Vedení významné instituce jen stěží zachovává rozvahu. Před vitrínou s mumií kněžky Amona – Re byl nalezen mrtvý hlídač. Jak zemřel? Proč podezřele mnoho lidí, kteří přišli do styku s touto mumií, zahynulo za tragických okolností? Jsou snad ostatky významné ženy prokleté?
Některé mumie jsou spojeny s tolika tragediemi, že to jen stěží lze považovat za pouhou náhodu. Snad nejzlověstnější pověst mají ostatky kněžky Amona Re.
Počet obětí kletby, která na ní údajně spočívá, konkuruje i slavnému Tutanchamonovi († cca 1318 př. n. l.). Skutečně existuje mumie, jež má na svědomí několik lidských životů?
Jako z hororu
V roce 1880 nacházejí britský archeolog Thomas Douglas Murray (†1911) a jeho kolega z branže ženskou mumii patřící kněžce Amona Re. Brzy po objevení ostatků si Murray nešťastnou náhodou ustřelí ruku. To má však ještě štěstí.
Druhý archeolog a dva Murrayovi pomocníci záhy na to umírají za nevyjasněných okolností. Jde snad o pomstu z onoho světa? Objevitel mumie se rozhodne, že nebude dál pokoušet osud, a raději ostatky daruje svému příteliWheelerovi.
Ten však nedlouho na to podléhá neznámé chorobě. Jeho sestra je zděšena. Dá mumii vyfotografovat, aby o ní zjistila více.
Fotograf se přiřítí polomrtvý strachy:Podívejte se na to! Netuším, jak se tam mohla objevit!“Wheelerova sestra uchopí roztřesenou rukou snímky. Jdou na ni mdloby. Místo mumie je na fotografii živá Egypťanka, jejíž oči se neobyčejně lesknou.
Mladá žena už nechce mít s hrůznými ostatky nic společného. Daruje je Britskému muzeu. Nějakou dobu jsou zde vystaveny, avšak jednoho dne najdou zděšení zaměstnanci muzea před vitrínou s mumií ležet nočního hlídače. Stal se další obětí kletby?
Na místo starého hlídače nastoupí šestadvacetiletý mladík. Asi po čtyřech dnech v zaměstnání ho přejede auto. „Může za to ta mumie,“ šušká si personál muzea. Nakonec prý prokleté ostatky skončí v depozitáři. Znamená to, že mumie je v Britském muzeu dodnes?
Jde o smyšlenou historku?
Mnozí současní badatelé se domnívají, že celý příběh o vraždící mumii je vybájený. Do oběhu ho prý vypustí sám Murray, který je silně ovlivněn spiritismem. Chtěl pověstí o prokleté mumii potvrdit přesvědčení spiritistů o existenci záhrobního světa?
Existuje vůbec mumie, k níž se příběh váže? Roku 1934 vydává kurátor egyptologické sbírky Wallis Budgeprohlášení, že Britské muzeum nikdy takovou mumii nevlastnilo. Znamená to, že skeptici mají pravdu?
Je opravdu zvláštní, že Budge umírá týž rok, kdy existenci prokletých ostatků popírá. Jde o pouhou shodu okolností, nebo ho rozhněvaný duch kněžky potrestal za úmyslnou lež?