Celý život maluje to své, bez ohledu na módní trendy. Noční New York, opuštěné domy, majáky, venkovské usedlosti. Je mu šedesát, když se náhle, téměř přes noc, stane slavným.
Trvá dlouho, než se americký malíř Edward Hopper (1882–1967) prosadí. Ačkoli poprvé vystavuje už v roce 1908 a první samostatné výstavy se dočká v roce 1920, zůstává jeho dílo víceméně nepovšimnuto.
To se nečekaně změní 21. ledna 1942, kdy dokončí obraz Nighthawks, známý jako Noční ptáci či Noční flamendři.
Už 13. května 1942 ho za 3000 dolarů (což dnes odpovídá přibližně 1 153 000 korunám) koupí pro Institut umění v Chicagu jeho ředitel Daniel Catton Rich. Ve svých 60 letech se téměř přes noc stává Hopper slavným. Přitom se nic nezměnilo.
Věrný tradicím evropskému realismu, jenž ho ovlivnil během první cesty do Evropy v roce 1906, si celý život maluje to své, imunní ke kubismu, abstraktnímu malířství i dalším módním trendům.
„Patrně jsem nevědomky vystihl osamělost amerického velkoměsta,“ mysli si. A to tak dokonale, že se výsledek honosí označením jednoho z nejslavnějších amerických obrazů.
Fandové dodnes hledají místo, které obraz zachycuje, a řeší vztahy mezi jednotlivými postavami i jejich osudy před a po okamžiku, zachyceném na obraze. Dílo se dočká desítek variací, parodií I odkazů.
Inspiruje a vlivní desítky malířů, fotografů, spisovatelů i filmařů.
Ridley Scott (*1937) v něm najde inspiraci pro náladu kultovního filmu Blade Runner, jeho ztvárnění najdete ve filmu Jamese Foleye (*1953) Konkurenti, v seriálu Kriminálka Las Vegas a nechybí samozřejmě ani v jedné z episod seriálu Simpsonovi.