Je to už pěkných pár tisíc let, co po Zemi chodil poslední mamut. Majestátní zvířata doby ledové se na scénu současnosti pravidelně vracejí prostřednictvím nových vědeckých objevů.
Jeden takový nedávno přinesla studie, zveřejněná Národní akademií věd Spojených států amerických. Co se v ní říká?
Vlastním katem
Posouvá se čas soumraku největších savců prehistorie… Dnes víme, že většina mamutů mizí z naší planety zhruba před 10 500 lety. K jejich konci přispějí změny klimatu i lovecký apetit lidské rasy.
Jedna z posledních známých skupin těchto tvorů, obývající ostrov Svatého Pavla v Beringově moři, však dokáže nepřízni osudu čelit ještě dalších 5000 let! Vědci jejich zánik datují do doby před 5600 lety.
Číhají na ně ale jiné hrozby než na jejich příbuzné na pevnině. Jak se po době ledové Země otepluje, hladina moře stoupá a plocha jejich ostrovního domova se zmenšuje.
Už tak není zrovna rozlehlý – jen něco přes 100 km2. Řadu jezer pohltí oceán, a jelikož slaná voda přitéká i do zbývajících nádrží, pitné vody začne povážlivě ubývat. Zvířecí obři s vahou až 8 tun tak jsou tak nuceni dělit se o stále nižší počet napajedel.
A to se ukáže být dalším problémem. „Když vyschla ostatní jezera, zvířata se shromažďovala u napajedel. Pobíhala kolem nich, což ničilo vegetaci, jak to vidíme i v případě dnešních slonů.
Erodované usazeniny pak mohly znečišťovat vodní zdroje, což stále více ztenčovalo zásoby pitné vody. Mamuti přispívali k vlastnímu zániku,“ vysvětluje vedoucí autor studie profesor Russell Graham z Pensylvánské univerzity.
„Vykresluje to katastrofální obraz situace těchto mamutů. Zdroje sladkovodní vody se zdají být nabitou zbraní, která je vehnala do téhle neudržitelné situace,“ říká jeho kolega Matthew Wooller z University of Alaska ve Fairbanks.
Fatální následky
Jeden mamut přitom vyžaduje možná až 200 litrů vody denně. Bez jejího dostatku tak nemá šanci na dlouhý život. Pokud vodu dostatečně nedoplňuje déšť ani tající led z hor, mamuti nemají jak uhasit žízeň a smrt přichází velmi rychle.
„Současní sloni potřebují 70 až 200 litrů vody denně. Předpokládáme, že u mamutů to bylo stejné. Nepřežili dlouho, když napajedlo vyschlo. I když vyschlo pouze na měsíc, mohlo to být pro mamuty fatální,“ dodává Graham.
Úplně poslední mamuti žijí dle vědeckých zjištění na Wrangelově ostrově v Arktickém oceánu. Vyhynou asi před 4000 lety!