snaží nahlédnout pod povrchní obal vtípků, žertíků a satiry a přibližuje nám jednotlivé charaktery jako brilantní představitele filozofických směrů.

Skeptici však dodnes věří, že v seriálu jde jen o nakumulované náhody a předpoklady a že i přes geniální mozky tvůrců Simpsonových nikdo z nich budoucnost předpovídat nedokáže.

Může být vše pouze dobře narafičená fraška, která nás má zmást, jak tvrdí konspirátoři? Co když vývoj společnosti kdosi drží pevně v rukou? Jak by ale bylo možné, aby seriál vůbec kdy spatřil světlo světa?

Seriál předpověděl zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem už v roce 2000.
Seriál předpověděl zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem už v roce 2000.

Hranice reality a fikce

O tom, že Simpsonovi se ve svých proroctvích často trefí, není pochyb. Pakliže zručně čteme mezi řádky, nemůžeme tuto skutečnost popřít.

Těžko by se však dalo odhadnout, kolikrát se seriál ve svých „předpovědích“ zmýlil a jak často si publikum zkrátka ničeho nevšimlo.

Vypadá to, že fiktivní seriál, který je na pravdě zřejmě založený více, než si myslíme, nám bude i nadále odhalovat střípky možné budoucnosti. A to dokud seriál někdo nezruší či nezakáže (tak jako se tomu stalo v několika arabských zemích).

Možná že budeme muset počkat, až tvůrcům konečně dojdou nápady. Do té doby nám zůstávají pouze spekulace.

Související články
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
reklama
Historie
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
Jelen je nejšlechetnější z lovných zvířat a jeho lov je vyhrazen pouze králům a šlechtě. Naopak poddaní smějí lovit jen škodnou – tedy vlka či lišku – nebo do pastí chytat tažné a drobné ptactvo. I toto doporučení zmiňuje překrásná Kniha o lovu od Gastona Phébuse, která je ale mnohem víc než jen příručkou pro […]
Castro byl zmrzlinový maniak
Už se na to nemůže dívat…Célia Sánchezová, Castrova spolubojovnice a možná i něco víc, dál nehodlala snášet, že se Fidel někdy k jídlu nedostane třeba celý den a pak si v noci vaří špagety, na jejichž přípravě si zakládal…„Potřebuje kuchaře,“ řekla si. Volba padne na Erasma Hernándeze.   Po očku pozoruje, jak si muži kolem […]
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Zajímavosti
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví  přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes […]
Iluze Měsíce: Je tak velký, jaký ho vnímáme?
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Tunisko a jeho exotická tvář
epochanacestach.cz
Tunisko a jeho exotická tvář
Tunis není jen pětihvězdičkový hotel a každodenní lenošení na pláži. Tato země nabízí mnohem víc. Většina Čechů jezdí hlavně na Djerbu, do Sousse, Hammametu nebo Nabeulu. Milovníci klidu a historických památek zamíří ale raději do Mahdie. Určitě se vyplatí nezůstávat celý týden jen u hotelu v opojení all inclusive, ale navštívit více různých míst. Mezi ně
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz