Antarktida je často považována za vhodné místo pro hledání dávných ztracených civilizací. Vodítek údajně existuje více, jedním z nich je i tzv. Eltaninská anténa.
Objevena byla v roce 1964 na dně oceánu a brzy se stala jednou z největších záhad tohoto kontinentu.
Ačkoliv je dnes Antarktida pokryta ledem a sněhem, nebylo tomu tak vždy. A podle některých odborníků ji v té době mohly obývat dávné vyspělé civilizace. Důkazy jsou ale ukryté hluboko v moři či pod vrstvami ledu.
Některá tvrzení totiž mluví o tom, že Antarktidu pokrývala zeleň zhruba před 12 000 lety. Oficiálně uznávanou teorií je ale zhruba 34 milionů let. Můžeme přesto na zamrzlém kontinentu hledat stopy po našich předchůdcích?
Když v roce 1964 američtí vědci za pomoci lodi USNS Eltanin prozkoumávají dno oceánu u Antarktidy, nad něčím takovým vůbec nepřemýšlí. V hloubce téměř pěti kilometrů ale objeví něco, co je mnohými považováno za jasný důkaz přítomnosti vyspělé civilizace!
Podivná struktura, kterou se jim povede vyfotografovat, trčí uprostřed ničeho ze dna. Je přes půl metru vysoká, symetrická, a velmi připomíná televizní či rádiovou anténu. Po publikování fotografie se po celém světě okamžitě rozjedou spekulace. Co to ve skutečnosti je?
Rusové nebo mimozemšťané?
Zatímco někteří tvrdili, že se jedná pouze o kus materiálu, který odpadl z nějaké lodi, další měli jasno, že za anténou stojí Rusové a nějaký jejich tajný projekt. Jinou variantou byli také mimozemšťané, či právě nějaká ztracená civilizace.
Americký biolog Thomas Hopkins o anténě prohlásil: „Nerad bych řekl, že ta věc je vytvořena člověkem, protože to přináší problém, jak by se tam člověk dostal. Ale je to dost symetrické a všechny odnože jsou od sebe v úhlu 90 stupňů. Proto se o tom neustále polemizuje.“
Dlouhé roky se teoriemi kolem antény zabýval také americký spisovatel Brad Steiger (†2018), který si byl jistý, že anténa je naprostou anomálií a pravděpodobně artefaktem mimozemského života.
Teoriím nepomáhá ani fakt, že anténu se pod mořem již nepodařilo znovu najít. Leží v jednom z nejvíce nehostinných a nepřístupných míst na světě, přesto se o to někteří pokoušeli. Odstranil snad někdo anténu záměrně?
Mořská houba
Nejvíce vědeckým je vysvětlení, které anténu označuje za mořskou houbu druhu Cladorhiza concrescence. Anténa je těmto houbám skutečně velmi podobná, ale i tato teorie má několik zádrhelů.
V první řadě údajně nikdo z posádky, která fotografii antény pořídila, o ničem takovém neuvažoval, ačkoliv ji více než z poloviny tvořili mořští biologové. Naopak měli být přesvědčeni, že není přírodního původu!
Dalším problémem teorie je fakt, že tyto houby obvykle žijí ve velkých koloniích a rychle se reprodukují, navíc potřebují sluneční svit, který do takové hloubky nedosáhne.
Anténa je navíc velmi symetrická a s pravými úhly, což v u těchto hub obvykle nevidíme. Může se přesto jednat o netypického zástupce tohoto druhu? Záhadologové poukazují ještě na jednu zajímavou záležitost.
V americkém Utahu v kaňonu Sego se mezi mnoha starobylými petroglyfy (skalními rytinami) nachází jeden, který Eltaninskou anténu nápadně připomíná! Petroglyfy jsou 8000 let staré, může zde být nějaká souvislost?