Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Ďábelská věznice v Gloucesteru. Řádí tam duch slavného vraha?

V anglickém Gloucesteru se nachází věznice, kterou mnozí lidé považují za jedno z nejstrašidelnějších míst v zemi. Alespoň o ní tak mluví nejen všemožní lovci duchů, ale i návštěvníci, kteří tam v rámci paranormálních prohlídek strávili noc.

Prochází se po tamních chodbách a opuštěných celách stíny vrahů, zlodějů a násilníků?

V areálu věznice se připravuje poprava. Kolem šibenice se shromažďují dozorci, přítomen je samozřejmě i kněz a příslušní úředníci. Z cel uvnitř věznice zaznívají výkřiky.

Někdo šeptá, že Albert Manning, muž odsouzený za vraždu svého soka v lásce, si svou smrt ani neuvědomí. Už nějakou dobu je šílený. Věznicí se plouží jako shrbený stín sebe sama a mumlá nesrozumitelná slova.

K překvapení všech, ale k šibenici přichází narovnaný člověk s jasným pohledem a všem konečně dochází, že své šílenství celou dobu jen předstíral.

Poprava proběhne a Manning je pohřben. Ještě celé desítky let po jeho smrti se traduje, že byl jeho hrob omylem vykopán jen kousek od šibenice a že se na něj odsouzenec celou dobu díval.

Právě tato hrůza měla způsobit, že jeho duše nedoznala pokoje a že se zjevuje mezi vysokými vězeňskými zdmi. Skrývá se jeho přízrak v gloucesterském zařízení dodnes? A je skutečně jediný?

Místo negativní energie

Strach, nenávist, bolest a beznaděj. Takové emoce vyplňují každičkým dnem zdi obávaného gloucesterského hradu. Právě v něm se totiž dlouhá staletí nachází oblastní věznice, ve které čekají lidé na soud nebo rovnou na popravu. Jenže doba se mění.

Údržba hradu postaveného zřejmě už v 11. století je stále nákladnější a situace si vyžaduje radikální změnu.  Koncem 70. let 18. století dochází k zásadnímu rozhodnutí: Hrad se zboří a na jeho místě vyroste nová moderní a lépe zabezpečená věznice.

Její podobu navrhuje známý anglický architekt William Blackburn (1750–1790) a realizaci následně provádí jistý John Wheeler. V roce 1791 je hotovo.

Do třípodlažní budovy jsou nahnáni vězni z okolí, kteří netuší, že právě přichází na místo, které později mnozí nazvou peklem. Skutečně bylo násilí a popravy v Gloucesteru i nadále na denním pořádku?

Vězeňský areál v Gloucesteru má za sebou dlouhou a temnou minulost.
Vězeňský areál v Gloucesteru má za sebou dlouhou a temnou minulost.

Nad ostatky popravených

Po následující desítky let má vězení v Gloucesteru dvě tváře. Tou první je tvář moderního zařízení, kde se s vězni zachází jako s lidskými bytostmi a kde nedochází k žádným excesům.

Ta druhá je však mnohem temnější a odhaluje skutečnou pravdu o tom, co se za zdmi areálu odehrává. Vězni zde jsou často podrobováni krutému zacházení, které zahrnuje i bití či přísné tresty. Výjimkou nejsou ani popravy.

Oficiální zdroje tvrdí, že se jich v letech 1792 až 1864 uskuteční za zdmi věznice kolem stovky, někteří badatelé však naznačují, že skutečné číslo mohlo být mnohem vyšší.

Jisté však je, že mnozí z popravených vězňů nekončí na klasickém hřbitově, ale místo toho jsou uloženi do země přímo na pozemku věznice. Mohl by být právě to důvod, aby se na tomto místě dodnes zdržovaly duše těchto zločinců?

První náznaky od vězňů

Svou funkci plní věznice i po celé 20. století. Průběžně se dočká několika rekonstrukcí, ale z velké části zůstává v zařízení vše tak, jak to tam bylo už v 19. století. Postupně přitom sílí i pověst zařízení jako strašidelného místa.

Některé vězně prý po nocích pronásledovaly neustálé pocity cizí a nevysvětlitelné přítomnosti. Výjimkou údajně nebyly ani šouravé kroky po prázdných chodbách nebo hrůzu nahánějící výkřiky z míst, kde nikdo nebyl.

Ovšem své paranormální zkušenosti tam měli také dozorci. „Jeden odvážný dozorce chtěl otestovat, co je pravdy na strašidelných příbězích, které slyšel od vězňů a v jedné z cel schválně provokoval duchy, aby něco udělali.

Náhle zjistil, že se dveře do cely zabouchly a vše pohltila tma,“ uvádí americký záhadolog Rick Hale s tím, že dozorce vzápětí uslyšel několik děsivých hlasů. Z cely se dostal v panice až po několika minutách.

Možnost pro lovce duchů

S příchodem nového tisíciletí začíná růst kritika zastaralosti a přeplněnosti věznice, což vede až k jejímu uzavření v roce 2013. V té době už je budova v Gloucesteru považována mnoha lidmi za neobyčejně strašidelné místo, kterému se ti pověrčivější v noci vyhýbají obloukem.

Především nejrůznější týmy vyšetřovatelů paranormálních jevů z Velké Británie však vidí zavření celého zařízení také jako příležitost.

Na internetu se objevují úvahy o tom, kolik duchů ve věznici asi straší, jakým způsobem se projevují a kdo se za nimi vlastně skrývá.

Když se navíc nepodaří objekt rychle prodat a přebudovat ho na nějaké moderní průmyslové zařízení, je rozhodnuto o jeho zpřístupnění pro paranormální prohlídky.

Jaké jevy tam v posledních sedmi letech zaznamenali právě lovci duchů a co na návštěvu tohoto místa říkají zvědaví turisté?

V současnosti je areál velmi oblíbeným cílem lovců duchů.
V současnosti je areál velmi oblíbeným cílem lovců duchů.

Vychytralý Manning

Vůbec nejaktivnější ve zkoumání opuštěných prostor věznice je tým GPIS pocházející přímo z Gloucesteru. Jeho členové se do zařízení vydávají opakovaně a dlouhodobě zkoumají údajné duchy, kteří tam mají strašit.

Podle nich se v zařízení nachází minimálně jedna nadpřirozená entita – duch Angličana Alberta Manninga, který v roce 1890 chladnokrevně zavraždil muže, jenž s ním soupeřil o stejnou ženu.

Šéf týmu Paul Cowmeadow tvrdí, že je na stopu Manninga přivedlo jeho jméno vyjevené na speciálním elektronickém zařízení určeném pro komunikaci s duchy.

Stalo se tak prý v místě bývalé kuchyně, pod kterou má být Manning pohřben. „Je velmi chytrý.

Domníváme se, že během našich předchozích vyšetřování napodoboval ženu a předstíral, že tu jsou i jiní lidé,“ říká o tomto duchovi Cowmeadow s tím, že jeho tým zažil ve věznici už bezpočet paranormálních jevů.

Domov sériového vraha

Vedle týmu GPIS se do věznice vydává i řada obyčejných lidí. Zpočátku se tam někteří dostávají na vlastní pěst, od roku 2017 však využívají možnosti nočních paranormálních prohlídek, které se v objektu konají.

A právě od turistů komentujících svou návštěvu na internetu často přichází přesvědčení, že věznici dnes obývá mnohem více přízraků.

Má být mezi nimi údajně například irský revolucionář Pierce McCann, který v zařízení zemřel v roce 1919 nebo anglický advokát Herbert Rowse Armostrong (1869–1922).

Toho ve věznici oběsili za vraždu jeho ženy v květnu roku 1922. Ovšem vůbec největší strach budí v návštěvnících fakt, že v jedné z gloucesterských cel pobýval před svou sebevraždou i anglický sériový vrah Fred West (1941–1995).

Podle některých návštěvníků bývají z cely, ve které byl zavřený, slyšet tiché škrábavé zvuky.

V tamní věznici strávil nějaký čas i sériový sadistický vrah Fred West.
V tamní věznici strávil nějaký čas i sériový sadistický vrah Fred West.

Duch na obrazovce?

V současnosti čeká areál bývalé věznice stále na své nové využití. Do té doby však paranormálních incidentů přibývá. A ne vždycky jde jen o výpovědi lidí, kteří ve věznici něco spatřili či zaslechli.

Někteří totiž svá slova dokládají také tajemnými fotografiemi nebo audionahrávkami, které mají zachycovat přízračné hlasy či nevysvětlitelné zvuky.

Mezi takové lidi patří i Brit Ed Francis z již zmíněného týmu GPIS, který ve věznici strávil noc v závěru loňského roku. Podle něj se v cele Freda Westa podařilo pořídit záznam, na kterém neznámý hlas říká slova: „Dokaž to“.

Speciální kamery pak údajně zachytily podivnou siluetu. „Byli jsme v šoku, když se na obrazovce objevil jasný obraz člověka. Zeptali jsme se, zda by nezvedl nohu.

On to udělal a pak náhle zmizel,“ říká Ed Francis s tím, že v oné místnosti nebyla elektrika, která by mohla obraz ovlivnit. Natočili snad lovci duchů přízrak jednoho z vězňů? Nebo je spíše dohnala vlastní představivost?

Související články
V rozevřené dlani amerického archeologa Scotta Striplinga je možné spatřit drobný předmět. Jde o olověnou destičku, která je jen o něco málo větší než poštovní známka. Americký badatel si je přesto jistý, že v ruce třímá jedinečný nález. V jeho tváři je ovšem možné zahlédnout i obavy. Má totiž neblahé tušení, že nově nalezená tabulka měla sloužit k temným […]
Píše se 20. srpen 1966 a brazilský chlapec si na úbočí kopce Vintém Hill poblíž Rio de Janeira pouští draka. Poklidná atmosféra se však mění ve chvíli, kdy hoch náhodně objevuje dvě mrtvá mužská těla. Proč se z případu stane jedna z největších záhad Brazílie?   Případ nabírá na obrátkách poté, co jsou policisty obě těla důkladně […]
Každý ví, kdo je to vodník. Pohádková bytost, která je buď legrační, nebo strašidelná. Za dávných dob byl ovšem považován za děsivého démona. V existenci antropomorfní vodní bytosti však nevěřili pouze slovanské, ale také germánské národy! Byla jejich víra oprávněná?   Zatímco my máme vodníka, germánské národy mají Nixe. Tato tajemná bytost má s vodníkem […]
Pojmem halucinace označujeme poruchu vnímání, při které lidé vidí něco, co ve skutečnosti neexistuje. Je ale možné, aby mělo několik lidí stejnou halucinaci? Podle odborníků ne, jenže přesně to se před několika lety stalo a dodnes se tuto záhadu nepodařilo objasnit.   V roce 2016 zasáhla nemocnici ve městě Coos Bay v americkém Oregonu záhadná epidemie halucinací, […]
reklama
Historie
Sv. Augustin: Z prostopášníka vyrostl Učitel církve
Učenec s knihou a psacím brkem, ale také s hořícím srdcem, obklopený anděly. Tak bývá nejčastěji zobrazován svatý Augustin, který si právem vysloužil přízvisko Učitel církve.   S církví to Augustin, jenž přichází na svět 13. listopadu 354 ve městě Thagaste (v dnešním Alžírsku), v dětství nemá jednoduché…Matka je sice zbožná křesťanka, která je dnes známá jako svatá […]
Pyrenejský Titanic: Proudilo přes nádraží Canfranc nacistické zlato?
V panenské přírodě mezi horskými štíty Pyrenejí působí nepatřičně. Řeč je o nádraží Canfranc. Jde totiž o jednu z největších a nejluxusnějších železničních stanic světa.   Početným davem se rozléhá jásot. 18. července 1928 je v provincii Huesca otevřeno největší španělské nádraží. „Pyreneje již neexistují,“ prohlašuje král Alfonso XIII. (1886–1941) během slavnostního aktu. Toho se účastní také francouzský […]
Unikátní vodní hrad: Chlubí se opevněným přístavem
Itálie je ve středověku rozdrobena na kupu městských států a státečků, které mezi sebou soupeří o moc jako na běžícím páse. V mimořádně neklidných dobách je dobré vlastnit nedobytnou pevnost. Vědí to i příslušníci rodu Scaligerů, mocných vládců z Verony.   Z Verony je to jen co by kamenem dohodil k velkému severoitalskému jezeru Garda. […]
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
Své dětství strávil Jan Lucemburský zřejmě u francouzského královského dvora, snad tu byl vychováván, možná tu jen často pobýval. Informace o této etapě králova života jsou velmi skromné.   Dosud vřelé vztahy mezi francouzskou korunou a lucemburskými hrabaty však načas ochladnou po usednutí Jindřicha VII. na říšský trůn. Ani Jan jako český král nemá zpočátku […]
Zajímavosti
Podivný případ sondy Phobos 2: UFO, nebo šlendrián?
Sotva začne kosmická sonda na orbitě Marsu plnit úkoly, odmlčí a nikdy už se neozve. Na poslední fotografii je však něco velmi znepokojivého. Obří diskovitý stín připomínající létající talíř.   V červenci 1988 vysílá Sovětský svaz v rozestupu 14 dnů k Marsu dvě sondy. Phobos 1 a Phobos 2 jsou tříose stabilizované planetární sondy o […]
Těší mě, ruměnice! Proč na ni nešlapat?
Dětský prstík šťouchne do dvou červených ploštic. „Mamí, koukej, jak běhají, chudáčci, oni se k sobě přilepili zadečkem a nemůžou od sebe! “ Maminka se nervózně pousměje a táhne holčičku pryč: „No vidíš to. Tak už pojď.“   Slunéčko, chroust, roháč, mandelinka. To je jen krátký seznam nejslavnějších brouků, jaké u nás potkáte. Mnohý by mezi […]
K noze! Co umí ti nejlepší robotičtí psi?
Nevrčí, nekouše a nedělá loužičky. Zato ale poslechne na slovo a roztomile vrtí ocáskem. Když firma Sony představí v roce 1999 první generaci svých chytrých pejsků Aibo, roboti definitivně získávají svou novou oblíbenou tvář! Dnes jsou robopsi skoro všude. A zdaleka nejsou jen domácími mazlíčky…   Co má pes umět nejlépe? Přeci hlídat dům! Ani […]
Odkud se vzaly dopravní kužely?
Někdy se nám zdá, že dopravní kužely jsou snad všudypřítomné. Narazíme na ně prakticky každý den a obvykle z nich vůbec nemáme radost. Musíme si však přiznat, že jejich úkolem není znepříjemnit cestování, ale udržet bezpečnost na silnicích.   Než spatří světlo světa dopravní kužely, používají se k označení nebezpečných míst na vozovkách dřevěné zábrany […]
Záhady a napětí
Mýtické bytosti Aqrabuamelu: Žili v Mezopotámii kříženci lidí a štírů?
Mytické bytosti nazývané Aqrabuamelu s tělem člověka a ocasem štíra měly kdysi obývat starověkou Mezopotámii. Jak se dočteme třeba ve slavném Eposu o Gilgamešovi, mělo jít o potomky bohů sloužící jako strážci podsvětí. Podle některých badatelů mohli být tito tvorové reálnější, než si dnes myslíme. Naznačuje to mimo jiné i jejich jednotné zobrazování?   Aqrabuamelu, […]
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!   […]
Červený duch z Arizony: Démon nebo neznámé zvíře?
Podle legendy zrozené v roce 1883 v americkém státě Arizona žije na jihovýchodě země podivné stvoření vypadající jako velbloud. Kromě toho, že má jít o děsivého obřího tvora, který útočí na lidi, prý na jeho hřbetě sedí lidská kostra. Jde o ducha nebo tvora z masa a kostí?   Měsíc visí nízko na obloze a krajinu […]
Podařilo se najít bájný poklad Nibelungů?
Detektor kovů začne hlasitě pípat. Nejde o planý poplach a pod zemí se neukrývá jen nějaké harampádí. V roce 2014 učiní amatérský archeolog v lese u Rülzheimu na západě Německa nález, který všem vyrazí dech. Při pátrání po legendami opředeném pokladu Nibelungů objeví zlaté a stříbrné šperky a další cenné předměty. Patřily bájnému Siegfriedovi?   Na stěně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadčasový design pro každodenní nošení: PRIM Sport 38 Automatik
iluxus.cz
Nadčasový design pro každodenní nošení: PRIM Sport 38 Automatik
Novinka od tradičního českého výrobce navazuje na odkaz ikonických modelů PRIM a je stvořena pro ty, kteří hledají eleganci i praktičnost. Řada PRIM Sport 38 Automatic je inspirována klasickým sportov
Igor Bareš: „Mám tu nejbáječnější ženu!“
panidomu.cz
Igor Bareš: „Mám tu nejbáječnější ženu!“
Někdejší hvězda jeviště brněnského Národního divadla, dnes jedna z opor pražského Divadla na Vinohradech. Když mu bylo pětatřicet, toužil po tom uspořádat si osobní život. A dnes? „Díky manželce prožívám opravdu šťastné období…“ Vzteklý sedlák a zároveň pytlák v Četnických humoreskách, táta Jan Horák v seriálu Horákovi, plukovník Jeřábek, ředitel kriminálky, v Případech 1. oddělení,
Milánské ozvěny
rezidenceonline.cz
Milánské ozvěny
Na dva tisíce vystavovatelů, šest set mladých talentů do pětatřiceti let, dvaadvacet škol designu. Letošní Salone del Mobile opět hostil to nejlepší a nejzajímavější na poli tvůrčího přístupu k současnému životnímu stylu. Světový svátek designu, který se konal letos už po třiašedesáté, zahrnoval řadu doprovodných akcí. Mezi vystavovateli a instalacemi, které umožňují seznámit se s
Modelkám přece nemusí být osmnáct
skutecnepribehy.cz
Modelkám přece nemusí být osmnáct
Na českých vesnicích se modelingu příliš nedaří, a to je veliká škoda. Inspirující módní přehlídky se mohou konat prakticky kdekoli. Od jistého věku člověk leccos ví, ač by to kolikrát ani vědět nechtěl. Že život není nekonečný, jak se původně zdálo, že láska selhává a bolí jako rozbité koleno. Že na spletitých cestičkách potkáte lidi skoro
Dal zvrácený sultán utopit svůj harém?
historyplus.cz
Dal zvrácený sultán utopit svůj harém?
Vojáci strkají před sebou půvabné, spoře oděné dívky. Dotlačí je až na okraj útesu, z něhož je pak jednu po druhé shodí. Sultán Ibrahim takto krutě naloží se svým harémem možná jen proto, aby jedné ženě dokázal, že ji miluje…   Ženy to v arabských zemích nikdy neměly lehké. To, co však prožily za vlády osmanského sultána
Herec Komínek v náručí nové ženy?
nasehvezdy.cz
Herec Komínek v náručí nové ženy?
Dlouho se mu velká láska vyhýbala a herec Jan Komínek (30) ze seriálu Kamarádi si už myslel, že je odsouzený k životu v samotě. Nakonec našel štěstí tam, kde by to nečekal. Jeho krásná dlouholetá
21. STOLETÍ je znovu partnerem největšího festivalu kosmických aktivit v Česku
21stoleti.cz
21. STOLETÍ je znovu partnerem největšího festivalu kosmických aktivit v Česku
Blíží se největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week. Už sedmý ročník největší koncentrace vesmírných technologií a informací, průmyslových podniků, nově vzniklých startupů proběhne
Tajemný Zorro: Kdo mohl být pod maskou legendárního mstitele?
enigmaplus.cz
Tajemný Zorro: Kdo mohl být pod maskou legendárního mstitele?
Bereme jej jako literární postavu a máme pravdu. Do jisté míry… V roce 1919 vytvořil americký spisovatel Johnston McCulley postavu tajemného mstitele. Dostal jméno Zorro, podle španělského výrazu pro
Nejchutnější české potraviny roku 2024 slavily svůj svátek!
tisicereceptu.cz
Nejchutnější české potraviny roku 2024 slavily svůj svátek!
Již 16. ročník soutěže o značku Dobrý tuzemský potravinářský výrobek Česká chuťovka 2024 a Dětská chuťovka 2024 proběhl pod záštitou ministra zemědělství Marka Výborného, Stálé komise Senátu pro rozvo
Tenisové záhady: Jakou barvu mají tenisové míčky?
epochaplus.cz
Tenisové záhady: Jakou barvu mají tenisové míčky?
Že je to jednoduchá otázka, protože tenisové míčky přeci každý zná? Tak schválně – jsou podle vás žluté, nebo zelené? Odpovědět není snadná! A co víc, barva míčků zdaleka není jedinou tenisovou záhadou… Do roku 1972 jsou míčky jednoduše bílé. Jenže jak jsou neustále v pohybu, rozhodčí i diváci mají problém je vůbec postřehnout. Proto
Cibulový chléb
nejsemsama.cz
Cibulový chléb
Cibulový chléb je výrazně a moc příjemně aromatický, chutná úžasně, ať už samotný, nebo jako příloha. Ingredience: ● 500 g hladké mouky ● 300 ml vody ● 2 lžíce olivového oleje ● 1 cibule ● 7 g droždí ● 10 g soli Postup: Cibuli nakrájejte na malé kousky a orestujte na oleji. Smíchejte mouku s droždím a solí, přidejte vodu a
Jeskyně Býčí skála: Co může za zdejší negativní atmosféru?
epochanacestach.cz
Jeskyně Býčí skála: Co může za zdejší negativní atmosféru?
Býčí skála je součástí 13 km dlouhého jeskynního systému Moravského krasu. Je místem dávného tajemného masakru a údajné negativní energie. V panenské přírodě poblíž Křtinského potoka se nachází ponurý jeskynní komplex, kde snad sídlí samotné zlo! Temné síly zde údajně bloudí po krvavém řádění, které pamatuje hluboká i nedávná historie. Na místě zřejmě docházelo k nesmírně krutým událostem.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz