Vojevůdci, politici, objevitelé, umělci, duchovní vůdci. V lidské historii najdeme celou řadu lidí, kteří skutečně změnili běh dějin a které doprovázela tajemná aura. Záhady s nimi spojené přitom mnohdy nekončí ani po jejich smrti.
Ta největší otázka totiž je: Kde je pravé místo jejich posledního odpočinku?
Ze všech stran zelené pláně zní rychlé povely. Země se začíná otřásat a do zorného pole jednoho z několika stovek otroků se dostává velké stádo koní, které Mongolové ženou několikrát tam a zpět.
Když jsou spokojeni, zaženou koně zase pryč a ozbrojenci začínají svolávat otroky na jedno místo. Přes jejich neustálé popohánění to trvá dlouho. Jako by otroci cítili, co v dalších minutách nastane.
Zazní jeden hlasitý povel, jezdci rychle odjíždějí a o chvíli později nebe zahalí mračno šípů. A za ním další. Stovky těl se hroutí k zemi. Ty, které nezabily šípy, dorážejí brutálními způsoby Mongolové. Ani tím ale pohřeb slavného mongolského vůdce nekončí.
Když se pohřební družina vrací do tábora, je povražděna jinou skupinou vojáků. Místo Čingischánova posledního odpočinku je tak definitivně v bezpečí. Zůstane tak navěky i před archeology?
Mongolsko, nebo Čína?
Teorií o tom, kde leží slavný vojevůdce Čingischán, je hned několik. Ta nejrozšířenější se spoléhá na fakt, že Čingischán byl mužem tradic, který miloval místo svého původu. A tehdejší tradice neznamenala nic jiného, než pohřbít ho v místech, kde se narodil.
„Většina historiků v Rusku se přiklání k myšlence, že Čingischánovi předkové pocházejí buď ze Sajano-Altaje, tedy z území současné Tuvy (jižní Sibiř), nebo ze severozápadního Mongolska, z míst v okolí jezera Hubsugul, kde žijí etničtí Tuvinci,“ vysvětluje ruská badatelka Jelena Bojková s tím, že podle jedné z legend střežilo hrob 1000 vojínů z kmene, který pocházel právě z území dnešní Tuvy.
Někteří její kolegové ale věří, že stejně tak by Čingischánův hrob mohl ležet někde v okolí mongolského hlavního města Ulanbátaru nebo v severočínském Ordosu blízko hranic s Mongolskem. Právě při tažení do Číny tento velký vůdce zemřel.
Pohřben v jezeře?
V poslední době se stále častěji mluví také o jezeře Issyk-Kul, nacházejícím se v severovýchodním Kyrgyzstánu. Má v něm být ukryta malá jeskyně i s několika truhlami cenností a hlavně s tělem vojevůdce.
Archeologové zatím žádné stopy po Čingischánově jeskyni v jezeře nenašli a tvrdí: Bez alespoň přibližné polohy je to marné pátrání.
„Je to hledání jehly v kupce sena, kdy ani nevíme, jak ta jehla vlastně vypadá,“ říká archeolog Albert Yu-Min Lin.