Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Fascinující Nan Madol: Co ukrývá město pohlcené mořem?

Mikronésie ležící v Tichém oceánu severovýchodně od Austrálie je exotickou lokalitou plnou nekonečného oceánu, ale i fascinujících přírodních scenérií.

Nedaleko největšího ostrova mikronéské federace se pak rozkládá také jedna z nejzáhadnějších lokalit planety: ruiny prastarého města Nan Madol. Proč do nich už zamířily kroky nejednoho slavného záhadologa?

Guvernér kolonie Německá Nová Guinea Victor Berg (1861–1907) si prohlíží kamenné zdi potopeného města a přemýšlí, zda by tam mohl najít dávné poklady, jak o tom hovoří řada lidí, kteří se historií souostroví zabývají.

Nakonec padne rozhodnutí.

Berg ignoruje zákaz místního krále a společně s několika dalšími muži vstupuje do posvátných ruin. Netrvá dlouho a dochází k odhalení vstupu do hrobky, ve které jsou uloženy kosti dávných králů.

Berg zamíří dovnitř, a když se pokusí pohnout jednou z koster, ztuhne mu krev v žilách. Kdesi na ostrově se ozve mohutný zvuk připomínající troubení na mušle.

Všichni jsou vyděšení a z kamenného města raději rychle prchají. Pro Berga je ale pozdě. Podle legendy, která dodnes koluje na ostrově, guvernér ještě téhož večera onemocní neznámou chorobou a nad ránem zalit potem zemře.

Některé verze této pověsti o kletbě číhající v Nan Madol jdou ale ještě dál: Tvrdí, že kostra, kterou Berg objevil, byla velká dobré tři metry. Co na příběh Nan Madolu říká moderní archeologie?

Do Nan Madolu se vydal i známý český badatel a dobrodruh Ivan Mackerle. Vyslechl sitam řadu legend.
Do Nan Madolu se vydal i známý český badatel a dobrodruh Ivan Mackerle. Vyslechl sitam řadu legend.

Fascinující stavba

Kamenné ruiny se rozkládají u pobřeží ostrůvku Temwen poblíž velkého ostrova Pohnpei. Ten objevil jako první v roce 1595 portugalský mořeplavec Pedro Fernandes de Queirós (1563–1614), když se jeho loď odchýlila od původní trasy.

Na skutečný kontakt s Evropou si však místní domorodci počkali až na začátek 19. století. Tajemné ruiny částečně zatopeného města však byly dlouho zapovězeny a průzkumníkům, kteří místního krále žádali o přístup, bylo vyhrožováno smrtí. Zda byl německý guvernér prvním, kdo lokalitu skutečně prohledal, už nevíme.

Postupně však začalo přibývat informací: Nan Madol tvoří přes 90 umělých ostrůvků, na kterých se tyčí mohutné zdi vybudované z obrovských až 50 tun vážících balvanů. Velkolepost tohoto díla, které pochází patrně ze 14. století, udivuje badatele dodnes. Jaká kultura dokázala něco takového vytvořit?

Starší než si myslíme?

Ačkoliv archeologové pracují se všeobecně přijímanou teorií, že město vytvořila vládnoucí tyranská dynastie Saudeleurů, řada lidí poukazuje na některé zvláštnosti:

Pokud by za vším stála tato poměrně primitivní kultura, znamenalo by to nutnost nasadit do práce tisíce lidí po dobu několika desítek let.

Jenže podle odhadů žilo ve 13. století na ostrově Pohnpei jen něco přes 800 lidí. Kámen použitý na stavbu navíc musel pocházet z velké dálky, protože v blízkosti se nevyskytují žádné lomy.

A aby toho nebylo málo, ani archeologické nálezy nejsou ve skutečnosti jednoznačné a dataci celého komplexu učinili vědci pouze na základě jednoho sporného rozboru popela.

Sílí proto spekulace, že je Nan Madol místem ještě mnohem starším a vytvořeným civilizací, o které dnes už nemáme žádné podložené informace. Mohlo by nakonec opravdu být něco pravdy na zvěstech o obrech, kteří tuto oblast v dávných časech obývali?

Nan Madol dnes tvoří v podstatě jen pobořené zdi. Řada badatelů ale věří, že skutečné poklady se mohou nacházet pod ním.
Nan Madol dnes tvoří v podstatě jen pobořené zdi. Řada badatelů ale věří, že skutečné poklady se mohou nacházet pod ním.

Dílo mocné magie?

Během minulých desetiletí se do Nan Madol vypravila celá řada badatelů včetně českého záhadologa Ivana Mackerleho (1942–2013).

Ten sice záhadu původu a účelu města, které vzniklo z neznámého důvodu na moři, nerozluštil, sám ale popsal několik dalších legend a spekulací.

Kromě teorie o obrech je to třeba i tvrzení, že bylo město vytvořeno s pomocí magie.

„Někteří tvrdí, že ještě i dnes ovládají magii, a že je možné kámen pomocí zvukových vln přinutit, aby se nějak zvedl do vzduchu,“ popisuje Mackerle a dodává, že ačkoliv to, co je nad hladinou, působí úchvatně, ta pravá záhada se může ukrývat hluboko pod ní.

Traduje se totiž, že tam někde je velká a stále neprozkoumaná část s místnostmi a hrobkami. To však odmítají archeologové, kteří v oblasti již celá desetiletí působí.

Skutečně je Nan Madol sice fascinující ale zcela věrohodný důkaz o stavitelských schopnostech národů, které považujeme za primitivní?

Část ruin se nachází pod vodou.
Část ruin se nachází pod vodou.
reklama
Související články
Je svět kolem nás skutečný? Co když je vše je pouhá iluze a my žijeme uvězněni ve virtuální realitě podobně jako postavy ve videohrách, u kterých ve volném čase odpočíváme? Touto otázkou se vědci a filozofové zabývají už tisíce let. Docent fyziky na univerzitě v Portsmouthu Melvin Vopson nyní přichází s tvrzení, že Bible může […]
Návštěvnice jedné z nejstrašidelnějších australských atrakcí před nedávnem zažila bližší setkání s tamními paranormální jevy, než by sama přála. Během prohlídky bývalé psychiatrické léčebny na ni údajně zaútočilo cosi neviditelného a zanechalo to na jejích zádech viditelné škrábance! Napadl ženu duch některého z bývalých pacientů?   V roce 1867 je ve městě Ararat na jihovýchodě […]
Torpédoborec amerického námořnictva USS Stein se v 70. letech minulého století účastní mnoha utajených bojových operací, za než si vyslouží četná ocenění. Přesto se do povědomí veřejnosti dostane hlavně díky záhadným událostem z roku 1978, kdy loď cosi napadne. Co vyděsilo posádku a poškodilo lodní sonar? Byl to snad legendární kraken?   Onoho osudného dne roku 1978 […]
Po Royal Street, jedné z rušných tepen New Orleans, vrávorá mladá dívka. Vlasy má rozcuchané, ruce od krve a celá se třese. Záhy ji proto zastaví strážník. „Svázali nás. Uni… Unikla jsem jen se štěstím,“ drmolí slečna. „Věznili nás dva bratři a… a… a pili z nás krev,“ zašeptá k policistovu překvapení. Mluví pravdu?   Strážce […]
reklama
reklama
Historie
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku.   Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde vychodí gymnázium. Absolvuje ho s vyznamenáním, ale profesory tehdy provokuje svými vlasteneckými aktivitami. […]
Rekordmanka Koubková se stala mužem
Úspěšná reprezentantka se vrací domů, ověnčená světovými tituly. Zraje v ní ale rozhodnutí, po kterém všechny medaile poletí do popelnice.   Dětství Zdeny Koubkové (1913–1986) ze slezského Paskova mohlo být úplně obyčejné. Dívka, šesté dítě šafáře Jakuba Koubka na velkostatku hraběte Stollberga, si ale otce příliš neužije. Vypukne první světová válka, Jakub Koubek narukuje na frontu […]
Kontroloval hamižný Černín i obilí v sýpkách?
Heřman Černín má jednu obrovskou vášeň, a to hromadit peníze. Po bitvě na Bílé hoře si přijde na obrovské jmění. Skupuje panství pod cenou a s velkým ziskem zásobuje Valdštejnova vojska.   V mládí to přitom Heřman (1576–1651) neměl vůbec jednoduché. Když mu umírá otec, je mu pouhých 14 let a zbývá mu po něm jen prázdná […]
Orlí hnízda: Měla Polsko chránit před Čechy?
Cestu z Krakova do Čenstochové střeží soustava hradů a hlídkových věží vybudovaných na vysokých skalách, kterým se díky jejich umístění říká orlí hnízda.   Obrovský obranný val nechává na hranici Polska se Slezskem, které je tehdy součástí Českého království, postavit král Kazimír III. Veliký (1310–1370). Důvod je prostý: Má bránit zemi proti nájezdníkům z Čech. Zvláště obléhání […]
Zajímavosti
Černý kašel: Zabiják, který se probouzí!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se však dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého!   Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se […]
Guinnessova kniha rekordů: Na počátku je hádka v hospodě
Zakouřená místnost s krbem, na stěnách plechové cedule, dřevěný interiér a starodávné pípy. Sklenice jsou plné Guinnessu, v rohu sedí tři muzikanti a hrají svižný jig. Je listopad roku 1951 a v hospodě začíná nejpamátnější hádka nad pivem.   Tím, kdo je v této hádce hlavním účastníkem, není nikdo jiný než Sir Hugh Beaver (1890–1967), ředitel pivovaru Guinness. […]
CECOT: Nejdrsnější věznice světa
Salvador – malá středoamerická zemička, kterou nechvalně proslaví války gangů. Tamní prezident Nayib Bukele (*1981) má všeho dost, a tak nechá postavit CECOT neboli Centrum pro izolování teroristů!   Na kalendáři se značí datum 26. března 2022, tehdy násilnosti dosáhnou pomyslného vrcholu. Za jediný den totiž v důsledku války gangů umírá na 62 lidí! Bukele […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí!   Zatímco Evropu zaměstnává navrátivší francouzský císař Napoleon Bonaparte (1769–1821), na opačné straně světa, v Indonésii, se probouzí k životu […]
Záhady a napětí
Vyšebrodský klášter: Ukryli v něm nacisté poklad?
Jsou Rožmberkové pohřbeni na zlatých trůnech kolem kulatého stolu? Ukrýval ve Vyšším Brodě nacistický vůdce Adolf Hitler uloupená umělecká díla během druhé světové války? To jsou některé z legend, jimiž je opředen cisterciácký klášter nacházející se nad jihočeským městem Vyšší Brod.   Rožmberkové bezesporu představují nejvýznamnější větev rodu Vítkovců. Je téměř jisté, že se u […]
Nové zjevení v irském městečku: Předpověděl ho mladý cestovatel?
V irském svatostánku Knock se má v roce 1879 odehrát zázrak, při němž se údajně zjeví Panna Marie, svatý Josef a Jan Evangelista. Od té doby je lokalita vyhledávaným poutním místem, na další údajný zázrak si ale musí počkat až do roku 2017. Tehdy se prý na nebi opět zjeví Panna Marie, což navíc údajně […]
Německá alchymistka Anna Zieglerinová: Měla na dosah kámen mudrců?
Alchymie je často spojována s představou, že se jí věnují pouze muži. Přesto známe i několik žen, které tento tajemný obor fascinuje. Dvě z nejznámějších alchymistek 16. století jsou Isabella Corteseová (asi 1561-?) a Anna Maria Zieglerinová (asi 1550–1575). Dostala se právě druhá zmíněná na stopu největších alchymistických tajemství?   O významu zmíněných alchymistek nemůže […]
Ledová hrozba z dob studené války: Máme se bát tajného odpaliště raket v Grónsku?
Období studené války hrozilo ve druhé polovině dvacátého století jaderným konfliktem mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. Vojenští plánovači obou znepřátelených stran hledali cesty, jak co nejvíce přiblížit vlastní jaderný arzenál protivníkovi. Co v tomto směru podnikli Američané? A může být dnes jejich tajný projekt hrozbou?   Iceworm. Tak se jmenuje projekt, který Američané maskovali […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyberte si jablíčko
panidomu.cz
Vyberte si jablíčko
A nejen podle barvy a velikosti, i když samozřejmě často nakupujeme očima. Daleko důležitější je chuť. Ta se u jednotlivých odrůd liší a nejen to, jablka jsou více či méně šťavnatá, tvrdší, měkčí… Proto se také každé hodí na jiné použití v kuchyni. Nevěříte? Ale nejdřív s námi pojďte na nákup. Dejte si načas Popadnout
Děda si možná pustil svou píseň na rozloučenou
nejsemsama.cz
Děda si možná pustil svou píseň na rozloučenou
Byl to jeho oblíbený film a oblíbená hudba. Na jeho pohřbu se najednou rozezněla. Nikdo ji ale údajně nepustil. A pak se to zopakovalo doma. Do smuteční síně se nahrnulo hodně lidí. Dědu znala celá vesnice a jako nejstarší, do nedávna žijící občan vesnice, vešel ve známost i pro ty, kteří se přistěhovali do novostaveb relativně nedávno. Stál jsem
Překročila jsem bludný kámen?
skutecnepribehy.cz
Překročila jsem bludný kámen?
Znáte to, když se vám zdá opakovaně jeden a ten samý sen, jenže nevíte, co to znamená a jestli se to stane? Tak přesně to se mi nějakou dobu dělo. Vášeň k přírodě a procházkám jsem zdědila po svém dědečkovi, který mě jako malou holku brával s sebou do lesa. Proto jsem už od dětství nadšená houbařka a také se moc ráda toulám po lesích.
Vdovec Margita vyhlíží novou lásku!
nasehvezdy.cz
Vdovec Margita vyhlíží novou lásku!
Celé dva roky po odchodu své milované ženy Hany Zagorové (†75) žil Štefan Margita (68) sám. To by se ale podle všeho mohlo již brzy změnit. Nová láska po boku Štefana Margity (68), to je pro někter
Kompaktní matující pudr z italského ateliéru Naj-Oleari
iluxus.cz
Kompaktní matující pudr z italského ateliéru Naj-Oleari
Matný finiš se stává preferovanou volbou pro sofistikovaný a dlouhotrvající vzhled. Vysoce kvalitní transparentní matný pudr fixuje podklad, prodlužuje trvanlivost make-upu beze změn jeho barevnosti a
Atlantida jako oběť pádu komety: Najdou se pod vodou důkazy?
enigmaplus.cz
Atlantida jako oběť pádu komety: Najdou se pod vodou důkazy?
Hledání bájné Atlantidy stále pokračuje, stejně tak i snaha najít na současné mapě lokalitu, kde měl nastat záhadný konec legendární civilizace. Nadějnou oblastí je ostrov Sardinie. Proč? [gallery
Jeskyně Šipka: Uctívači jeskynních medvědů
epochanacestach.cz
Jeskyně Šipka: Uctívači jeskynních medvědů
Profesor novojičínského gymnázia Karel Jaroslav Maška, nadšený amatérský archeolog, byl přesvědčen, že ve skalách na severním úbočí vrchu Kotouč nedaleko Štramberka na něj jednou čeká zázračný nález. A věřil tomu tak, že se ten zázrak opravdu stal. Už rok pan profesor s najatými dělníky prolézal jeskyni zvanou Šipka 130 metrů nad říčkou Sedlničkou, do té
Srdce domova v novém světle
rezidenceonline.cz
Srdce domova v novém světle
Moderní povrchy klíčovým způsobem ovlivňují funkčnost i estetiku kuchyně. Současná doba tak klade důraz na materiály, které jsou nejen krásné na pohled, ale také odolné a snadno udržovatelné. Pro moderní kuchyně je příznačný zejména minimalistický styl s čistými liniemi, jimž odpovídají pracovní desky z betonu, nerezové oceli, kamene nebo klasického dřeva, stejně jako vinylové podlahoviny,
Kdo zhotovil tajemné koule z Kostariky?
historyplus.cz
Kdo zhotovil tajemné koule z Kostariky?
Kam jejich noha vkročí, tam zůstane spoušť. To platí pro muže placené firmou United Fruit Company, kteří kácejí a vypalují deštný prales nedaleko kostarického města Palmar Sur, aby tu vytvořili banánové plantáže. Při pohledu na podivné objekty jim ale dojde dech.   V lokalitě Diquis Delta a na ostrově Isla del Caño ve středoamerické Kostarice
Ostružinovo-borůvkový pohár
tisicereceptu.cz
Ostružinovo-borůvkový pohár
Doba pohárů je trochu ta tam. Ale řekněte, není to škoda? Tak to pojďme napravit! Suroviny 250 g mascarpone 2 vejce 4 lžíce cukru trocha mandlového likéru (Amaretto) silná káva 1 balíček pi
Slunce: Hvězda, která dává život i zabíjí
21stoleti.cz
Slunce: Hvězda, která dává život i zabíjí
Život, jaký známe z naší planety, nemůže vzniknout kdekoli. Podmínky na naší planetě jsou ideálně vyladěné, takže životu se zde – prozatím – daří. Ale nebude tomu tak navěky. Aby mohl život, tak jak
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
epochaplus.cz
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz