Ouija je plochá deska obdélníkového tvaru s písmeny abecedy uspořádanými ve dvou obloucích pod sebou, řadou čísel 0–9 a slovy ANO a NE. Občas se také na krajích nacházejí slova „ahoj“ a „sbohem“.
Ouija se používá pro kontakt s duchy, energiemi a tajemnými bytostmi. Skutečně funguje?
Spiritistická tabulka Ouija se v obchodech prodává jako hračka. S její pomocí však podle celé řady názorů lze navázat kontakt se záhrobím.
Před několika měsíci se o tom měli přesvědčit anglická herečka Daisy May Cooper (*1986)a její bratr Charlie (*1989)…
Nevinná hra?
Snaha komunikovat s oním světem je stará jako lidstvo samo. V roce 1890 si americký vynálezce Elijah Bond (1847–1921) patentuje stolní hru s názvem Ouija, jejíž název vznikne spojením francouzského a německého slova pro „ano“ (tj.
oui“ a „ja“).
Její popularita pomalu roste a skutečného vrcholu dosáhne v roce 1913, kdy americká spiritistka Pearl Lenore Curran (1883–1937) přes tuto tabulku údajně naváže kontakt s mladou dívkou jménem Patience Worth, která žila ve druhé polovině 17. století a byla zavražděna indiány.
„Ona sama mi nadiktovala několik románů a také básně,“ říká Curran. Netrvá dlouho a Ouija patří mezi nejprodávanější „stolní hry“ na světě. Jenže skutečně jde o nevinnou záležitost?
Různí spiritisté varují, že hra s tabulkou se může velice snadno vymknout kontrole. Posmrtný svět je totiž údajně plný démonů, kteří mohou spiritistu oklamat a následně mu přivodit potíže…
Kdo skončil v péči lékařů?
Při seanci se doprostřed tabulky postaví například obrácená sklenička, která slouží jako ukazovátko. Účastníci se rozmístí kolem stolu, na kterém je tabulka položena, a každý z nich (případně jeden vybraný účastník – pozn. red.) na skleničku položí prst.
Pak se zeptá: „Je tu někdo?“ Pokud účastníci seance nejsou v místnostech sami, sklenička se prý začne posouvat k určitému písmenu, číslu či slovu. Někdy se situace vyhrotí.
Například v červnu roku 2014 se dívka jménem Alexandra Huerta z mexické vesnice San Juan Tlacotenco rozhodne promluvit se svými mrtvými rodiči, přičemž v této činnosti jí pomáhá ještě její bratr Sergio a bratranec Fernando.
Dětem se prý náhle začnou před očima míhat děsivé vize a dobře se jim udělá až po převozu do nemocnice. Po zahrávání s tabulkou Ouija v říjnu 2015 skončí v péči lékařů i dívka Patricia Quispe z Peru.
Během převozu do nemocnice údajně vykřikuje hlubokým hlasem „Šest, šest, šest“ a „Nechte mě jít!“ Podle ošetřujících lékařů trvá více než půl hodiny, než u ní zaberou léky na uklidnění!
Před několika měsíci si hru s Ouijou vyzkoušeli anglická herečka Daisy May Cooper a její bratr Charlie. Jak to dopadlo?
Další důkaz?
Seanci v údajně strašidelné bývalé hospodě Ancient Ram Inn v hrabství Gloucestershire pomůže sourozencům uspořádat Jessica May, která je známá jako médium. O zmíněné hospodě se mezi záhadology mluví již delší dobu.
Budova má být z 12. století a byla prý postavena na pohanském pohřebišti. Má být domovem celé řady přízraků. Během seance se skupina údajně dostane do kontaktu s duchem jisté “Beth“, který prý na místě žila před asi 650 lety.
Daisy se jí má zeptat, zda je šťastná, na což prý přízrak prostřednictvím tabulky odpoví kladně. Zdá se tedy, že ne všechny seance musí dopadnout katastrofálně.
Padnout má ještě několik dalších otázek, které se týkají nebe a pekla, a v jednu chvíli se prý pes patřící Jessice náhle posadí a začne štěkat na prázdnou židli v rohu místnosti. Opravdu se skupině podařilo navázat kontakt s oním světem?
„Vždycky jsem byla ohledně Ouijy a podobných věcí dost skeptická, ale když jsem na desku položila prst, cítila jsem, jakoby na ní byla nějaká energie,“ uvádí May. Čemu věřit?