Takřka každý člověk zná slavných sedm divů světa – nejúchvatnější a nejtajemnější památky, které lze na naší planetě nalézt. Jenže existuje i mnoho dalších, těch, které lze považovat za tzv. osmé divy. Tajemné přitom nejsou o nic méně.
I u nich se musíme ptát: Jakou mají minulost? Kdo je vytvořil a k čemu měly nebo mají sloužit?
Na zelenou krajinu pomalu dopadá stín. Slunce překrývá obrovská kosmická loď, která se zvolna blíží ke kambodžskému jezeru Tonlé Sap. Vše zahaluje zvláštní mlha protkaná stříbřitými paprsky světla.
Mladý muž jménem Preah Pisnokar je jako ve snu. Proplouvá tou mlhou za doprovodu dalších postav včetně jeho matky – zvláštní vysoké ženy se zářícíma očima.
Neví, jestli se vznáší nebo pluje, jestli je to realita nebo sen. Objeví se tmavý otvor, do kterého všichni zamíří. Svět se otřese a mladíkovi se zatočí hlava. Krev mu pulsuje ve spáncích a před očima má mžitky. Pak se všude rozestře bílá mléčná tma.
K Preahovi přichází několik vysokých bytostí, jeho výuka začíná. Takto nějak mohl podle kambodžské legendy začínat příběh slavného Preaha Pisnokara – mytického čaroděje, který údajně vytvořil mnoho zázraků. Mezi nimi nechybělo ani vybudování největšího chrámu světa – Angkor Vat.
Pomáhala se stavbou magie?
Chrám, který lze najít v asijské Kambodži, fascinuje svou propracovaností a rozlehlostí. Oficiálně se má za to, že byl postaven ve 12. století jako královský chrám tzv.
khmerskou civilizací, záhadologové ale věří, že ho ve skutečnosti postavila mytická postava Preaha Pisnokara nejméně 600 let před naším letopočtem. Prý byl potomkem tzv. Annunnaki – vysokých božských bytostí, které známe především ze sumerských legend.
Mnozí badatelé ovšem věří, že šlo o mimozemšťany, kteří náš svět ovlivňovali už před desítkami tisíc let.
Preah, jehož matka byla Annunaki a otec pozemšťan, prý získal takové znalosti, že díky nim například vyrobil kouzelný meč ze světla nebo postavil obrovský chrám.
Mnohá tajemství stále nerozluštěna
Úchvatná architektura a neuvěřitelná rozlehlost, která nemá nikde ve světě obdoby. Jak dokázali dávní stavitelé vybudovat něco takového? Poslední léta navíc ukazují, že stále nevíme, co všechno ze stavby vzal čas.
V roce 2013 archeologové zjišťují, že okolo chrámu stálo pravděpodobně rozlehlé město. Jeho součástí byla i 1,5 kilometru dlouhá stavba spirálovitého tvaru a s osmi zřícenými věžemi.
Vše je dnes pohřbené pod pískem a z velké části zničené, proto je jediná možnost vše zkoumat skrze skeny a radary.