Podle vědců může vesmír v budoucnu zaniknout. Údajně by mohlo dojít k velkému zhroucení, a to mnohem dříve, než se předpokládalo. Podle některých teorií stojí vesmír na samé hraně vlastního zhroucení už nyní.
Podle nejnovějších propočtů hrozí vesmíru zhroucení dříve, než se předpokládalo.
Alespoň to tak tvrdí dvojice vědců, kterou tvoří fyzik Nemanja Kaloper z Kalifornské univerzity v Davisu a fyzik Antonio Padilla z Nottinghamské univerzity.
Ačkoliv se vesmír rozpíná, dříve nebo později podle vědců dojde do bodu, kdy se začne hroutit sám do sebe. V procesu dojde k nekontrolovatelné řetězové reakci, kvůli níž by se veškerá vesmírná hmota mohla scvrknout do žhavé a neuvěřitelně těžké koule.
O takovém osudu vesmíru se spekulovalo už před časem. Vědci ovšem nedokázali určit, kdy by k takové události mělo dojít. Kaloper a Padilla nyní tvrdí, že se to z kosmologického hlediska stane poměrně brzdy – v řádu několika desítek miliard let. Událost, která bude znamenat konec vesmíru, nazývají „velký křach“.
Proč se vesmír rozpíná rychleji?
Když bylo před několika lety zjištěno, že rozpínání vesmíru se zrychluje, vyvolalo to ve vědeckých kruzích velký poprask.
Nikdo v daný okamžik nedokázal objasnit, jak k danému zrychlení dochází, a tak na scénu přišla hypotetická energie, která jej má vysvětlovat. Říká se jí temná energie. Její podstata je ale neznámá, a navíc se nepodařilo potvrdit její existenci.
Kaloper a Padilla nicméně tvrdí, že jsou temné energii na stopě. Objevili prý zcela nový mechanismus, který může vysvětlit nejen rozpínání vesmíru, ale i původ oné temné energie. A dokážou také vyčíst důsledky celého jevu.
Jak to celé skončí?
„To, že temnou energii nyní vidíme, může být bráno jako důkaz o blížící se zkáze,“ tvrdí Padilla. „První signály naznačují, že kolaps odstartuje za několik desítek miliard let, ale musíme to ještě pořádně ověřit.“ Máme se obávat konce světa?
Podle vědeckých výpočtů vesmír existuje asi 13,8 miliardy let. A minimálně stejně dlouho ještě existovat bude. Údajně vznikl na základě souboru konkrétních výchozích podmínek, které později přirozeně vyústily k současnému stavu zrychlení rozpínání.
Vše zatím sedí, jak má. Jsou-li ale odhady dalšího vývoje správné, rozpínání se v určitý okamžik zastaví, dosáhne bodu zvratu a pak bude celý proces pokračovat zhroucením čili velkým křachem.