Bogota. Hlavní město Kolumbie, kde si moderní architektura podává ruku s historickou zástavbou. Tu lze najít především v malé čtvrti La Candelaria v severovýchodní části města.
Omšelé domy a hutná atmosféra však není to jediné, co může člověka na tomto místě překvapit. Skutečně jde o jednu z nejstrašidelnějších lokalit v zemi?
Historické centrum Bogoty kolem náměstí Plaza de Bolivar je navzdory některým nešetrným zásahům z 20. století bezesporu jedno z nejvíce atmosférických míst v celém městě.
Domy a ulice vystavěné v koloniálním španělském duchu, směs opraveného a chátrajícího a především množství tajuplných příběhů sahajících často až do 16. století.
Takový obrázek nejstarší bogotská čtvrť nabízí. Každý, kdo se o tajemno a nadpřirozené jevy zajímá, obvykle zamíří nejprve na malé náměstí Chorro de Quevedo, kterému uprostřed dominuje kamenná fontána v podobě kruhu se sloupem uprostřed. Traduje se, že právě tady bylo v roce 1538 založeno město.
V dalších staletích se tu pak odehrávalo vše důležité: Velká oznámení, svatby a nakonec i popravy. Vypráví se, že se po nocích na náměstí zjevuje duch španělského maršála Jesúse Torrada.
Ten prý během války o nezávislost na začátku 19.století přešel na stranu povstalců a ukradl Španělům vozy se zbožím, za což byl právě na tomto náměstí exemplárně popraven.
Zabitý voják?
Výčet duchů, kteří se mají ploužit ulicemi La Candelarie, tím ovšem teprve začíná. Mezi místními se povídá třeba o přízraku dávného vojáka v brnění a s mečem v ruce. Ten se má pro změnu zjevovat v blízkosti nedalekého kostelíka.
Jeho trasa je prý vždy stejná: Vždy obejde kostel, chvíli hlídkuje na náměstí a následně se zase vrací. O koho by mohlo jít? Podle legendy o nemanželského syna samotného zakladatele Bogoty:
španělského conquistadora Gonzalese Jimenéz de Quesady (asi 1496–1579).
„Podle legendy byl zabit svým strýcem v souboji o rodinné zlato,“ uvádí místní novinář Chris Bell s tím, že to ale také klidně mohl být jen nějaký obyčejný voják.
Jenže náměstí a v jeho blízkosti stojící kostel nejsou ani zdaleka jedinými místy, kde prý v noci straší. Podle Bella se v La Candelarii nachází také hned několik historických domů, kterým se místní vyhýbají. Odehrává se v nich něco nadpřirozeného?
Strašidelný Baltazar
Patrně nejobávanější stavbou – alespoň co se týká údajných nadpřirozených jevů – je starý dům jistého José Caiceda Rojase. V tom má podle místních historek řádit znetvořený skřet jménem Baltazar.
Zatímco podle některých je to tvor z jiného světa, lovci duchů věří, že jde ve skutečnosti o ducha nemanželského dítěte, které přímo v domě utopila jeho matka.
Dalším sídlem s velmi tajemnou pověstí je pak dům obhájce z 19. století José Raimunda Russiho. Ten měl pro změnu společně se třemi dalšími lidmi zavraždit místního kováře Manuela Forera.
Navzdory své podpoře mezi bohatými obyvateli za to byl Russi nakonec odsouzen a následně také oběšen. „Mnoho lidí věří, že se Russi každou noc potuluje po místnostech a chodbách a děsí každého, kdo se tam odváží vkročit,“ říká místní publicistka a fotografka Constanze Graesche.
Jen paranormální marketing?
Ve výčtu strašidelných domů v La Candelarii by se dalo ještě chvíli pokračovat. Na tajuplné bouchání, kopání a výkřiky si stěžují například zaměstnanci nedalekého muzea Casa Sámano a nadpřirozené jevy mají pronásledovat i budovu muzea poezie.
V ulicích čtvrti pak mají údajně řádit i některé další entity: Mluví se třeba o bezhlavém psovi nebo o strašlivém ghúlovi, který pojídá mrtvé. Z uvedených příkladů je každopádně zřejmé, že La Candelarie není rozhodně jen tak nějakým místem.
Ostatně čtvrť je dnes vyhlášeným cílem nejrůznějších zájemců o nadpřirozeno a všemožných lovců duchů z celého světa. Místní organizace dokonce nabízí výlety po všech tajemných místech nebo noční paranormální prohlídky.
Je to všechno nakonec jen výnosným marketingovým trikem? Nebo je La Candelarie skutečně zvláštním místem, které k sobě poutá duše nešťastně zesnulých lidí?