Zkamenělé pozůstatky datlové palmy ukazují, že její předkové na naší planetě rostou už před 50 miliony let.
První důkazy o pěstování datlí pocházejí například z území dnešního Pákistánu, a to z roku 7000 před naším letopočtem, v Perském zálivu je to o 1000 let později.
A jak to vypadá dnes? Ve správných podmínkách může moderní datlová palma dosáhnout výšky pětipodlažní budovy, žít více než 100 let a produkovat 70 až 140 kilogramů datlí ročně.
Výživa na cesty, med i likér
Datle jsou od pradávna oblíbené. V horkém klimatu, odkud pocházejí, dokážou sušené vydržet po celé roky, což z nich dělá neocenitelnou potravinu při cestách po moři a přes pouště.
Je z nich také možné připravit med, a proto známá biblická fráze „země mléka a medu“ odkazuje podle mnoha vědců spíše na med z datlí než na výsledek práce pilných včel. Datle jsou také surovinou pro výrobu likéru.
Samotný strom je v dobách minulých zdrojem vláken pro lana a koše, listů pro stavbu chatrčí a úkrytů před sluncem i stavebního materiálu z kmene. Zhruba před 1500 lety to jistého rabína vede k prohlášení:
„Datlová palma je skvělá, žádná její část není zbytečná!“ O její důležitosti pro starověké civilizace svědčí také to, že egyptští stavitelé chrámu faraona Sahurea asi před 4500 lety tvarují kamenné sloupy jako kmeny datlových palem a tento styl jim vydrží i v dalších staletích.
Hnízdiště mytického ptáka
Ve starověkém Řecku si oblíbí stylizovaný motiv založený na vzoru listů datlové palmy. V Mezopotámii spojují strom s uctíváním Měsíce, dávní Sumerové věří, že datlová palma je prvním stromem, který byl kdy vytvořen a že se o něj staral zbožný havran.
Kronikář antického Říma Plinius starší (23–79) tvrdí, že datlová palma je hnízdištěm mýtického ptáka Fénixe. Už po několik tisíciletí je hlavní oblastí pěstování datlových palem Střední východ, ale také severní Afrika. Strom se zabydlí také v různých náboženstvích.
Podle křesťanů jsou palmové listy symbolem Květné neděle. V tento den podle Nového zákona přijíždí Ježíš Kristus do Jeruzaléma a lidé pokrývají cestu před ním právě listy datlové palmy.
Metuzalémův strom
Během muslimského ramadánu se věřící zdržují jídla během dne. Půst přerušují každý večer a jejich častým jídlem jsou právě datle. Židé mají podzimní svátek sukot, kde jednu z hlavních rolí hraje ratolest datlové palmy. Datle jsou zmíněny více než 50krát v Bibli a 20krát v Koránu.
Datlová palma je mimořádný strom i v dalším ohledu. Vědci krátce po přelomu milénia vypěstují palmu ze semen, která objeví v izraelské pevnosti Masada. Analýza určí, že pocházejí z období okolo roku 70.
Poté, co je experti podrobí speciálnímu procesu a zasadí, vyklíčí nová rostlina, která má už po dvou letech výšku asi 1,2 metru. Jde tak o nejstarší známá semena, která dala život novému stromu. Palma dostane příznačné jméno Metuzalémův strom po nejstarší biblické osobě.