V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“.
Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?
Osuárium, které údajně pochází z oblasti Silwanu v Kidrónském údolí jihovýchodně od Chrámové hory, je veřejnosti poprvé představeno v říjnu roku 2002. Jeho majitel, izraelský sběratel starožitností Oded Golan (*1951) jej podle svých slov vlastní už přes 20 let, až na přelomu tisíciletí si prý však uvědomí jeho hodnotu.
Ta spočívá zejména v nápisu, v aramejštině na schránce stojí: „Ya’akov bar Yosef akhui di Yeshua“, tedy „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“.
Odborníci jásají, neboť náhle mají v rukou nejen přímý odkaz na Ježíšovu rodinu, ale také vůbec první hmatatelný důkaz jeho existence!

Datace odpovídá
Radiokarbonové datování vzápětí potvrdí, že ossuárium pochází z doby 1. století n.l., tedy přesně z doby, kdy podle tradice žil jak Ježíš, tak Jakub Spravedlivý (?–62), jemuž by podle nápisu mělo patřit.
Tento první jeruzalémský biskup je v Novém zákoně opakovaně za Ježíšova bratra označován, v jiných historických pramenech ale vystupuje i jako jeho bratranec, a jinde se neobjevuje v souvislosti s Ježíšem vůbec.
V roce 2003 se zdá, že správně bude právě ona poslední možnost – Golana totiž Izraelský památkový úřad obviní z podvodu! Zatímco první část nápisu má být autentická, slova „bratr Ježíšův“, jsou prý do kamene vytesána až mnohem později. Chtěl se Golan zviditelnit nebo si přijít na velké peníze?

Soud vinu neprokáže
Soudní proces trvá 10 let a osuárium v jeho průběhu prozkoumá přes 50 expertů. Jsou provedeny nejrůznější vědecké analýzy, včetně chemických testů patiny na povrchu kamene a v nápisu.
„Patina je v mnoha místech kontinuální, na povrchu i v rysech písmen, což naznačuje její autenticitu,“ zní například verdikt německého mikrobiologa Wolfganga E. Krumbeina (1937–2021).
Golan je tak nakonec zproštěn všech obvinění, soudce Aharon Farkash nicméně zdůrazní, že „to neznamená, že nápis na osuáriu je autentický nebo že byl napsán před 2000 lety“. Prý jim jen chybí dostatečné důkazy pro podvod.
Golan si však trvá na svém: „Prokázali jsme, že je celý nápis autentický – byl vyryt několik tisíc let zpět.“ Mluví pravdu? Mohl se sám stát obětí nějakého podvodu?

Je pravé?
V současné době je osuárium vystaveno v Pullman Yards v Atlantě v USA, kde je součástí výstavy Objevování Ježíšova světa: Dávné poklady ze Svaté země.
Návštěvníci si na ní mohou prohlédnout více než 350 artefaktů z Golanovy sbírky, největším lákadlem je ale právě osuárium.
To je tu, i přes odpor některých expertů, prezentováno jako „artefakt s autenticitou potvrzenou odbornými chemickými a mikroskopickými testy“.
Oficiálně tedy otázka pravosti nápisu na schránce zůstává nezodpovězená, Golanovi podporovatelé jej ale považují za klíčový náboženský důkaz. Stálo by za to jej znovu prozkoumat? Nebo není způsob, jak jeho autenticitu opravdu ověřit?