Děti a dospělí, kteří se sešli na každoroční přehlídku, začnou jeden po druhém padat k zemi. Po probuzení jsou zmatení, trpí nevolností a bolestmi hlavy.
Navzdory rozsáhlému šetření se nedaří zjistit, co má ztrátu vědomí, která náhle postihla na 300 lidí, na svědomí.
Je nádherná letní neděle 13. července roku 1980 na výstavišti v britském tržním městě Kirkby-in-Ashfield v hrabství Nottinghamshire se odehrává každoroční přehlídka s názvem Hollinwellská show.
Součástí programu je množství hudebních vystoupení a dalších zábavních atrakcí. Jedním z hlavních bodů akce pak je vystoupení obrovského juniorského orchestru.
Charitativního vystoupení se účastní více než 500 dětských členů různých dechovkových sborů, které se na výstaviště sjely z celého regionu East Midlands. V publiku v tu chvíli stojí stovky diváků a pyšných rodičů.
To, co má být životní vzpomínkou mnoha přítomných a jednou z nejdůležitějších událostí tamního léta, se během vystoupení mladých hudebníků mění v záhadný incident, který nebude nikdy vysvětlen. Několik stovek osob ve stejný okamžik ztratilo vědomí. Co přesně se tehdy odehrálo?
Jako válečná zóna
Přehlídka začíná v 9 hodin ráno a zpočátku jde všechno podle plánu. Mladí hudebníci do svého vystoupení dají vše a předvedou skvělou podívanou pro pobavené publikum. Jenže pak, kolem 10:30, se stane něco zvláštního.
Jeden člen orchestru se zapotácí, upustí z ruky svůj nástroj a sesune se k zemi. Během následujících vteřin jako živé domino padají další a další školáci, netrvá dlouho a na obrovském poli leží nehnutě stovky dětí.
Zatímco strachem paralyzované publikum zmateně přihlíží, ztrácí vědomí také řada přihlížejících. „Věděli jsme, že něco není v pořádku, když děti začaly omdlévat a padat. Upadly a byly v bezvědomí.
Uvedli jsme je do zotavovací polohy a přivolali pomoc,“ vzpomíná jedna z divaček Margaret Palethorpe. „Je pořád dost těžké vysvětlit, jaké to bylo, ale připomínalo to jakousi válečnou zónu. Děti padaly jako mouchy.
Vypadalo to, že kolabují bez příčiny. Místem se šířila panika, ale nebyl tam žádný křik a volání, byl to takový divný pocit. A všichni jsme měli strach, protože jsme nevěděli, co se děje.“ Co mohlo hromadný kolaps způsobit?
Dospělí i kojenci
Toho dopoledne během krátké chvíle upadá do bezvědomí asi 300 obětí tajemných mdlob, v nemocnici skončí 259 z nich. Mezi postiženými jsou převážně vystupující děti, ale také dospělí a dokonce kojenci.
Mnoho z nich po probuzení pociťuje různé nepříjemné symptomy, zejména nevolnost, závratě, zvracení, křeče, bolest hlavy, bolesti v krku, pálení očí či zmatenost.
„Moje nohy a ruce mi připadaly, jako by v nich nebyly kosti, a bolela mě hlava,“ popisuje jedna z postižených dívek další z častých symptomů. Končetiny jako by byly z želatiny, popisují i další oběti.
U devíti dětí jsou příznaky tak závažné, že v nemocnici zůstanou přes noc. Přesto lékaři u jediného z pacientů nenajdou jakékoliv nesrovnalosti, všichni se zdají být naprosto zdrávi. Tak proč na tři stovky z nich náhle ztratilo vědomí?
Hledání odpovědí
Poté, co jsou děti odvezeny do bezpečí, na místo incidentu přijíždějí úředníci a vyšetřovatelé s jediným cílem – zjistit, co za tak strašidelně vypadající nehodou stojí. Jsou odebrány vzorky vody i půdy v okolí a potřebná měření jsou provedena i ve vzduchu.
Jenže testy neodhalí nic zvláštního, vše se zdá v naprostém pořádku. Jedna z prvotních obav pracuje s domněnkou, že okolí mohlo dojít k úniku nějakého omamného plynu, čemuž by odpovídaly zaznamenané symptomy. To se však nakonec nepotvrdí.
Za jednoho z možných viníků je označen také Tridemorf, což je pesticid, který Světová zdravotnická organizace považuje za „středně nebezpečný“ a který byl později zakázán. Dva nebo tři dny před incidentem byl tento postřik skutečně použit na nedalekém poli.
Mohl by ale vyvolat takovou reakci u tak velkého množství lidí? David Ray, specialista na toxicitu pesticidů na Nottinghamské univerzitě tuto možnost vylučuje.
Tridemorf by prý pravděpodobně nezpůsobil u dětí takový kolaps, ani kdyby mu byly vystaveny přímo. Jaká je tedy skutečná příčina jejich bezvědomí?
Mohla za to únava?
Vyšetřování je nakonec uzavřeno a jako oficiální zdůvodnění incidentu je uvedena masová hysterie. Na jejím vzniku se měla nejvyšší měrou podílet únava dětí. Mnohé z nich kvůli účasti na přehlídce urazily dlouhou vzdálenost, z čehož mohly být unavené.
K tomu je třeba přičíst nervozitu z vystupování před tak velkým davem, rivalitu mezi jednotlivými týmy, kdy ze sebe každý vydá maximum, aby zaujal publikum, a v neposlední řadě také žár dopoledního slunce.
Vyšetřovatelé mají za to, že několik dětí mohla ve vypjatém okamžiku přemoci únava nebo se u nich pod nebývalým tlakem spustil panický záchvat, což zapříčinilo krátkodobou ztrátu vědomí a spustilo nezastavitelnou řetězovou reakci.
Panika se pak jako lavina rozšířila i na další citlivé děti a přihlížející dospělé. Podobné případy masové hysterie doprovázené hromadným omdléváním, byly zaznamenány již mnohokrát a nezřídka k nim dochází právě mezi žáky na školách. Je hollinwellský incident jedním z těchto případů?
Hysterie vyloučena
Nabízené vysvětlení má háček. Mezi oběťmi jsou totiž i kojenci, kteří davové hysterii ve svém věku v žádném případě podlehnout neměli. Navíc zaznamenané příznaky masové hysterii také zcela neodpovídají.
A v neposlední řadě proti oficiálním závěrům protestují také někteří postižení, kteří nepochybují, že jejich symptomy spustilo něco mnohem hmatatelnějšího než pouhá panika. „Cítil jsem takovou nepříjemnou pálivou pachuť v krku a moje oči a nos začaly svědit.
Vzpomínám si, že jsem té noci přišel domů a další věc, kterou si vybavuju, že jsem se vzbudil v nemocnici v Chesterfieldu,“ popisuje jeden z postižených. „Živě si to pamatuji a mohu upřímně říci, že ať to bylo cokoli, nebyla to masová hysterie.
Byl jsem tehdy hasič a horník. Opravdu si myslíte, že by mě zasáhla masová hysterie?
Nejvíc mi vadí, že jsme nikdy nedostali pořádnou odpověď,“ dodává. V následujících letech se objevuje ještě řada dalších hypotéz, mezi nimiž se objevují zmínky například o otravě jídlem, drogách ve vodě, účincích rádiových vlny či dokonce UFO, další zase hovoří o možném vládním experimentu s chemickými zbraněmi.
Pro žádnou z těchto teorií ovšem neexistují důkazy, které by ji podpořily. Zůstane podivný incident navždy nevysvětlen?