Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Hollinwelský incident: Proč 300 dětí a dospělých upadlo do bezvědomí?

Děti a dospělí, kteří se sešli na každoroční přehlídku, začnou jeden po druhém padat k zemi. Po probuzení jsou zmatení, trpí nevolností a bolestmi hlavy.

Navzdory rozsáhlému šetření se nedaří zjistit, co má ztrátu vědomí, která náhle postihla na 300 lidí, na svědomí.

Je nádherná letní neděle 13. července roku 1980 na výstavišti v britském tržním městě Kirkby-in-Ashfield v hrabství Nottinghamshire se odehrává každoroční přehlídka s názvem Hollinwellská show.

Součástí programu je množství hudebních vystoupení a dalších zábavních atrakcí. Jedním z hlavních bodů akce pak je vystoupení obrovského juniorského orchestru.

Charitativního vystoupení se účastní více než 500 dětských členů různých dechovkových sborů, které se na výstaviště sjely z celého regionu East Midlands. V publiku v tu chvíli stojí stovky diváků a pyšných rodičů.

To, co má být životní vzpomínkou mnoha přítomných a jednou z nejdůležitějších událostí tamního léta, se během vystoupení mladých hudebníků mění v záhadný incident, který nebude nikdy vysvětlen. Několik stovek osob ve stejný okamžik ztratilo vědomí. Co přesně se tehdy odehrálo?

Jako válečná zóna

Přehlídka začíná v 9 hodin ráno a zpočátku jde všechno podle plánu. Mladí hudebníci do svého vystoupení dají vše a předvedou skvělou podívanou pro pobavené publikum. Jenže pak, kolem 10:30, se stane něco zvláštního.

Jeden člen orchestru se zapotácí, upustí z ruky svůj nástroj a sesune se k zemi. Během následujících vteřin jako živé domino padají další a další školáci, netrvá dlouho a na obrovském poli leží nehnutě stovky dětí.

Zatímco strachem paralyzované publikum zmateně přihlíží, ztrácí vědomí také řada přihlížejících. „Věděli jsme, že něco není v pořádku, když děti začaly omdlévat a padat. Upadly a byly v bezvědomí.

Uvedli jsme je do zotavovací polohy a přivolali pomoc,“ vzpomíná jedna z divaček Margaret Palethorpe. „Je pořád dost těžké vysvětlit, jaké to bylo, ale připomínalo to jakousi válečnou zónu. Děti padaly jako mouchy.

Vypadalo to, že kolabují bez příčiny. Místem se šířila panika, ale nebyl tam žádný křik a volání, byl to takový divný pocit. A všichni jsme měli strach, protože jsme nevěděli, co se děje.“ Co mohlo hromadný kolaps způsobit?

Dospělí i kojenci

Toho dopoledne během krátké chvíle upadá do bezvědomí asi 300 obětí tajemných mdlob, v nemocnici skončí 259 z nich. Mezi postiženými jsou převážně vystupující děti, ale také dospělí a dokonce kojenci.

Mnoho z nich po probuzení pociťuje různé nepříjemné symptomy, zejména nevolnost, závratě, zvracení, křeče, bolest hlavy, bolesti v krku, pálení očí či zmatenost.

„Moje nohy a ruce mi připadaly, jako by v nich nebyly kosti, a bolela mě hlava,“ popisuje jedna z postižených dívek další z častých symptomů. Končetiny jako by byly z želatiny, popisují i další oběti.

U devíti dětí jsou příznaky tak závažné, že v nemocnici zůstanou přes noc. Přesto lékaři u jediného z pacientů nenajdou jakékoliv nesrovnalosti, všichni se zdají být naprosto zdrávi. Tak proč na tři stovky z nich náhle ztratilo vědomí?

Dospělí se snažili děti v bezvědomí urychleně dostat do bezpečí. Nikdo ale netušil, před čím vlastně.
Dospělí se snažili děti v bezvědomí urychleně dostat do bezpečí. Nikdo ale netušil, před čím vlastně.

Hledání odpovědí

Poté, co jsou děti odvezeny do bezpečí, na místo incidentu přijíždějí úředníci a vyšetřovatelé s jediným cílem – zjistit, co za tak strašidelně vypadající nehodou stojí. Jsou odebrány vzorky vody i půdy v okolí a potřebná měření jsou provedena i ve vzduchu.

Jenže testy neodhalí nic zvláštního, vše se zdá v naprostém pořádku. Jedna z prvotních obav pracuje s domněnkou, že okolí mohlo dojít k úniku nějakého omamného plynu, čemuž by odpovídaly zaznamenané symptomy. To se však nakonec nepotvrdí.

Za jednoho z možných viníků je označen také Tridemorf, což je pesticid, který Světová zdravotnická organizace považuje za „středně nebezpečný“ a který byl později zakázán. Dva nebo tři dny před incidentem byl tento postřik skutečně použit na nedalekém poli.

Mohl by ale vyvolat takovou reakci u tak velkého množství lidí? David Ray, specialista na toxicitu pesticidů na Nottinghamské univerzitě tuto možnost vylučuje.

Tridemorf by prý pravděpodobně nezpůsobil u dětí takový kolaps, ani kdyby mu byly vystaveny přímo. Jaká je tedy skutečná příčina jejich bezvědomí?

Nedaleké pole bylo před přehlídkou postříkáno pesticidy, které WHO považuje za nebezpečné.
Nedaleké pole bylo před přehlídkou postříkáno pesticidy, které WHO považuje za nebezpečné.

Mohla za to únava?

Vyšetřování je nakonec uzavřeno a jako oficiální zdůvodnění incidentu je uvedena masová hysterie. Na jejím vzniku se měla nejvyšší měrou podílet únava dětí. Mnohé z nich kvůli účasti na přehlídce urazily dlouhou vzdálenost, z čehož mohly být unavené.

K tomu je třeba přičíst nervozitu z vystupování před tak velkým davem, rivalitu mezi jednotlivými týmy, kdy ze sebe každý vydá maximum, aby zaujal publikum, a v neposlední řadě také žár dopoledního slunce.

Vyšetřovatelé mají za to, že několik dětí mohla ve vypjatém okamžiku přemoci únava nebo se u nich pod nebývalým tlakem spustil panický záchvat, což zapříčinilo krátkodobou ztrátu vědomí a spustilo nezastavitelnou řetězovou reakci.

Panika se pak jako lavina rozšířila i na další citlivé děti a přihlížející dospělé. Podobné případy masové hysterie doprovázené hromadným omdléváním, byly zaznamenány již mnohokrát a nezřídka k nim dochází právě mezi žáky na školách. Je hollinwellský incident jedním z těchto případů?

Za hromadný kolaps prý mohla únava a slunce.
Za hromadný kolaps prý mohla únava a slunce.

Hysterie vyloučena

Nabízené vysvětlení má háček. Mezi oběťmi jsou totiž i kojenci, kteří davové hysterii ve svém věku v žádném případě podlehnout neměli. Navíc zaznamenané příznaky masové hysterii také zcela neodpovídají.

A v neposlední řadě proti oficiálním závěrům protestují také někteří postižení, kteří nepochybují, že jejich symptomy spustilo něco mnohem hmatatelnějšího než pouhá panika. „Cítil jsem takovou nepříjemnou pálivou pachuť v krku a moje oči a nos začaly svědit.

Vzpomínám si, že jsem té noci přišel domů a další věc, kterou si vybavuju, že jsem se vzbudil v nemocnici v Chesterfieldu,“ popisuje jeden z postižených. „Živě si to pamatuji a mohu upřímně říci, že ať to bylo cokoli, nebyla to masová hysterie.

Byl jsem tehdy hasič a horník. Opravdu si myslíte, že by mě zasáhla masová hysterie?

Nejvíc mi vadí, že jsme nikdy nedostali pořádnou odpověď,“ dodává.  V následujících letech se objevuje ještě řada dalších hypotéz, mezi nimiž se objevují zmínky například o otravě jídlem, drogách ve vodě, účincích rádiových vlny či dokonce UFO, další zase hovoří o možném vládním experimentu s chemickými zbraněmi.

Pro žádnou z těchto teorií ovšem neexistují důkazy, které by ji podpořily. Zůstane podivný incident navždy nevysvětlen?

Související články
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
reklama
Historie
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
epochaplus.cz
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup