Zajímavosti

Je záhada identity Jacka Rozparovače u konce?

Je záhada identity Jacka Rozparovače u konce?

Jedné zářijové noci roku 1888 najde seržant Smith v ulicích Londýna zohavené tělo. Další zavražděná prostitutka, už čtvrtá. Pak si všimne šátku ležícího opodál. „Mohl by se líbit ženě,“ napadne ho. Smith ze země sebere důkaz, který za dalších 130 let možná odhalí identitu nepolapitelného Jacka Rozparovače.

Na aukci roku 2007 padne spisovateli a amatérskému kriminalistovi Russellovi Edwardsovi do oka hedvábný šátek. Nejlepší léta má viditelně za sebou, místy je roztrhaný – a potřísněný hnědými skvrnami. Zjistí, že jde o šál, který osudné noci odnese londýnský policista z místa, kde byla zavražděna 46letá Catherine Eddowesová. Jeho manželka je zakrváceným dárkem upřímně zděšena a odklidí jej ve stavu, v jakém je, z očí. Poté putuje v rodině z generace na generaci, až k aukci a Edwardsovi. Už jako důkazní materiál jej poskytne britským biochemikům z liverpoolské univerzity k prozkoumání. Pod ultrafialovým světlem vědci zjistí, že látka obsahuje stopy krve a spermatu. „Dostal se mi do rukou jediný kousek forenzního důkazu v celé historii případu,“ raduje se Edwards, když započíná hon na Jacka Rozparovače.

Za noční dostaveníčko Catherine Eddowesová krutě zaplatí.

Věda versus zločin

Leží před ním ovšem seznam více než 100 podezřelých. Ve své době se spekuluje, že vrahem mohl být nejstarší vnuk královny Viktorie, princ Albert Viktor, i autor Alenky v říši divů Lewis Carroll. Mezitím biochemici extrahují z tkaniny fragmenty mitochondriální DNA, která se dědí po matce, a porovnávají je s žijícími příbuznými oběti i pachatele, které zase vypátral Edwards. Konečně letos v březnu vědci publikují výsledky toho, co označují za „dosud nejsystematičtější a nejpokročilejší genetickou analýzu v případu Jacka Rozparovače“. Potvrdí, že semeno na šátku patřilo stejné osobě, kterou Edwards označí za viníka už o pět let dříve. „Testy DNA nyní absolutně a kategoricky dokazují, že Jackem Rozparovačem je Aaron Kosminki,“ prohlašuje spisovatel vítězoslavně.

Případ legendárního Jacka Rozparovače už více než 130 let čeká na své rozluštění.

Pomatený holič

Polský žid Aaron Kosminki (1865–1919) se narodí v městě Kłodawa, tehdy patřící ruskému impériu. Na prahu dospělosti emigruje do Londýna, kde pracuje jako holič, jen pár set metrů od místa, kde začne řádit Jack Rozparovač. V roce 1891, kdy vraždění ve Whitechapel náhle ustává, má být hospitalizován v ústavu pro choromyslné za napadení své sestry nožem. Kosminski je paranoidní, trpí halucinacemi, odmítá jíst a mýt se. Za příčinu jeho šílenství lékaři označí „sebehanu“, tedy masturbaci. Za svou „silnou nenávist k ženám a zabijácké tendence“ je už tehdy 23letý holič jedním z hlavních podezřelých. Najdou se ovšem tací, které testy DNA nepřesvědčí. „Analýzou mitochondriální DNA lze s jistotou příbuzenský vztah pouze vyloučit, nikoliv dokázat,“ připomíná odborník Hansi Weissensteiner. Mýtus o Jackovi Rozparovači je možná natolik silný, že ani nechce být uzavřen.

Šál se zdá být jediným důkazem případu
Aaron Kosminski, možný Jack Rozparovač
Zajímavosti
Časopis, který by vás mohl zajímat

Více z Zajímavosti

Nejdelší most světa přes moře: Kontroverzní nezmar za 20 miliard!

Zajímavosti21.10.2019

Vetřelec v ložnici královny: Nemáte cigáro?

Zajímavosti17.10.2019

Nejtišší místo na světě vás přivede k šílenství!

Zajímavosti14.10.2019

Největší svalovci zvířecí říše

Zajímavosti10.10.2019

Hledám lásku! Zn.: Nechci to zadarmo

Zajímavosti7.10.2019

Vzdělávací stolní hry budou opět trendem Vánoc

Zajímavosti3.10.2019

První chipsy servíruje kuchař jako pomstu

Zajímavosti3.10.2019

Mistrovství světa v dřevorubeckých sportech míří do Prahy

Zajímavosti2.10.2019

Amerika oplakává podvodnici: Žena, která si vymyslí 11. září

Zajímavosti30.9.2019

Výjimečný internetový magazín zabývající se nejzajímavějšími články z oblasti vědy a poznání, planety Země, historie, zajímavostí a lifestyle!

Copyright © RF-Hobby s.r.o | Zásady ochrany osobních údajů | Cookies