Východní oblast pohoří Himaláje je jedním z biologicky nejrozmanitějších regionů na Zemi. V průměru je zde každý rok popsáno více než 30 nových druhů rostlin a živočichů.
Za posledních pět let zde byly objeveny takové unikáty jako „kýchající opice“, žába s pronikavě modrýma očima nebo ryba, která vypadá jako Drákula.
Východní Himaláj se rozkládá na území Bhútánu, Nepálu, jižního Tibetu a severovýchodní Indie. Nachází se zde několik tisíc druhů rostlin a stovky druhů živočichů, od savců a ptáků po obojživelníky a bezobratlé.
Jedná se o oblast s velmi bohatou biodiverzitou, najdeme zde nejvyšší hory světa a hluboké propasti, dětný prales, lesy mírného pásma i savany. Regionem protékají mohutné toky – Indus, Ganga, Brahmaputra a Mekong, které jej zásobují vodou.
Východní Himaláj je domovem celé řady výjimečných druhů živočichů včetně velkých kočkovitých šelem, například tygra indického a irbise horského, také známého jako levhart sněžný.
V Indii a Nepálu můžeme najít nosorožce indického, který dříve obýval celou délku podhůří, v současné době se ale jeho teritorium výrazně zmenšilo.
Oblast je ohrožena zejména těžbou dřeva, nelegálním obchodem se zvířaty, znečištěním a v neposlední řadě i klimatickými změnami. I přes to se zde stále objevují neznámé organismy.
Za posledních pět let se vědcům podařilo popsat 211 nových druhů, z toho 78 živočichů.
Nepřeberné množství druhů
Mezi nově popsanými druhy je například ryba z čeledi hadohlavcovitých latinsky nazvaná Channa andrao. Tento rod je v mnoha ohledech unikátní. Ačkoliv mají tyto sladkovodní ryby žábry, dýchají atmosférický vzduch.
Z toho důvodu jsou schopné přežít na souši až čtyři dny. Svíjivými a kroutivými pohyby dokážou „ujít“ několik set metrů.
Nové druhy savců, zejména těch větších, jsou zaznamenány pouze velice zřídka. Proto je objev primáta nazvaného langur barmánský (Rhinopithecus strykeri) opravdovým unikátem. Opici odborníci poprvé pozorovali na území Barmy.
Pro místní obyvatele se ale o žádnou novinku nejedná. Primátovi přezdívají „kýchající opice“, černo-bílé stvoření má totiž plochý otevřený nos, do kterého mu při dešti teče a zvíře pak hlasitě kýchá.
V oblasti východního Himaláje bylo za posledních pět let objeveno 26 nových druhů ryb. Pravděpodobně tou nejunikátnější je ryba z rodu Danionella. Rybka dorůstá velikosti pouze necelé dva centimetry, výjimečná je ovšem svými tesáky na obou čelistech.
Odborníci zatím netuší, k čemu se v průběhu evoluce tyto nebezpečně vypadající zuby vyvinuly.