Notoricky známí živočichové, kteří ovšem možná vůbec neexistují, jsou odedávna předmětem zkoumání mnoha lidí po celém světě. Přinášíme přehled těch nejslavnějších z nich.
Jaké příběhy, legendy a výpovědi údajných svědků jsou spojené s čupakabrou?
V okolí města Canovas na ostrově Portoriko končí další deštivý den. Z příbytků, silniček a mostů zůstaly jen trosky.
Cyklón, který kraj toho dne zasáhl, za sebou zanechal nevídanou spoušť a zničil životy mnoha rodin. Kolem poničených domů se plouží vysílení lidé, kteří se snaží zachránit alespoň to nejnutnější a nejdůležitější.
Stmívá se a vzduch prořízne zavytí, při kterém tuhne krev v žilách. Druhého dne ráno je v ohradě, která zůstala ušetřená řádění cyklónu, nalezeno osm mrtvých ovcí s vysátou krví.
O pár dní později jsou nedaleko nalezena další hospodářská zvířata bez krve a po několika měsících už se oblastí šíří historky o děsivé příšeře, která po nocích obchází statky a zabíjí.
Starosta městečka Canovas dokonce nechává povolat vojáky, aby neznámého tvora našli a zabili. Marně.
Svědků jsou stovky
Zatímco zpočátku je čupakabra výhradní záležitostí Portorika, postupně se rozšíří i do Mexika a nakonec do Spojených států, kde je v současnosti vídána nejčastěji. Svědci se ovšem na jejím popisu příliš neshodují.
Podle některých jde o malého chlupatého člověku podobného tvora, jiní zase tvrdí, že viděli těžkopádné lysé zvíře s ostny na zádech. Některé zprávy čupakabře přisuzují dokonce i jakási netopýří křídla.
„Podle biologů a odborníků na volně žijící živočichy jde ovšem pouze o městskou legendu,“ říká americký novinář Joe Kelley.
Navzdory tomu jsou ale pozorování tvora velmi častá a neuplyne rok, aby několik desítek lidí nepřišlo se svědectvím či rovnou s fotografií nebo záznamem podivného tvora.
V roce 2014 byla prý čupakabra zabita v Texasu, loni v říjnu její tělo objevili v Paraquayi a před několika měsíci ji zase prý dopadli v na Filipínách.
A zatímco skeptici tvrdí, že šlo o podvrh, místní hovoří o tom, že živého tvora si po dopadení odvezli vojáci.
Armádní experiment?
Co by za čupakabrou mohlo stát, stále nevíme. Jedna teorie hovoří o tom, že by mohlo jít o produkt nějakého vojenského testování, které prý mohlo probíhat na základně USA, která se nachází v džungli v Portoriku.
Mohl tvor uniknout z areálu této základny při cyklónu? Jak se ale dostal do Mexika a USA? Další hypotéza říká, že čupakabra je dosud neznámým a extrémně dobře se skrývajícím živočichem.
Nejdivočejší hypotéza se pak zabývá možností, že tvor vůbec není z tohoto světa.