Pospíchá do práce a spěšně zapíná sáčko, jenže jeden z knoflíků mu spočine v ruce. Vztekle kus oblečení odhodí a ze skříně vytahuje další kousek. Knoflík ale bezpečně uloží, protože večer ho čeká rande s jehlou a nití.
Podle expertů existují desítky různých velikostí a typů. Všechny ale slouží k jediné věci, opravovat a šít oblečení! Jehly jsou tichým služebníkem, jejichž cesta ke kovové podobě je pořádně dlouhá.
Made in China
Už v pravěku si naši předci lámou hlavu, jak udržet pohromadě dvě kožešiny. Díky drobné dírce k sobě přišívají věci. Ideálním materiálem se stávají zvířecí kosti.
Jedna z nejstarších jehel se objeví v ruské jeskyni Denisova, jde o 50 000 let starý exemplář z ptačí kosti. Jindy pralidé sahají po rybích ostatcích či pouhých trnech.
Výroba se brzy rozšíří i do dalších krajin, a tak archeologové nachází primitivní jehly i v Egyptě či Turecku. Američtí indiáni si poradí, aniž by museli vztáhnout ruku na zvíře.
K šití používají agáve, rostlina poskytuje díky špičce listu jehlu a zároveň i nit! Materiál se postupně mění a jehly se vyrábějí z mědi a železa. Zhruba v 10. století přicházejí Číňané s výrobou oceli a vyzkouší z ní udělat také jehlu. To se osvědčí a novinka putuje přes Arabský poloostrov až do Španělska.
Hodně nebezpečná práce
Díky přistěhovalcům se dostává až do Anglie, konkrétně do městečka Redditch. A právě tady, kousek od Birminghamu, je roku 1639 vyrobena jehla s moderním designem.
Ucvaknutý ocelový drát o dvojnásobné délce finálního produktu je na obou stranách zbroušen. Následně uprostřed rozplácnut, aby se mohly udělat pověstná očka. Pracovníci poté drát rozpůlí a svět je bohatší o dvě jehly!
To však není všechno, protože se musí ještě přesunout do horkého prostředí a pak rychle zchladit ve studeném oleji. Díky této proceduře se stávají tvrdšími. Kdysi následuje obalení v azbestovém prachu. V Redditchi vyrobí během 18. století na milion jehel ročně.
Jde o velice těžkou práci, kterou dotyční mohou vykonávat maximálně pět roků. Odvrácenou tváří je fakt, že zaměstnanci se často nedožijí 40. narozenin!
Královna jehel
Výrobci jehel trnou hrůzou, když francouzský vynálezce Barthélemy Thimonnier (1793–1857) představí zkraje roku 1830 šicí stroj. Jenže ani to drobného pomocníka neodstaví, naopak nový vynález potřebuje jehlu, a tak se prodeje ještě zvednou!
Ve 30. letech 19. století z Redditche posílají do světa na pět milionů exemplářů měsíčně. Design jehel se do dnešních dnů příliš nezmění. Zajímavostí je, že původní modely by měly příliš malá očka na dnešní nitě.
Velikosti se počítají podle průměru, například na hedvábí je ideální ta s průměrem 0,6 milimetru, na běžné materiály musíme 0,2 milimetru přidat.
Úplným extrémem je pokus z dílny Bangladéšana Kumara Dashe. V lednu 2023 vytvoří jehlu dlouhou 3,5 metru a zapíše se do Guinessovy knihy rekordů!