Slunit ano, ale opatrně. Sluneční paprsky přinášejí organismu spoustu benefitů, mimo jiné podporují tvorbu vitaminu D, ale mohou i škodit. Jak se chránit?
Apel na to, že bychom se před sluncem měli chránit na nás během letních měsíců útočí ze všech stran. Mazat krémy s ochrannými faktory bychom se měli, dokonce denně, a to i v zimě. Otázkou je, jak vysokým faktorem.

Bez krému ani ránu
Bez krému s ochranným faktorem byste neměli vůbec vycházet. Jak vysoký by měl být, bude odvislé od toho, kde se pohybujete a také na typu vaší pokožky.
Pro běžný pohyb ve městě, ale i v přírodě v mírném pásmu, což je i Česko, nepanují-li tropické teploty, postačí SPF 20, pro světlejší typy je lepší třicítka. Ale už pro pobyt u vody nebo na horách sáhněte po SPF 50+.
Vždy si prostudujte složení, krém by měl chránit proti oběma typům UV záření, tedy UVA, které proniká hlouběji do kůže, ale i UVB, zodpovědné za zrudnutí pokožky.

Proč denně
Krémy s SPF faktorem udržují pleť zářivou a svěží, zabraňují jejímu vysoušení a tvorbě pigmentových skvrn. Vydáte-li se k vodě, do hor, nebo do přírody a panují-li vysoké teploty, použijte opalovací krém, ale pro běžné nošení vhodný není.
Opalovací krémy mají jinou texturu a mohou vytvářet nevzhledný mastný film. Navíc mohou reagovat s make-upem.

Chraňte se oděvem
Oděv vás ochrání nejspolehlivěji. Volte materiály, v nichž se nebudete potit, ideálně chladivé, jimiž se bezpečně přikryjete. Existuje i speciální oblečení s UV ochranou, vhodné zejména pro děti hrající si na břehu, nebo ve vodě.
Důležitým doplňkem, je pokrývka hlavy, funkční kousky poskytují navíc UV ochranu. Nezapomínejte na sluneční brýle. Sáhněte po těch s označením UV 400.
