„Je můj!“ vyjekne žena s nepříčetným výrazem ve tváři a vší silou vytrhne sokyni z ruky kapesník, který jim z pódia hodil skladatel a klavírní virtuóz Franz Liszt.
Narodil se 22. října 1811 do rodiny služky a státního úředníka. Po otci – amatérském muzikantovi – zdědí hudební vlohy. Je proto nasnadě, že se Franz Liszt (1811–1886) začne od malička učit hře na několik hudebních nástrojů.
Od osmi let skládá první vlastní hudbu a o rok později začne koncertovat. „Bude z něj druhý Mozart!“ raduje se otec, a aby dopřál synovi co nejlepší vzdělání, odstěhuje se rodina do Vídně.
Život mladého Liszta další roky nápadně kopíruje osudy Wolfganga Amadea Mozarta (1756–1791) – neustálé komponování, cvičení, cestování a koncertování.Tempo zvolní až po otcově smrti v roce 1827.
Utápí se v depresích
Pak se Liszt i s matkou stěhuje do Paříže. Živí se poskytováním lekcí klavíru, a právě při této práci se poprvé zamiluje, a to do své studentky Karolíny de Saint-Cricqové (1810–1872). „Nikdy!
Není z dost dobré rodiny,“ postaví si hlavu její otec, francouzský ministr obchodu. Liszt se z toho zhroutí.
Asi na tři roky se zcela odstřihne od okolního světa a utápí se v hlubokých depresích. Z marasmu ho vytrhnou až výstřely červencové revoluce roku 1830, kdy dojde k sesazení krále Karla X. (1757–1836) z trůnu, na němž jej vystřídá liberálnější Ludvík Filip Orleánský (1773–1850).
Tehdy také Liszt po dlouhé době zasedne ke klavíru a začne opět komponovat, byť na koncertování zatím nemá myšlenky.
Hazí mu šperky
Všechno se změní 9. března 1832. Toho dne totiž zhlédne vystoupení italského houslisty Niccola Paganiniho (1782–1840) a zážitek mu připomene, jaké to je stát na jevišti a být obdivován uchvácenými posluchači.
Lisztův první veřejný koncert po letech na sebe nenechá dlouho čekat. „Jeho vystoupení vyvolávala hysterii podobnou jako u moderních popových umělců.
Ženy omdlévaly, aristokratické dámy mu házely své šperky a jeho nedopalky od doutníků sbíraly jako svaté relikvie,“ píše současný finský hudební historik Pekka Gronow. Chtějí ho všechny, dostane ho ale až hraběnka Marie d´Agoult (1805–1876).Jejich vztah ale nepřežije Lisztovy milostné aférky.
(Zdroj: HISTORY revue)