Turínské plátno je jednou z nejposvátnějších křesťanských relikvií. Právě do tohoto rubáše bylo údajně krátce po ukřižování zahaleno tělo Ježíše Krista. Skupina italských vědců nyní přichází s teorií, podle které mohlo být vyrobeno v Indii. Jaké mají k této překvapivé hypotéze důkazy?
Turínské plátno odhaluje další tajemství! V říjnu roku 2015 tým italských vědců zveřejňuje výsledky výzkumu založeného na zkoumání stop DNA získaných z prachu odsátého z tkaniny rubáše, který už stovky let vyvolává celou řadu otázek.
Podle nového výzkumu mohlo být plátno vyrobeno v Indii, odkud prý bylo následně převáženo na různá místa po celém světě.
Než skončilo v Turíně (podle tohoto města získalo své jméno–pozn. red.), ocitlo se údajně v Jeruzalémě, Turecku, Francii, a možná i v Americe.
Shoda rozměrů
Turínské plátno je mnohokrát vědecky zkoumáno. Autenticitě nasvědčuje například použitý materiál, způsob tkaní nebo otisk mince z roku 29 použitý k zatlačení očí mrtvého.
Naopak podle radiokarbonové metody (určuje stáří biologických materiálů podle rozpadu izotopu uhlíku–pozn. red.) bylo plátno vyrobeno ve 13. století. To by přitom znamenalo, že nemá s Kristem nic společného a jde o středověký padělek.
V roce 1532 bylo plátno prokazatelně poškozeno požárem v Chambéry ve východní Francii a v průběhu staletí se s ním mnohokrát manipulovalo. „Nevyplývá z toho silná kontaminace, a tudíž hrubé zkreslení radiokarbonové analýzy?
Zranění postavy, její prostorová přesnost (důkaz, že rouchem bylo ovinuto skutečné lidské tělo) i shoda jeho rozměrů, nasvědčují spíše jeho pravosti,“ uvádí britský spisovatel Alan Baker (*1964).
Nové světlo do celého případu údajně vnáší výzkum italských vědců z října roku 2015…
Cesta kolem světa
Badatelé se v novém výzkumu zaměřili na analýzu genů z pylu a prachu přítomných na Turínském plátně. Díky tomu byli schopni zmapovat typy rostlin a lidí, kteří údajně přišli s rubášem v minulosti do kontaktu.
Jejich výzkum naznačuje, že rubáš cestoval po celém světě. Výzkumníci objevili stopy po evropských borovicích, stejně jako po rostlinách původem ze Středomoří.
Skutečně pozoruhodným faktem pak je skutečnost, že vědci zaznamenali i stopy po rostlině či stromu s názvem trnovník akát, který je původem z Mexika a ze Severní Ameriky z lesů Apalačských hor. Dostalo se plátno i do Ameriky? Kdo ho tam převezl?