Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Falešný novozélandský hrad Larnach: Kde dávno zesnulá dcera nepřestává tančit

Temnými chodbami běží trojice mladých lidí. Každý se nachází na jiném patře, jsou vybaveni kamerami, které snímají je, i okolí. S očima vytřeštěnýma a přerývaným dýcháním se chtějí dostat co nejdřív pryč.

Jsou to nezkušení průvodci novozélandským televizním pořadem o tajemnu, zvaným Hon na duchy, a pro první díl si ukousli možná až moc velké sousto. Zámek Larnach – zbohatlický ráj, který se časem změnil v rodinné peklo…

Poloostrov Otago patří k největším chloubám Nového Zélandu. Ročně sem míří desetitisíce návštěvníků z celého světa. Láká je nádherná příroda, stejně jako tajemný zámek vzniklý koncem 19. století v architektonickém stylu novogotiky.

Snaží se připomínat středověká sídla, a nakonec k nim má blízko nejen kvůli tomu, jak vypadá, ale i kvůli nevysvětlitelným událostem, k nimž za jeho umělými hradbami dochází.

Místo zatížené spoustou smutku zůstává záhadou, stejně jako údajní duchové, kteří tu mají být mimořádně aktivní.

Štěstí si člověk nekoupí

Zámek Larnach nechává mezi lety 1871–1887 vybudovat bohatý novozélandský byznysmen William Larnach (1833–1898). Dílo předního tamějšího architekta Roberta Lawsona (1833–1902) dosahuje vskutku monstrózních rozměrů.

Celý komplex se skládá ze 43 pokojů, o jejichž údržbu se musí starat 46 služebníků. A jako bonus zde vyrostl i překrásný taneční sál, dárek k jednadvacátým narozeninám pro Larnachovu dceru Kate. Ta si jej zamiluje a protančí v něm nejednu noc.

Bohužel, bezstarostné časy pro ni netrvají dlouho. O pouhých pět let později dívka umírá na tyfus. Co když tím ale její vášeň neskončila? Existují mnohá svědectví, podle nichž její přízrak vídají po parketách sálu kroužit dodnes.

Společnost jí má v zámku dělat duch Larnachovy první manželky Elizy, jíž se stala v osmatřiceti osudnou náhlá mrtvice. Má být spatřována v jižní ložnici sídla.

Ani jedné z žen přepychový palác štěstí nepřinesl, a jak se ukáže, na onen svět je bude za neradostných okolností brzy následovat i hlava rodiny.

Na pohled vypadá Larnach jako hrad ze středověku, ale klame tělem.
Na pohled vypadá Larnach jako hrad ze středověku, ale klame tělem.

Konec starých časů

Opona za Larnachovou pohádkou definitivně padá v říjnu 1898, kdy podnikatel po řadě špatných obchodních rozhodnutí přichází o své bohatství a páchá sebevraždu v budově novozélandského parlamentu.

Během 20. století zámek několikrát mění majitele, až se jej v roce 1967 nastálo ujmou manželé Barry a Margaret Barkerovi.

Roku 1994 se přímo ve zdejším tanečním sále koná velmi speciální divadelní představení pro 100 vybraných hostů. Hra se jmenuje Larnach – Zámek lží, a vypráví o rodinných tragédiích původního majitele.

Přítomní diváci na ní nikdy nezapomenou z více důvodů… „Zničehonic se venku rozpoutala ohromná bouře. Vítr vymetal popel z krbu a vháněl nám jej do očí, až to bolelo. Krupobití bylo tak silné, že jsme skoro nic neslyšeli.

Samy od sebe se otevřely dveře, a ve chvíli, kdy se ve hře Larnach střelí do hlavy, začalo nad pódiem poblikávat světlo…“ vzpomíná Margaret Barker. Myslela si, že šlo o zvláštní efekty, než jí kulisák ujistil, že neví, co se s osvětlením dělo.

Byly to všechno pouze následky prudké bouře? Margaret je přesvědčená, že to udělal Larnach sám, a dal tím najevo, že se mu hra nelíbí.

Hlouběji do temné minulosti

Člověk by řekl, že na jeden rod těch tragických událostí byla až až, jenže William Larnach jako kdyby byl prokletý a přinášel neštěstí i všem blízkým. Po smrti své první ženy pojme za choť její sestru Mary Alleyne.

Ta umírá o pět let později, zcela nečekaně, na otravu krve. V tzv. Constanceině salonku má být čas od času pozorována vznášející se dáma, považována za Larnachovu třetí manželku Constance, o plných 21 let mladší než byl její muž.

Pořádný skandál vypukne poté, co se rozkřikne, že má Constance aférku s Larnachovým synem Donaldem. Ožehavá situace se vyřeší rychle a nečekaně – Donald si v nedalekém hotelu vezme život. Není těch mrtvých kolem Larnacha trochu moc?

Před tím, než usedlost koupili manželé Barkerovi, fungovala jako psychiatrická léčebna pro traumatizované vojáky z 1. světové války, později jako ozdravovna a ubytovna jejich následovníkům ve 2. světové válce.

Podepsaly se všechny tyto neveselé okolnosti do energie, kterou budova vyzařuje? Přispělo množství tragických osudů, jež přebývaly mezi zdmi zámku, k četnosti výskytů paranormálních jevů?

Larnach připomíná středověký hrad také honosným interiérem.
Larnach připomíná středověký hrad také honosným interiérem.

Nová doba

Ve 21. století zámek Larnach hojně navštěvují nejen turisté (na poloostrov Otago jich ročně zavítá kolem 100 000 – pozn. red.), ale i týmy televizních vyšetřovatelů paranormálních jevů.

V roce 2005 tu natáčí tvůrci novozélandského pořadu Hon na duchy a údajně se jim na fotoaparát povede zachytit ducha! Obrys postavy připomíná muže ve vysokém klobouku a plášti, který jako kdyby se krčil ve stínech z konce 19. století…

Mohl to být sám William Larnach? Přijedou sem i Mezinárodní lovci duchů a jim se rovněž zdaří unikátní úlovek – mají tu natočit přízrak v tanečním sále! Je to nebohá Kate, Larnachova dcera, která si svůj narozeninový dárek za života nestihla pořádně užít?

Vystrašení hosté

Současná průvodkyně na zámku, Novozélanďanka Deborah Price, říká, že po odvysílání záběrů Mezinárodních lovců duchů jí píše jeden z návštěvníků. Také on totiž v tanečním sále zažil něco podivného.

„Stáli jsme s manželkou v sále a najednou jako kdyby mezi nás něco vstoupilo a odstrčilo nás to od sebe. Zůstali jsme na místě a stalo se to znovu! Moje žena se pak pohnula pryč, já opět zůstal stát a zase to do mě vrazilo,“ popisuje muž nepříjemnou situaci.

Mohlo jít např. jen o zemětřesení či silný poryv větru? Nevysvětlitelné chvíle dvojici čekají i v jiných místnostech zámku – v jedné z ložnic má pár pocit, jako kdyby jej něco dusilo! „Podobné historky pro nás mohou být dvousečné.

Někoho duchařské příběhy nalákají, jiného naopak odradí,“ říká Price s tím, že pověsti o nadpřirozenu tu sami nijak zvlášť nepodporují. Jak se zdá, zdejší duchové to dělají za ně…

Tajemná zákoutí hradu skrývají tragickou minulost.
Tajemná zákoutí hradu skrývají tragickou minulost.
Související články
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
Žena deště: Prokletý obraz, který vám nedá spát
Existují obrazy, které vás sledují očima – a pak jsou tu takové, které proniknou až do vaší mysli. Ukrajinská umělkyně Svetlana Telets namalovala v 90. letech záhadný obraz, jehož majitelé hlásí nevysvětlitelné jevy. Zvláštní zvuky v prázdných místnostech, pocity neklidu, noční můry, podivná hra stínů. Je to jen síla sugesce, nebo obraz skutečně skrývá něco […]
Stephen Kaplan: Co odhalil známý vampirolog?
Upíři neboli „nemrtví“ se dle pověstí živí krví lidí i ostatních dýchajících bytostí. Díky tomu zůstávají dlouho mladí. Známý americký vampirolog Stephan Kaplan se však domnívá, že upíři nejsou „nemrtví“, ale že to jsou skuteční lidé, kteří mají naléhavou potřebu pít každý den krev. Pokud krev nedostanou, stanou se agresivními nebo dokonce zešílí. Jde tedy […]
Nejtajemnější pohřebiště v Anglii: Kdo na něm skutečně odpočívá?
Sutton Hoo. Pod tímto zvláštním názvem se ukrývá tajuplné pohřebiště nacházející se nedaleko Woodbridge v anglickém hrabství Suffolk. Ačkoliv se na tomto místě našlo spoustu anglosaských artefaktů, stále není jasné, kdo je zde pohřbený. Jde snad o hrob anglosaského krále Rædwalda, který vládl ve východní Anglii a zemřel někdy kolem roku 627?   V roce […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz