Postava významného anglického spisovatele je dodnes poněkud záhadná.
Všichni znají jeho díla, ale o jeho životě víme pramálo, není ani jisté, jak vlastně vypadal. Před nedávnem výzkumníci přišli s tvrzením, že konečně identifikovali nejpřesnější vyobrazení světově proslulého dramatika.
Talent slavného a oslavovaného Williama Shakespeara (1564–1616) dal světu řadu významných literárních děl a divadelních her, o nichž se dodnes detailně učíme ve školách.
V gramotné společnosti nejspíš neexistuje nikdo, kdo by neznal jeho jméno. Život slavného dramatika je však zahalen rouškou tajemství a většinu z toho, co se o něm uvádí, lze označit za pouhé domněnky a spekulace.
Pravdou totiž je, že mezi několika miliony dokumentů, které se z dané doby dochovaly, existuje pouhých 30 zmínek o muži jménem William Shakespeare, který se v roce 1564 narodil ve Stratfordu nad Avonou. Ani jedna z nich není literárního charakteru.
Jako kdyby snad Shakespeara tehdy nikdo neznal. Jako by to byl pouhý přízrak. Dokonce není ani jasné, jak vlastně tento mimořádný spisovatel vypadal.
Existuje sice řada soch a obrazů znázorňujících jeho podobu, jenže díla se mnohdy výrazně liší a ani u jednoho nelze říci, že by mohlo být blíže realitě než ostatní.
Nyní výzkumný tým zaměřený na jeho život tvrdí, že našel dílo, které by mohlo být nejvěrnějším vyobrazením Williama Shakespeara.
Podobizna nad hrobem
Ze všech možných vyobrazení byla socha nad hrobem zesnulého barda v kostele Nejsvětější Trojice ve Stratfordu nad Avonou považována za jedno z těch méně zdařilých. Dokonce se o dílu tvrdilo, že vyobrazuje spíš „nafoukaného řezníka vepřového“ než Shakespeara.
Kritikům díla se nejspíš zdálo, že nevypadá dostatečně vznešeně na to, aby zachycovalo podobu tak velkolepého básníka. Jenže zdání klame.
Původní domněnky, že socha je nepřesná a vznikla až po Shakespearově smrti, vyvrací nový výzkum, který prokazuje, že bustu vytvořil umělec, který Shakespeara osobně znal. A velmi pravděpodobně konal na jeho vlastní objednávku!
„Je velmi pravděpodobné, že si Shakespeare pomník objednal. Vytvořil ho někdo, kdo ho znal a viděl ho za života.
Můžeme o tom uvažovat jako o jakémsi životním portrétu, vyobrazením pro případ úmrtí, který podává svědectví o životě plném vzdělání a literatury,“ míní Lena Cowen Orlin, profesorka angličtiny na Georgetownské univerzitě v USA. Byl tedy „nafoukaný řezník“ jeho pravou podobou?
Dílna za rohem
Profesorka objevila důkazy naznačující, že tvůrcem sochy je ve skutečnosti někdo jiný, než komu bylo autorství přičítáno. V 17. století byl za autora této podobizny označen jakobínský sochař Gerard Johnson.
Orlin se domnívá, že vápencový pomník ve skutečnosti vytvořil jeho bratr Nicholas Johnson, který zemřel rok před Shakespearem.
Taková úvaha dává větší smysl, neboť Gerard se zaměřuje na zahradní dekorace, zatímco Nicholas je hrobník se specializací na pomníky. Jeho dílna se navíc nacházela jen kousek od londýnského divadla Globe, kde se mnoho Shakespearových her dočkalo své premiéry!
Lze tedy předpokládat, že Nicholas Johnson znal Shakespearovu skutečnou podobu, kterou následně vtiskl soše nad hrobem. Na pamětní desce navíc Lena Orlin nachází důkaz, že byla zhotovena ještě za Shakespearova života.
Malovaný nápis totiž ponechává místo pro doplnění pohřebních údajů, ty ale byly nakonec dopsány jinam, než původní autor zamýšlel.
„Ten, kdo přišel doplnit datum po Shakespearově smrti, nepochopil, že má k uvedení této důležité informace použít celý řádek,“ uvádí Orlin. „Skutečnost, že je to tam vtěsnáno takto nešikovně, je dalším důkazem, že to vzniklo ještě za Shakespearova života.“ A zřejmě jde také o důkaz, že údaj nemohl doplnit skutečný autor sochy. Byl jím hrobník, v jehož blízkosti se Shakespeare často pohyboval?