Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Co zvládnou Nautilus a podmořské drony?

Jak budou vypadat bojové ponorky za padesát let? Futuristickou vizi představilo Britské královské námořnictvo.

Zajímavostí je, že se inženýři nechali inspirovat tvary mořských živočichů, a tak nikoho nepřekvapí, že se ponorky podobají například rejnokům.

Futuristická vize je součástí projektu Nautilus 100, který vznikl na počest výročí vyplutí první jaderné ponorky v historii USS Nautilus. Britské námořnictvo oslovilo celkem dvacet mladých, nadějných inženýrů, kteří měli za úkol připravit své návrhy.

První výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat, a tak například designéři z fóra UKNEST představili radikální vizi, ve které se inspirovali podmořským světem.

Budoucnost Royal Navy

Mateřské plavidlo Nautilus by mohlo vypadat jako manta obrovská (Manta birostris). Někomu jinému může připomínat také žraloka velrybího (Rhincodon typus). Na její palubě by byly další menší ponorky, připomínající murény (Muraena helena).

Tato plavidla by následně vysílala menší nepilotované špionážní sondy, které by se po splnění úkolu samy rozložily ve slané mořské vodě.

Podmořské drony, které se podobají murénám nebo také úhořům, budou schopné autonomně urazit denně až stovky kilometrů. Výhodou je, že díky vlnivému pohybu mohou zmást senzory nepřítele, který bude přesvědčen, že to je mořský živočich.

Jakmile dron dorazí na určené místo, vypustí drobné senzorové moduly, které se rozptýlí po velké ploše.

Pomocí senzorů posléze zachytí podezřelé zvuky či elektromagnetické anomálie, a odešle tak množství dat na mateřské plavidlo, a to díky komunikační laserové síti.

Vývojáři tyto senzory vytvořili pomocí 3D tisku a vyrobili je z biologického materiálu, díky kterému dojde ve vodě po čase k rozložení.

Na podobném principu konstruktéři chtějí vyrobit také tzv. útočné moduly, které se dokážou zachytit na nepřátelské plavidlo, zejména na části pohonu, a tím je poškodit.

Komponenty z 3D tiskárny

Pro konstrukci trupu samotného Nautilu bude podle informací použito pevných, moderních slitin hliníku a akrylátů. Některé díly vzniknou i za pomoci 3D tisku. Výhodou by měl být povrch plavidla, který bude vyroben z materiálu s jemnými šupinami. To by mělo snížit akustické projevy při plavbě.

Mateřská ponorka odolá tlaku vody až do hloubky 3300 stop (1000 m) a na palubu se vejde 20 členů posádky. Návrhy počítají také se všemi dostupnými, i prozatím nedostupnými nejmodernějšími technologiemi.

Některé se totiž teprve testují a do ostrého nasazení se dostanou až během následujících let. Mezi ně patří například tzv. vířivý hybridní pohon, jenž dokáže generovat elektrickou energii zpracováním mořských řas.

Funguje zároveň obdobně jako bezlopatkový ventilátor Air Multiplier britského vynálezce Jamese Dysona. Za jeho pomoci posléze dokáže mateřská ponorka i bez klasického lodního šroubu plout rychlostí až 150 uzlů, což je v přepočtu kolem 288 kilometrů za hodinu.

Do jaké míry se projeví návrhy u konceptu skutečných ponorek, zůstává prozatím otázkou. Nicméně nápad, kdy by se od mateřského plavidla oddělovala další menší s konkrétními specializacemi, nemusí jen tak zapadnout do šuplíku.

Inovací prošla také torpéda, která by v budoucnu mohla připomínat ryby. Vše je však prozatím pouze na papíře.

Británie chce ovládnout moře

Tento druh inovací je v zásadě pilířem britských snah o udávání trendů v sektoru obrany. Místní vláda se snaží do nejmodernějších technologií a výzkumu investovat nemálo finančních prostředku.

Tato slova potvrdil důstojník Peter Pipkin, jenž má v královském námořnictvu na starost sektor robotiky. Podle něho jsou investice do vývoje podobných technologií logická a zcela namístě.

Zároveň potvrzuje, že se blíží soutěžení mezi státy právě o osídlení mořského prostoru. A proto je důležité, aby byla Velká Británie připravena a zároveň držela krok s neustálým vývojem nejrůznějších technologií.

Zároveň je přesvědčen, že pokud by se do ostrého provozu podařilo dostat alespoň 10 % z výše uvedených nápadů, udrželo by to zemi ve hře při bojových i obranných operacích.

Nejmodernější již dnes

Nejnovější návrhy se jen těžko objeví v nejbližších letech při misích. Do praxe se tak zřejmě dostanou pouze jednotlivé prvky z těch nejzajímavějších návrhů.

Ale i tak lze říct, že má Velká Británie v současnosti jednu z nejmodernějších ponorkových flotil na světě.

Ve svém arzenálu má například ponorky HMS Vanguard, HMS Vengeance, HMS Victorious nebo HMS Vigilant, které jsou vybaveny moderním raketovým jaderným systémem Trident 2 D5. Prostřednictvím citlivého sonaru jsou schopné rozeznat plavidla až do vzdálenosti 80 kilometrů.

Chloubou jsou také tzv. stíhací ponorky. Ty jsou považovány za nejmodernější podmořskou výzbroj současnosti. V nejbližší době by se měla objevit také ponorka z třídy Dreadnought, jenž bude schopna odpalovat balistické rakety.

Měla by být kolem 160 metrů dlouhá. Výtlak se očekává kolem 17200 tun a počítá se také se stotřicetičlennou posádkou, která bude mít k dispozici studovnu, posilovnu nebo systém, simulující střídání dne a noci. Ponorka zároveň sama vyrobí kyslík i pitnou vodu. Plánuje se nasazení až čtveřice těchto plavidel.

Projekt vznikl na počest prvního vyplutí ponorky třídy Nautilus. (Foto: Vonsky87, Wikipedia) Jednou z inspirací ponorky nového typu má být i manta obrovská. (Foto: jon hanson from london, UK, Wikimedia)
Související články
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou […]
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.   […]
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů.   Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km […]
Existuje skupina onemocnění, v 95 % zatím neléčitelných, jimiž celosvětově trpí více lidí, než je pacientů s rakovinou a AIDS dohromady. Přesto jsou nazývána jako vzácná onemocnění, protože na každé z nich připadá jen několik stovek či desítek pacientů.   Vzácných onemocnění je známo okolo 7000 a v ČR jimi trpí půl milionu osob (a […]
reklama
Historie
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Zajímavosti
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Vrať se aneb Příběh bumerangu
Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang!   Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Oblazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. […]
Záhady a napětí
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
epochaplus.cz
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup