Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jak unikátní jsou uhlíkově neutrální iPhony 15 a Apple Watch 9?

Letos bude Santa nadělovat produkty s nakousnutým „bio-jablkem“. Po letech příprav, inovací a miliardových investic Apple představuje uhlíkově neutrální Apple Watch Series 9 a velmi udržitelný iPhone 15. Otestovali jsme je…

Novinky americké společnosti jsou první, které lze nazvat opravdu udržitelné, a zároveň poslední na cestě, jež začala před více než 10 lety.

V roce 2020 dosáhl Apple uhlíkové neutrality v rámci svých korporátních činností a představil svou odvážnou vizi – dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality napříč celým hodnotovým řetězcem.

Asi se to daří, když už letos jsou na 45 % snížení, a to díky výraznému rozšíření používání energií z obnovitelných zdrojů nebo kvůli přechodu na recyklované materiály a materiály z obnovitelných zdrojů.

Ohromný skok vpřed představuje pro iPhone 15 a iPhone 15 Plus výkonný a spolehlivý čip A16 Bionic, USB-C konektor a špičková odolnost. Foto: Apple
Ohromný skok vpřed představuje pro iPhone 15 a iPhone 15 Plus výkonný a spolehlivý čip A16 Bionic, USB-C konektor a špičková odolnost. Foto: Apple

iPhone 15 Plus: Mimořádné materiály, foťák a sklo

Telefony iPhone jsou už roky vlajkovou lodí Applu a také lídrem v otázce přístupu k životnímu prostředí. iPhony 15 a 15 Plus se blíží k uhlíkové neutralitě od designu přes výrobu až po uživatelské využití.

Podíl recyklovaných materiálů je dosud nejvyšší v historii, třeba v baterii je 100% recyklovaný kobalt a v hlavní základní desce (měděných drátech Taptic Enginu) a v měděné fólii bezdrátové nabíječky MagSafe zase 100% recyklovaná měď.

To je u iPhonů naprostá novinka.

Oba modely obsahují také konstrukci se 75% podílem recyklovaného hliníku, 100% recyklované kovy vzácných zemin v magnetech a 100% recyklované zlato v USB-C konektoru a ve zlatém pokovení a cínových pájkách v několika deskách plošných spojů.

Nato modely řady iPhone 15 splňují vysoké standardy v oblasti energetické účinnosti, jelikož neobsahují rtuť, PVC ani berylium.

Vzhledem k tomu, že přes 99 % obalových hmot je tvořeno vlákny, přibližuje se Apple splnění svého cíle vyřadit do roku 2025 plasty z obalů kompletně.

Společnost navíc už nikdy nebude v žádných svých produktech včetně doplňků používat kůži, čímž ještě více zmírní svůj dopad na planetu. Apple také představuje nový kryt a peněženku, které mají MagSafe a jsou vyrobeny z materiálu FineWoven.

Tento odolný a luxusní materiál je hebký a na dotek připomíná semiš. Je vyroben z 68 % z recyklovaného spotřebitelského materiálu a ve srovnání s kůží má výrazně nižší uhlíkovou stopu.

Portréty nové generace

Nové iPhony 15 a 15 Plus nabízejí displej o velikosti 6,1 a 6,7 palců a Dynamic Island, který přináší inovativní způsob interakce s důležitými upozorněními a živými aktivitami.

Zásluhou HDR jasu, který nyní dosahuje až 1600 nitů, vypadají HDR fotky a videa lépe než kdy dříve.

A při slunečném počasí dosahuje maximální jas venku až 2000 nitů, což je ve srovnání s předchozí generací dvojnásobek. Právě technologie fotoaparátu je možná nejúžasnější vylepšenou funkcí 15 a 15 Plus.

Hlavní fotoaparát má 48MP a zásluhou quad-pixelového snímače dokáže zachytit i ty nejjemnější detaily. Automatické zaostřování je pro něj vzhledem k použité technologii 100% Focus Pixels naprostá hračka.

Díky síle výpočetní fotografie také dává uživatelům do rukou nové základní supervysoké rozlišení 24 MP, se kterým pořídí fantasticky kvalitní snímky.

Chytrá integrace hardwaru a softwaru zajišťuje možnost dodatečného dvojnásobného přiblížení, což znamená, že uživatelé teď mohou vůbec poprvé s dvojitou fotosoustavou využít tři úrovně optického zoomu, konkrétně 0,5×, 1× a 2×.

Vůbec poprvé je také možnost pořídit portrét bez nutnosti přepínání do portrétního režimu.

Pokud má uživatel v hledáčku člověka, psa či kočku a klepne na ně, aby fotoaparát zaostřil, telefon automaticky nasnímá informace o hloubce, takže později můžete výsledný snímek v aplikaci Fotky  proměnit v úžasný portrét.

Uživatelé mohou upravit bod zaostření i po pořízení fotografie, a využít tak svou tvůrčí svobodu naplno.

Propracovaná zadní konstrukce

Není to poslední „poprvé“ – u jako vůbec prvního chytrého telefonu se na zadní straně objevuje probarvené sklo, které je k dostání v pěti různých barevných provedeních.

Než se zadní sklo vyhladí nanokrystalickými částicemi a vyleptá, proběhne jeho tvrzení speciálním dvojitým procesem iontové výměny.

Výsledkem je pak matná konstrukce s jemnou texturou, která působí luxusním dojmem. Nově zaoblené hrany těla z leteckého hliníku padnou skvěle do ruky a předek chrání osvědčený Ceramic Shield, který je pevnější než jakékoli jiné sklo chytrých telefonů.

Díky tomu, že telefon odolá vodě, prachu2 i zkoušce času, vydrží iPhone déle a udrží si svou hodnotu lépe než jakýkoli jiný chytrý telefon. Kromě toho vnitřní konstrukce zajistí, že iPhone ani v zápřahu nepoleví a půjde opravit jednodušeji a dostupněji.

Nový 48MP hlavní fotoaparát pořizuje nádherné fotky v neuvěřitelné kvalitě a s ostrými detaily. Foto: Apple
Nový 48MP hlavní fotoaparát pořizuje nádherné fotky v neuvěřitelné kvalitě a s ostrými detaily. Foto: Apple

Apple Watch Series 9: Surfování na vlně udržitelnost a inovací

Oblíbená řada hodinek Apple Watch se dočkala přelomových nových funkcí a stala se vůbec prvním uhlíkově neutrálním produktem v nabídce Applu.

Pověst nejlépe prodávaných hodinek na světě si drží od roku 2015. Na vavřínech úspěchu ale společnost neusíná, jejich produkty totiž s každým dalším rokem „rostou“.

„Hodinky Apple Watch jsou nepostradatelným společníkem, který milionům lidí po celém světě usnadňuje péči o zdraví, kondici, komunikaci a bezpečnost,“ uvedl provozní ředitel společnosti Jeff Williams (*1963).

Poklepat a přijmout

Novinka v produktové řadě oslňuje především rychlostí, o které si uživatelé mohli v minulosti nechat jen zdát. Ať už chcete zkontrolovat čas, počasí nebo aktivitu, jediný čip S9 SiP vaše přání splní rychlostí blesku.

Příjemnou změnou je i 18hodinová výdrž baterie, díky které hodinky nezradí ani při celodenní aktivitě.

Srdce „devítek“ ukrývá také čtyřjádrový procesor Neural Engine, jenž pohání mimo jiné inovativní ovládací gesto. K přečtení zprávy, přijetí hovoru nebo přepnutí skladby nově stačí poklepat ukazováčkem o palec. Lovení ikonek na displeji je tak definitivně minulostí.

Za slunce i za šera

Po designové stránce nelze opomenout nový operační systém watchOS 10, díky kterému jsou dosavadní aplikace nejen větší, ale na první pohled nabízí mnohem více informací.

Dosud největší aktualizace přinesla také neokoukané ciferníky, například s komiksovou postavičkou Snoopym.

Značných změn doznal samotný displej, který aktuálně vyniká dvakrát vyšším maximálním jasem v hodnotě až 2000 nitů. Surfovat očima po obrazovce je tedy možné i na přímém slunci.

Naproti tomu ztlumení na 1 nit vás o nejnovější události nepřipraví ani v ranním šeru.

Nové Apple Watch Series 9 přinášejí nové funkce a představují důležitý milník z hlediska životního prostředí. Foto: Apple
Nové Apple Watch Series 9 přinášejí nové funkce a představují důležitý milník z hlediska životního prostředí. Foto: Apple

Myslí i na planetu

Potěší i vybrané kombinace řemínků a hodinek, jež jsou vůbec prvními neutrálními produkty v portfoliu značky. Tento revoluční krok jen podporuje předsevzetí Applu, stát se do sedmi let kompletně uhlíkově neutrálním výrobcem elektroniky.

Už teď Apple Watch Series 9 snižují emise u tří největších zdrojů znečištění v rámci životního cyklu produktů – tedy z výroby, z materiálů a z přepravy. A sice takto:

Výroba a používání využívá 100% čistou energii, 30% celkové hmotnosti hodinek tvoří recyklované materiály a k přepravě byla použita letecká doprava jen z 50%. Tyto snahy vyústily ve snížení emisí každého modelu o více než 75%.

Na zdraví!

Pro ty, kdo mají rádi svůj tep pod kontrolou, jsou připravené vylepšené aplikace duševního i tělesného zdraví. Příjemnou novinkou je aplikace EKG, jež dokáže vygenerovat ekvivalent podobný jednosvodovému elektrokardiogramu. Je dobré znát a kontrolovat i saturaci kyslíkem.

Na své si ale určitě přijdou i zapálení atleti nebo cyklisté. Přední sklíčko totiž díky robustní geometrii a rovné spodní straně jen tak nepraskne. Hodinky jsou hodinky voděodolné do 50 metrů.

V kombinaci s vybranými pouzdry a řemínky jsou Apple Watch Series 9 prvními uhlíkově neutrálními produkty od Applu. Foto: Apple
V kombinaci s vybranými pouzdry a řemínky jsou Apple Watch Series 9 prvními uhlíkově neutrálními produkty od Applu. Foto: Apple
Související články
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.   […]
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů.   Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km […]
Existuje skupina onemocnění, v 95 % zatím neléčitelných, jimiž celosvětově trpí více lidí, než je pacientů s rakovinou a AIDS dohromady. Přesto jsou nazývána jako vzácná onemocnění, protože na každé z nich připadá jen několik stovek či desítek pacientů.   Vzácných onemocnění je známo okolo 7000 a v ČR jimi trpí půl milionu osob (a […]
Prach v okolí center galaxií významně ovlivňuje měření jejich vzdáleností ve vesmíru. Upozornil na to tým fyziků pod vedením Michala Zajačka z Masarykovy univerzity, kteří zpracovávali ultrafialová a rentgenová data ze souboru 58 aktivních galaxií.   Astrofyzici, kteří se dlouhodobě zabývají vznikem, strukturou a vývojem vesmíru, využívají explodující hvězdy, neboli supernovy, jako tzv. standardní svíčky. […]
reklama
Historie
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Oddanou lásku utnula gilotina
Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš umírnění…   Nadvlády se ujímají jakobíni, především jejich část sdružená v radikální skupině zvané Hora. Období vlády jakobínů v čele s Maximilienem Robespierrem (1758–1794) vstoupí do dějin jako Teror.   […]
Zajímavosti
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Vrať se aneb Příběh bumerangu
Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang!   Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Oblazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. […]
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Záhady a napětí
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
historyplus.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm. Tapiserie jsou vytvořeny z hedvábí, vlny a zlatých a stříbrných nití. I proto bylo jejich utkání extrémně drahé. Před zamyšleným Raffaelem Santim (1483–1520) je možné spatřit drobnou skicu. Renesanční
Vlci mi pomohli najít cestu
skutecnepribehy.cz
Vlci mi pomohli najít cestu
Během víkendu na horách jsem prožila noční můru. Ztratila jsem se v lese, všude jen sníh a stromy. A pak jsem uslyšela vytí. Kamarádka mi volala na poslední chvíli. Musela zrušit víkend na chalupě, kterou měla zamluvenou měsíce dopředu. Nabídla mi, abych jela místo ní. Byla by škoda, kdyby ubytování propadlo. Sice jsem tak narychlo nesehnala nikoho do
Žádní hippies. I bonobové umí být agresivní
21stoleti.cz
Žádní hippies. I bonobové umí být agresivní
Šimpanzi bonobo mají pověst mírumilovného druhu, který se snaží konfliktům co nejvíce vyhýbat, a když už k nim dojde, řeší je sexem. Závěry nové studie však ukazují, že bonobové moc dobře vědí, co to
Završí Burešová a Lambora, co nestihli během Slunečné?
nasehvezdy.cz
Završí Burešová a Lambora, co nestihli během Slunečné?
Tak v tohle diváci snad už ani nedoufali! Herečka Eva Burešová (30) ze seriálu ZOO se po letech znovu potká s Markem Lamborou (28), ke kterému měla mít jeden čas opravdu blízko. V době, kdy natáčeli
Nepolapitelný dahu: Tajemný kryptid, nebo jen vtip?
enigmaplus.cz
Nepolapitelný dahu: Tajemný kryptid, nebo jen vtip?
V alpských lokalitách Francie, Švýcarska a Itálie je stále populární dávný kryptid označovaný jako dahu. Má se jednat o tvora, jehož vzhled nese zřetelné rysy kamzíka. Vydáte-li se po stopách tohoto m
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Ukazujte hrdě svá kolena
nejsemsama.cz
Ukazujte hrdě svá kolena
Blíží se období nošení sukní, je tedy nejvyšší čas zaměřit se na péči o pokožku na kolenou. Poradíme, jak ji mít hebkou a hydratovanou. Kolena dostávají zabrat Umožňují nám chodit a běhat, nesou celou naši váhu, kolena zkrátka dostávají zabrat. Tím trpí nejen klouby, ale i pokožka na nich. Aby se mohla kůže na kolenou mnohokrát za den napnout
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
iluxus.cz
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
Od svého založení se značka Cartier etablovala v luxusním hodinářství jako synonymum pro inovace a eleganci . V roce 1914 Cartier poprvé představil design inspirovaný panterovou srstí na pouzdře hodin
Burger s jalapeňo omáčkou
tisicereceptu.cz
Burger s jalapeňo omáčkou
Nejen děti si rády pochutnávají na hamburgerech. Pro dospělé máme připravenou pořádně ostrou verzi. Suroviny 300 g mletého hovězího masa 2 bulky na hamburgery 2 lžíce nakládaných jalapeňo papr
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
epochaplus.cz
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Trápí vás bolesti zad?
panidomu.cz
Trápí vás bolesti zad?
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou