Vědci podrobili důkladné analýze souhrn genetické informace předků moderního člověka. Výsledky studie přinesly zprávy o dosud neznámém druhu, který se křížil s ostatními hominidy. Kde se tito jedinci vyskytovali a jak zanikli? A proč jsme o nich dosud neměli ani tušení?
Na setkání vědců v Royal Society v Londýně jsou na konci roku 2013 odhaleny nové výsledky zkoumání genomu (souhrn veškeré genetické informace–pozn. red.) našich předků denisovanů.
Denisované žijící na dnešním území Evropy i Asie jsou příslušníci rodu Homo a blízcí neandrtálcům. První ostatky této rasy jsou nalezeny v roce 2008 v Děnisově jeskyni v Rusku.
Stáří kosterních pozůstatků je určeno na 41 000 let a nález dále putuje k podrobnějším analýzám.
Země mnoha ras a druhů
Když se vědci pokoušejí analyzovat získané vzorky DNA, výsledky všechny překvapí. Zjistí totiž, že v době asi před 30 000 lety dochází ke křížení denisovanů s dnes již zaniklým prastarým druhem, který není ani člověkem, ani neandrtálcem!
Vědci si nad ním lámou hlavy dodnes. Je jim známo pouze to, že přišel z Asie. Jak je ale možné, že o takovém druhu zatím nic nevíme?
„Výzkum naznačuje, že se díváme na svět jako z Pána prstenů, ve kterém bylo mnoho populací hominidů,“ říká současný evoluční genetik z londýnské univerzity Mark Thomas (*1964).
Přirovnává tak pravěký svět k fiktivní říši britského spisovatele Johna R. R. Tolkiena (1892–1973). Objevy vědců totiž potvrzují fakt, že na Zemi v dávných dobách souběžně existovalo několik rozličných druhů hominidů. A navíc mezi nimi často docházelo ke vzájemnému křížení.
Historii stále neznáme
Již dříve bylo prokázáno křížení mezi neandrtálcem a člověkem. Jak ukázal výzkum vzorků odebraných ze dvou zubů a jedné kosti z prstu, také denisované se mísili s jiným druhem. Jenže část DNA, kterou vědci zachytili, je pro ně zcela neznámá.
Ve vědeckých kruzích se okamžitě strhla debata, jejímž cílem bylo odpovědět na jedinou otázku. Kdo byli tajemní lidé, s nimiž se denisované křížili? Denisované se s neznámým druhem začali křížit v době asi před 30 000 lety.
Někteří vědci sice naznačili, že by mohlo jít o asijskou větev druhu Homo heidelbernensis, který před 500 lety žil v Africe. Většina odborníků však otevřeně přiznává, že nemají nejmenší tušení, co je neznámý druh zač.
Málo se toho ví i o samotných denisovanech, jejichž ostatků se našlo tak málo, že ani nelze definovat jejich vzhled. Dosud neznámý druh byl objeven jen díky analýze DNA. Jeho kosterní pozůstatky dosud nikdo neodkryl.