Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jak unikátní jsou uhlíkově neutrální iPhony 15 a Apple Watch 9?

Letos bude Santa nadělovat produkty s nakousnutým „bio-jablkem“. Po letech příprav, inovací a miliardových investic Apple představuje uhlíkově neutrální Apple Watch Series 9 a velmi udržitelný iPhone 15. Otestovali jsme je…

Novinky americké společnosti jsou první, které lze nazvat opravdu udržitelné, a zároveň poslední na cestě, jež začala před více než 10 lety.

V roce 2020 dosáhl Apple uhlíkové neutrality v rámci svých korporátních činností a představil svou odvážnou vizi – dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality napříč celým hodnotovým řetězcem.

Asi se to daří, když už letos jsou na 45 % snížení, a to díky výraznému rozšíření používání energií z obnovitelných zdrojů nebo kvůli přechodu na recyklované materiály a materiály z obnovitelných zdrojů.

Ohromný skok vpřed představuje pro iPhone 15 a iPhone 15 Plus výkonný a spolehlivý čip A16 Bionic, USB-C konektor a špičková odolnost. Foto: Apple
Ohromný skok vpřed představuje pro iPhone 15 a iPhone 15 Plus výkonný a spolehlivý čip A16 Bionic, USB-C konektor a špičková odolnost. Foto: Apple

iPhone 15 Plus: Mimořádné materiály, foťák a sklo

Telefony iPhone jsou už roky vlajkovou lodí Applu a také lídrem v otázce přístupu k životnímu prostředí. iPhony 15 a 15 Plus se blíží k uhlíkové neutralitě od designu přes výrobu až po uživatelské využití.

Podíl recyklovaných materiálů je dosud nejvyšší v historii, třeba v baterii je 100% recyklovaný kobalt a v hlavní základní desce (měděných drátech Taptic Enginu) a v měděné fólii bezdrátové nabíječky MagSafe zase 100% recyklovaná měď.

To je u iPhonů naprostá novinka.

Oba modely obsahují také konstrukci se 75% podílem recyklovaného hliníku, 100% recyklované kovy vzácných zemin v magnetech a 100% recyklované zlato v USB-C konektoru a ve zlatém pokovení a cínových pájkách v několika deskách plošných spojů.

Nato modely řady iPhone 15 splňují vysoké standardy v oblasti energetické účinnosti, jelikož neobsahují rtuť, PVC ani berylium.

Vzhledem k tomu, že přes 99 % obalových hmot je tvořeno vlákny, přibližuje se Apple splnění svého cíle vyřadit do roku 2025 plasty z obalů kompletně.

Společnost navíc už nikdy nebude v žádných svých produktech včetně doplňků používat kůži, čímž ještě více zmírní svůj dopad na planetu. Apple také představuje nový kryt a peněženku, které mají MagSafe a jsou vyrobeny z materiálu FineWoven.

Tento odolný a luxusní materiál je hebký a na dotek připomíná semiš. Je vyroben z 68 % z recyklovaného spotřebitelského materiálu a ve srovnání s kůží má výrazně nižší uhlíkovou stopu.

Portréty nové generace

Nové iPhony 15 a 15 Plus nabízejí displej o velikosti 6,1 a 6,7 palců a Dynamic Island, který přináší inovativní způsob interakce s důležitými upozorněními a živými aktivitami.

Zásluhou HDR jasu, který nyní dosahuje až 1600 nitů, vypadají HDR fotky a videa lépe než kdy dříve.

A při slunečném počasí dosahuje maximální jas venku až 2000 nitů, což je ve srovnání s předchozí generací dvojnásobek. Právě technologie fotoaparátu je možná nejúžasnější vylepšenou funkcí 15 a 15 Plus.

Hlavní fotoaparát má 48MP a zásluhou quad-pixelového snímače dokáže zachytit i ty nejjemnější detaily. Automatické zaostřování je pro něj vzhledem k použité technologii 100% Focus Pixels naprostá hračka.

Díky síle výpočetní fotografie také dává uživatelům do rukou nové základní supervysoké rozlišení 24 MP, se kterým pořídí fantasticky kvalitní snímky.

Chytrá integrace hardwaru a softwaru zajišťuje možnost dodatečného dvojnásobného přiblížení, což znamená, že uživatelé teď mohou vůbec poprvé s dvojitou fotosoustavou využít tři úrovně optického zoomu, konkrétně 0,5×, 1× a 2×.

Vůbec poprvé je také možnost pořídit portrét bez nutnosti přepínání do portrétního režimu.

Pokud má uživatel v hledáčku člověka, psa či kočku a klepne na ně, aby fotoaparát zaostřil, telefon automaticky nasnímá informace o hloubce, takže později můžete výsledný snímek v aplikaci Fotky  proměnit v úžasný portrét.

Uživatelé mohou upravit bod zaostření i po pořízení fotografie, a využít tak svou tvůrčí svobodu naplno.

Propracovaná zadní konstrukce

Není to poslední „poprvé“ – u jako vůbec prvního chytrého telefonu se na zadní straně objevuje probarvené sklo, které je k dostání v pěti různých barevných provedeních.

Než se zadní sklo vyhladí nanokrystalickými částicemi a vyleptá, proběhne jeho tvrzení speciálním dvojitým procesem iontové výměny.

Výsledkem je pak matná konstrukce s jemnou texturou, která působí luxusním dojmem. Nově zaoblené hrany těla z leteckého hliníku padnou skvěle do ruky a předek chrání osvědčený Ceramic Shield, který je pevnější než jakékoli jiné sklo chytrých telefonů.

Díky tomu, že telefon odolá vodě, prachu2 i zkoušce času, vydrží iPhone déle a udrží si svou hodnotu lépe než jakýkoli jiný chytrý telefon. Kromě toho vnitřní konstrukce zajistí, že iPhone ani v zápřahu nepoleví a půjde opravit jednodušeji a dostupněji.

Nový 48MP hlavní fotoaparát pořizuje nádherné fotky v neuvěřitelné kvalitě a s ostrými detaily. Foto: Apple
Nový 48MP hlavní fotoaparát pořizuje nádherné fotky v neuvěřitelné kvalitě a s ostrými detaily. Foto: Apple

Apple Watch Series 9: Surfování na vlně udržitelnost a inovací

Oblíbená řada hodinek Apple Watch se dočkala přelomových nových funkcí a stala se vůbec prvním uhlíkově neutrálním produktem v nabídce Applu.

Pověst nejlépe prodávaných hodinek na světě si drží od roku 2015. Na vavřínech úspěchu ale společnost neusíná, jejich produkty totiž s každým dalším rokem „rostou“.

„Hodinky Apple Watch jsou nepostradatelným společníkem, který milionům lidí po celém světě usnadňuje péči o zdraví, kondici, komunikaci a bezpečnost,“ uvedl provozní ředitel společnosti Jeff Williams (*1963).

Poklepat a přijmout

Novinka v produktové řadě oslňuje především rychlostí, o které si uživatelé mohli v minulosti nechat jen zdát. Ať už chcete zkontrolovat čas, počasí nebo aktivitu, jediný čip S9 SiP vaše přání splní rychlostí blesku.

Příjemnou změnou je i 18hodinová výdrž baterie, díky které hodinky nezradí ani při celodenní aktivitě.

Srdce „devítek“ ukrývá také čtyřjádrový procesor Neural Engine, jenž pohání mimo jiné inovativní ovládací gesto. K přečtení zprávy, přijetí hovoru nebo přepnutí skladby nově stačí poklepat ukazováčkem o palec. Lovení ikonek na displeji je tak definitivně minulostí.

Za slunce i za šera

Po designové stránce nelze opomenout nový operační systém watchOS 10, díky kterému jsou dosavadní aplikace nejen větší, ale na první pohled nabízí mnohem více informací.

Dosud největší aktualizace přinesla také neokoukané ciferníky, například s komiksovou postavičkou Snoopym.

Značných změn doznal samotný displej, který aktuálně vyniká dvakrát vyšším maximálním jasem v hodnotě až 2000 nitů. Surfovat očima po obrazovce je tedy možné i na přímém slunci.

Naproti tomu ztlumení na 1 nit vás o nejnovější události nepřipraví ani v ranním šeru.

Nové Apple Watch Series 9 přinášejí nové funkce a představují důležitý milník z hlediska životního prostředí. Foto: Apple
Nové Apple Watch Series 9 přinášejí nové funkce a představují důležitý milník z hlediska životního prostředí. Foto: Apple

Myslí i na planetu

Potěší i vybrané kombinace řemínků a hodinek, jež jsou vůbec prvními neutrálními produkty v portfoliu značky. Tento revoluční krok jen podporuje předsevzetí Applu, stát se do sedmi let kompletně uhlíkově neutrálním výrobcem elektroniky.

Už teď Apple Watch Series 9 snižují emise u tří největších zdrojů znečištění v rámci životního cyklu produktů – tedy z výroby, z materiálů a z přepravy. A sice takto:

Výroba a používání využívá 100% čistou energii, 30% celkové hmotnosti hodinek tvoří recyklované materiály a k přepravě byla použita letecká doprava jen z 50%. Tyto snahy vyústily ve snížení emisí každého modelu o více než 75%.

Na zdraví!

Pro ty, kdo mají rádi svůj tep pod kontrolou, jsou připravené vylepšené aplikace duševního i tělesného zdraví. Příjemnou novinkou je aplikace EKG, jež dokáže vygenerovat ekvivalent podobný jednosvodovému elektrokardiogramu. Je dobré znát a kontrolovat i saturaci kyslíkem.

Na své si ale určitě přijdou i zapálení atleti nebo cyklisté. Přední sklíčko totiž díky robustní geometrii a rovné spodní straně jen tak nepraskne. Hodinky jsou hodinky voděodolné do 50 metrů.

V kombinaci s vybranými pouzdry a řemínky jsou Apple Watch Series 9 prvními uhlíkově neutrálními produkty od Applu. Foto: Apple
V kombinaci s vybranými pouzdry a řemínky jsou Apple Watch Series 9 prvními uhlíkově neutrálními produkty od Applu. Foto: Apple
Související články
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy.   Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže […]
Toyota se má stát první automobilkou na světě, která vyšle vozidlo do vesmíru, konkrétně na Měsíc. Prototyp přetlakového vozítka pojmenované Lunar Cruiser absolvoval před pár dny první zkušební jízdu v terénu. Inženýři se tak připravují na další fázi projektu, informoval server Toyota Times News. Inspirována americkým závazkem vrátit se na Měsíc, pracuje Toyota na návrhu […]
Kakapů je momentálně na světě 242 a každý z nich má své jméno, i ti žijící v lesích. Všechny totiž znají ochranáři z Nového Zélandu. Dávají jim nejen jméno, ale i šanci, aby tento unikátní druh papoušků nevyhynul. Měl k tomu nakročeno, v 90. letech žilo posledních 51 kakapů.   Kakapo soví (Strigops habroptilus) není žádný drobeček, váží kolem […]
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity, […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
epochanacestach.cz
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatným světem,
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz