Studenti hallormsstaðirské školy jsou nalepení na oknech a s úžasem zírají ke břehu jezera Lagarfljót. V roce 1998 na něm spatří mimořádně podivné stvoření. „Vypadalo to jako obrovský červ,“ shodnou se islandští žáci.
Monstrum připomínající lochnesku navíc zahlédne i jejich učitelka. Později se ho prý dokonce podaří zachytit na videu…
Ostřílení mořští vlci si ve vyhřáté krčmě vyprávějí o svých nejděsivějších zážitcích a dobrodružstvích. „Z vody se vynořil obří had. Zvedl se tak vysoko, že pod jeho hrbem mohla proplout plachetnice,“ popisuje jeden z nich.
V roce 1589 totiž na hladině jezera Lagarfljót na východě Islandu údajně společně s dalšími námořníky a rybáři spatřil gigantickou nestvůru. Není prvním ani zdaleka posledním, kdo něco takového tvrdí.
Nejstarší zmínka o vodní obludě, která dostane jméno podle místa, kde se objevuje, pochází už z roku 1345.
Záhadný tvor má přitom pod hladinou ledovcového plesa žít dodnes. Spatřen byl několikrát i v 21. století. Je to možné?
Poničí kabel
Šéf islandských národních lesů Sigurður Blöndal nevěřícně kroutí hlavou. Dlouhá léta má za to, že Lagarfljót je jen smyšlenou legendou. V roce 1963 ovšem renomovaný vědec změní názor. Sám prý na vlastní oči jezerní příšeru nedaleko městečka Egilsstaőir spatří.
„Monstrum je popisováno jako bledý hrbatý tvor asi 15 metrů dlouhý s masitými vousky po stranách tlamy,“ uvádí americký kryptozoolog Loren Coleman (*1947).
Čtyři roky po Blöndalovi vyděsí nestvůra dalšího zaměstnance islandských národních lesů. V roce 1983 na ni dokonce dělníci hodí speciální telefonní kabel. Když ho vytáhnou z vody, je na 22 místech poničený.
Zmrzlá síť na ryby?
Na záběrech je patrné, jak se po sněhem pokryté ledové vodě vine cosi obřího. Video ze svého domu v únoru roku 2012 pořídí postarší islandský farmář Hjörtur Kjerúlf. Na sociálních sítích způsobí poprask. Celkem ho zhlédne přes pět milionů lidí.
Zastupiteli blízkého města Fljótsdalshérað je záhy jmenovaná 13členná komise, která má záběry prozkoumat. Ta nakonec nejtěsnějším možným rozdílem dojde k závěru, že je video autentické. Řada vědců s tím ovšem nesouhlasí. Podle nich je na něm pravděpodobně zmrzlá síť na ryby, unášená silným proudem.
Jeden z mnoha
Počet domnělých pozorování Lagarfljóta stoupá. „Kolem loďky proplulo 50 stop dlouhé hadovité stvoření,“ tvrdí před pár lety pár rybářů. Islandské monstrum není společně s lochneskou zdaleka jediným záhadným jezerním netvorem.
Těch se po světě údajně nachází mnohem více. V Irsku to má být Oilliphéist, ve Švédsku Storsjöodjuret, v Japonsku Kussie a v Kongu Mokele Mbembe.
Jejich rájem má být ovšem Kanada, v jejíchž jezerech se jich prý prohání okolo deseti v čele s Ogopogem a Mišipešu. Některé vědce to vede k závěru, že by bytosti mohly patřit ke stejnému druhu, nebo mít společného prapředka.
Všechny žijí v ledovcových plesech, kde mohly „uvíznout“ po skončení poslední doby ledové. Často se proto spekuluje, že jde o druhohorní plazy. Za Lagarfljótem by se tak podle kryptozoologů mohl skrývat plesiosaurus nebo mosasaurus.