Takřka každý člověk zná slavných sedm divů světa – nejúchvatnější a nejtajemnější památky, které lze na naší planetě nalézt. Jenže existuje i mnoho dalších, těch, které lze považovat za tzv. osmé divy. Tajemné přitom nejsou o nic méně.
I u nich se musíme ptát: Jakou mají minulost? Kdo je vytvořil a k čemu měly nebo mají sloužit?
Nedaleko Dublinu těží v roce 1699 několik desítek kopáčů kámen, ze kterého chce místní šlechtic postavit cestu skrze své panství.
Jednoho dne ale dělníci náhodou objevují zvláštní chodbu směřující doprostřed nenápadného kopce skvěle zapadajícího do zelené krajiny.
Zvědavost jim nakonec nedá spát a dostávají se dovnitř, aby k vlastnímu zklamání zjistili, že tam není ani poklad, ani nic jiného. Chodba prostě po chvíli končí.
Dlouhou dobu se veřejnost domnívá, že jde o nějakou přírodní jeskyni, jenže pak se o kopec začínají zajímat i seriózní badatelé a ti rychle zjišťují, že před nimi leží výtvor člověka. Začínají se množit teorie o tom, co za podivnou stavbu to je.
Je starší než Stonehenge
O tisíce let starší než egyptské pyramidy i než slavný komplex menhirů Stonehenge. A rozhodně přinejmenším stejně záhadný.
Ačkoliv kamenná mohylová stavba Newgrange, nacházející se asi 30 km od Dublinu, nedosahuje slávy zmíněných divů, rozhodně si s nimi co do tajemnosti vzniku v ničem nezadá.
Výzkum lokality přitom začíná naplno až v roce 1962. Provádí ho irský archeolog Michael J. O´Kelly (1915–1982) a zjišťuje pozoruhodnou věc.
Stavitelé Newgrange záměrně orientovali průchod tak, aby každý rok při zimním slunovratu paprsky vycházejícího slunce svítily dovnitř přes speciální otvor. „Čekal jsem, že uslyším hlas nebo že ucítím studenou ruku položenou na mém rameni.
Ale bylo ticho,“ uvedl badatel s tím, že následně spatřil, jak světlo vniká dovnitř a zaplňuje komoru.
Má souvislost s UFO?
Na archeology ale vevnitř čekalo i další překvapení – řada podivných znaků a záhadných geometrických symbolů vyrytých do kamenů. Šlo o nějaké magické značky?
Právě zvláštní rytiny a precizní provedení stavby znejistilo historiky dumající o tom, k čemu před zhruba 5000 lety toto místo sloužilo.
Sám O´Kelly pevně věřil, že stavba je jakousi sluneční svatyní a zároveň prehistorickou observatoří, která sloužila jako obří kalendář, jenž zaznamenával klíčové dny v roce. Jenže proč byly uvnitř mohyly nalezeny kostry pěti lidí? Nemohlo jít o nějaké dávné kněží, kteří se starali o správný chod tohoto místa?