Už několik dní nemůže Elijah dostat z hlavy podivný bzučivý zvuk. Není ale sám. V americkém městečku Taos ho totiž slyší další desítky lidí. Někteří dokonce dlouhé roky. Jde o tajemný jev zvaný hum. Je možné, že ho vydává záhadná podzemní základna?
Město Taos v Novém Mexiku by za jiných okolností bylo zřejmě známé tím, že zde žili nebo žijí Julia Roberts, Dennis Hopper, D. H. Lawrence, Aldous Huxley nebo Donald Rumsfeld.
Jenže není. Mnohem více ho proslavilo tajemné hučení, které se jím line už od roku 1993. „Připomíná bzučení vzdáleného roje včel,“ popsal ho před lety jeden z obyvatel.
Podle jiných zní spíše jako dieselový motor, který běží na volnoběh, jako zrnící televize nebo starý větrák. Zajímavé je, že hum neslyší všichni zdejší lidé, ale jen někteří. Podle výzkumu mají problémy s hukotem dvě procenta místních obyvatel.
Ty ho ale z hlavy jen tak nedostanou. Proti zvuku totiž nepomáhají ani ucpávky do uší. Hum se tak stal jednou z největších novodobých záhad.
Hlasitější je v noci
Do Taosu míří několik renomovaných vědců. Obyvatelé města jsou totiž ze situace tak zoufalí, že se s žádostí o pomoc obrátí na Kongres USA. Ten proto do oblasti vyšle odborníky. Taos ovšem není jediným místem, kde se hum objevuje.
„Podobný zvuk je údajně slyšet i jinde v Americe. Několik případů bylo zaznamenáno v Anglii, severní Evropě nebo Austrálii,“ píše americký spisovatel Benjamin Radford (*1970). Ačkoli se hučení špatně detekuje, vědcům se ho podařilo nahrát.
O co tedy jde? Hum je nízkofrekvenční zvuk, jehož síla je okolo 2 až 30 Hz. To proto ho slyší jen někteří. Lidské ucho totiž běžně vnímá frekvence až od 20 Hz. Ne vždy musí jít o konstantní hučení, někdy může být i přerušované jako morseovka. Hlasitější je v noci a v budovách.
Tajné vládní experimenty
Jedním z těch, kteří se problému věnují dlouhodobě, je Joe Mullins, emeritní profesor Univerzity v Novém Mexiku. Právě on zjistí, kolika lidem v Taosu nedá zvuk spát. K žádnému konkrétnímu závěru, co by ho mohlo způsobovat, ale nedojde.
Podle některých může jít o masovou halucinaci či poruchu sluchu. Pokud by se hum vyskytoval jen v Novém Mexiku, mohl by takový závěr dávat smysl. Potíž je ale v tom, že se objevuje všude možně po světě.
V jednom z měst navíc několikrát aktivoval autoalarmy, takže o přelud jít nemůže. V Kokomu ve státě Indiana kdysi slyšívali podobný zvuk. Vědcům se časem podařilo zjistit, že ho způsobovalo hučení z nedaleké průmyslové zóny.
V Taosu byste ale továrny a další větší provozy hledali marně. „Na vině mohou být tajné vládní experimenty s kontrolou mysli, nebo podzemní základna UFO, myslí si někteří,“ upozorňuje nás Radford.
Vibrující planeta
Jako nejpravděpodobnější se dlouho zdálo vysvětlení, podle něhož za hum mohou výdobytky civilizace, třeba elektrické vedení. Na konci minulého tisíciletí ale přišli vědci se senzačním objevem.
V roce 1998 se totiž týmu seismologů podařilo zjistit, že Země neustále produkuje tichý „zvuk“. „Seismologové objevili, že Země vydává velmi nepatrné vibrace kolem 10 mHz,“ informuje nás publicista Dave Gonzales.
Zvuk se nachází mimo lidské slyšitelné spektrum. Vnímat ho tak dokáže jen málokdo. O deset let později zaměstnanci observatoře v německém Schwarzwaldu zjistili, že zvuk se po planetě šíří nerovnoměrně a že nevyvěrá z jejích útrob.
Co ho způsobuje, se zatím neví. Jedna z teorií tvrdí, že by za jeho vznikem mohly být oceány a mořské vlny.