Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Kdyby lidstvo vymřelo, kdo převezme vládu nad planetou?

Lidé jsou jedineční, jejich inteligence i schopnost používat nástroje nemají ve zvířecí říši obdoby. Kdyby ovšem došlo k vymření lidstva, stejně jako to na konci křídy postihlo dinosaury, kdo by zaujal naše místo?

Vědci mají hned několik žhavých kandidátů.

Člověk je jediným živočišným druhem, který nosí oblečení, vaří si jídlo a vynalézá technická zařízení. Vědci si však položili otázku: Kdo by se stal novým vládcem planety, kdyby lidstvo zítra vymřelo?

Podle molekulární ekoložky Marthy Reiskindové ze Státní univerzity v Severní Karolíně, by klimatické změny i nadále hnaly spoustu živočišných druhů ke zvýšení své odolnosti vůči suchu, aby byly schopné přežít.

O své místo na slunci by naopak bojovaly druhy specializované na chlad, zejména lední medvědi a tučňáci.

Koncept konvergence

Podle Dougala Dixona, geologa a autora vědeckých publikací, by se klíčovým stal koncept konvergence. Jde o evoluční proces, při kterém si dva nepříbuzné druhy vyvinou podobné rysy, aby uspěly v určitém prostředí nebo zaplnily mezeru. Dobrým příkladem jsou ryby a delfíni.

Štíhlá torpédovitá těla ryb a jejich stabilizační ploutve z nich činí ideální obyvatele vodní říše. U delfínů, ačkoliv jsou to teplokrevní savci a dýchají plícemi, došlo k vytvoření obdobné stavby těla, optimalizované pro život ve vodě.

V případě vyhynutí lidstva by ani řada dalších živočichů neměla šanci na přežití. Ilustrace: Scott Kelby
V případě vyhynutí lidstva by ani řada dalších živočichů neměla šanci na přežití. Ilustrace: Scott Kelby

Šikovné ruce k výrobě nástrojů

Jednou ze schopností, které pomohly lidem stát se vládci planety, jsou šikovné ruce, pomocí kterých budují města, mosty a silnice, a jsou tak schopni výrazně měnit své životní prostředí.

Aby nás v tomto mohl nahradit jiný druh, potřeboval by si vyvinout stejnou schopnost manipulace s předměty.

To znamená, že by potřeboval protilehlé palce nebo alespoň jejich ekvivalent. Naši nejbližší příbuzní mezi primáty, šimpanzi a bonobové, jimi disponují a využívají je k výrobě nástrojů ve volné přírodě.

Nahradí náš šimpanzi?

Je tak nasnadě, že by to mohli být právě oni, kdo nás v nadvládě nad planetou nahradí. Společný předek moderních šimpanzů a lidí žil přes asi 7 miliony let.

Aby šimpanzi dosáhli naší schopnosti vytvářet a používat sofistikované nástroje, pravděpodobně by jim to zabralo stovky tisíc nebo dokonce miliony let evoluce.

K podobnému druhovému překrývání nicméně už v minulosti došlo, podle studie z roku 2021 zveřejněné v časopise Nature dokázal náš druh přežít inteligentní neandrtálce během poslední doby ledové před 40 000 lety, proč by to tedy nemohli dokázat šimpanzi.

Šimpanzi mají s lidmi společných 98 % genomu, i tak mezi námi jsou rozdíly. Foto: Pixabay
Šimpanzi mají s lidmi společných 98 % genomu, i tak mezi námi jsou rozdíly. Foto: Pixabay

Ovládnou planetu potomci dinosaurů?

Ovšem jakákoliv katastrofa dostačující k vyhlazení lidstva by pravděpodobně měla za následek i vyhubení šimpanzů, a tak je zřejmě potřeba našeho nástupce hledat jinde, například mezi ptáky.

Jde o jediné přímé potomky dinosaurů, kteří přežili vymírání druhů na konci křídy, kdy před 66 miliony lety po pádu asteroidu Chicxulub došlo ke změně životních podmínek na planetě. Všichni neptačí dinosauři tehdy vyhynuli. Ptáci jsou navíc, navzdory stereotypům, velmi inteligentní.

Chytré vrány a počítající papoušci

Podle výzkumu zveřejněného v roce 2020 v časopise Science se například intelekt vran a havranů vyrovná intelektu šimpanzů.

Podle jiné teorie, pocházející z roku 2002, umí vrány novokaledonské (Corvus moneduloides) s pomocí svých obratných zobáků a nohou tvořit háčky. Papoušci šedí (Psittacus erithacus) se zase mohou naučit přes 100 slov a zvládají i jednoduchou matematiku.

Snovači společenští (Philetarius socius) se zase shlukují do velkých skupin, a dokonce staví společná hnízda, která mohou, podle výzkumu publikovaném v čase Frontiers in Ecology and Evolution, obývat po desetiletí.

Chobotnice jako vládkyně všech světů?

V manipulaci s předměty jsou pak velmi zběhlí jiní tvorové, využívají k tomu všech svých osm končetin neboli chapadel. Jde o chobotnice, které jsou pravděpodobně nejchytřejšími nehumanoidními živočichy na planetě.

Jennifer Matherová, která se zabývá výzkumem inteligence hlavonožců na University od Lethbrdge v kanadské Atlantě, k tomu říká:

„Inteligence mění vaše chování na základě vlivů prostředí.“ Chobotnice jsou přitom schopné manipulovat s předměty, budovat si doupata, a dokonce zabarikádovat vchod do nich pomocí mušlí.

Souš si podmanit nedokážou

Ovšem životu na souši by se přizpůsobit nedokázaly. Obratlovci mají v krvinkách železo, které se velmi efektivně váže na vzdušný kyslík.

Oproti tomu chobotnice a jejich příbuzní mají krvinky na bázi mědi, které se vážou na kyslík obtížněji, proto je výskyt těchto hlavonožců limitován na vody nasycené kyslíkem, nikoliv na řídký vzduch. Jennifer Matherová k tomu poznamenává:

„Chobotnice dotáhly neefektivní metabolismus tak daleko, jak jen mohly.“ Ale ani to nestačí.

Šimpanzi by planetu neovládli, pravděpodobně by vyhynuli spolu s lidmi. Foto: Univerzita Kjóto
Šimpanzi by planetu neovládli, pravděpodobně by vyhynuli spolu s lidmi. Foto: Univerzita Kjóto

Hmyzí vládci světa

Z toho důvodu se vědkyně nedomnívá, že by se chobotnice staly vládkyněmi planety. V tomto ohledu sází spíše na jiné tvory, na sociální hmyz, především na mravence a termity. Hmyz se totiž dokáže přizpůsobit nejrůznějším typům prostředí.

Podle Přírodopisného muzea v Londýně navíc obývá Zemi již 480 milionů let. Někteří zástupci jsou schopni létat, jiní plavat či tvořit tunely, mravenci a termiti pak vyčnívají svojí schopností budovat vysoká obydlí.

Podmaní si svět termiti a mravenci?

Organizace mravenišť a termitišť připomíná lidskou civilizaci víc než cokoliv jiného, zbudovaného jinými živočišnými druhy.

Podle studie z roku 2021 v časopise Scientific Reports jsou termiti schopni mezi sebou vzájemně komunikovat na velkou vzdálenost uvnitř svých kolonií, a to pomocí vibrací.

Mravenci jsou zase schopni pěstovat houby, jak deklaruje výzkum z roku 2017 zveřejněný v časopise Preceedings of the Royal Society B.

Dvakrát do téže řeky nevstoupíš

Kultivace plodin byla přitom dlouhou dobu považována za výsadu člověka. Pokud přežijí změnu klimatu, mohly by být hmyzí kolonie skutečně těmi, které po lidech převezmou vládu nad světem.

Jde však samozřejmě o spekulace, roli sehrají náhodné mutace, náhlá vyhynutí či ztráta genetické rozmanitosti.

Jennifer Matherová si myslí, že k tomu, aby si nějaký druh vyvinul inteligenci na úrovni lidí, nemůže dojít bez milionů let správného selektivního tlaku. Dougal Dixon je pesimističtější, když říká: „Nemyslím, že příroda udělá dvakrát tu stejnou chybu.“

Související články
Výzkumný tým vedený prof. Pavlem Jungwirthem z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR zjistil, že během procesu, kdy se kapalina mění z nekovu na vodivý kov, vzniká ještě jeden, zatím nepopsaný jev. Jedná se o fázi, kdy se systém spontánně velmi rychle přepíná mezi kovem a nekovem, aniž by vydržel v jednom z těchto […]
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy.   Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže […]
Toyota se má stát první automobilkou na světě, která vyšle vozidlo do vesmíru, konkrétně na Měsíc. Prototyp přetlakového vozítka pojmenované Lunar Cruiser absolvoval před pár dny první zkušební jízdu v terénu. Inženýři se tak připravují na další fázi projektu, informoval server Toyota Times News. Inspirována americkým závazkem vrátit se na Měsíc, pracuje Toyota na návrhu […]
Kakapů je momentálně na světě 242 a každý z nich má své jméno, i ti žijící v lesích. Všechny totiž znají ochranáři z Nového Zélandu. Dávají jim nejen jméno, ale i šanci, aby tento unikátní druh papoušků nevyhynul. Měl k tomu nakročeno, v 90. letech žilo posledních 51 kakapů.   Kakapo soví (Strigops habroptilus) není žádný drobeček, váží kolem […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Iluze Měsíce: Je tak velký, jaký ho vnímáme?
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Záhady a napětí
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pestrobarevné Santorini je ostrovem zázraků
epochanacestach.cz
Pestrobarevné Santorini je ostrovem zázraků
Největším pokladem a turistickým lákadlem jsou různobarevné vulkanické pláže. Na Santorini najdete Bílou oblázkovou pláž, Rudou pláž nebo Černou s jemným sopečným pískem hebkým jako samet. Nepříliš velký ostrov, který má pouhých deset tisíc obyvatel, je ve skutečnosti do moře propadlá sopka, na jejímž vrcholu se jako malé drahokamy třpytí modrobílé domečky. Její sopečný původ není nijak
Karma: Osud v našich rukou, nebo jen starověký mýtus?
enigmaplus.cz
Karma: Osud v našich rukou, nebo jen starověký mýtus?
Pojem karma slyšel snad každý, ale co přesně znamená? Je to jen mystický koncept z východních filozofií, nebo skutečný zákon příčiny a následku, který ovlivňuje naše životy? Karma je často spojována s
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Od kartonových opic po jedovaté pavouky: Skryté zvláštnosti světových měst
epochaplus.cz
Od kartonových opic po jedovaté pavouky: Skryté zvláštnosti světových měst
V indickém Dillí se bojuje s opicemi pomocí kartonových atrap, zatímco v Singapuru můžete dostat pokutu za nespláchnutý záchod. Věděli jste, že Helsinky jsou domovem jedovatých pavouků, nebo že v Seattlu žije víc psů než dětí? Prozkoumejte s námi ty nejbizarnější a nejméně známé aspekty světových metropolí, které vás zaručeně pobaví i překvapí. Svět je
Poslední šance: Xiaomi nabízí nejlepší telefony za letošní nejnižší ceny
iluxus.cz
Poslední šance: Xiaomi nabízí nejlepší telefony za letošní nejnižší ceny
Pouze do 21. července můžete využít slevy na chytré telefony, ventilátory, hodinky, náramky a další výrobky Xiaomi. Nejlevnější špičkový telefon Redmi Note 14 stojí jen 3 599 Kč. Oficiální e-shop spol
Kávovo-banánové smoothie
tisicereceptu.cz
Kávovo-banánové smoothie
Snídaně, která vás nasytí a spolehlivě probere k životu. Potřebujete 4 lžičky mleté kávy 4 banány 4 lžíce medu 600 ml mléka 4 lžíce čerstvě nastrouhaného kokosu nebo kokosových vloček Na
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
21stoleti.cz
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
Je to hotový archeologický poklad. Odborníkům se podařilo objevit tisíce artefaktů, pocházejících z různých časových období. Z dávných sídlišť a pohřebišť. A za pár let? Po stejné zemi, která v sobě j
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
historyplus.cz
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
Mladý holič si právě ostří břitvu, kterou má za chvíli oholit italského fašistického vůdce, když vtom z vedlejšího pokoje zaslechne, jak duceho milenka telefonuje. Ač neúmyslně, z hovoru se dozví, že Mussolini měl dát svou první ženu i syna zabít injekcí. Co teď? Pokud někdo zjistí, co právě slyšel, kulka ho nemine. Zalehne proto do
Moqueca rybí guláš
nejsemsama.cz
Moqueca rybí guláš
Brazilská moqueca (čti: mokéka) na první pohled guláš možná nepřipomíná, navíc je v ní ryba, v překladu jde ale o přípravu dušením stejně jako guláše – a chutná prostě báječně. Tak ji vyzkoušejte. Potřebujete: ✿ 500 g filetů tresky ✿ 2 lžíce olivového oleje ✿ 1 cibuli ✿ 3 stroužky česneku ✿ 1 žlutou papriku ✿ 1 červenou papriku ✿ 1 rajče
Tajemný milenec Žilkové odhalen?
nasehvezdy.cz
Tajemný milenec Žilkové odhalen?
Jedna z největších záhad našeho showbyznysu je možná odhalena! Kdo je tolik utajovaným novým partnerem herečky Veroniky Žilkové (63)? Hvězda seriálu ZOO se snažila mlžit, jak mohla. „To je tajný,“ o
Starý strom varoval před nebezpečím
skutecnepribehy.cz
Starý strom varoval před nebezpečím
Ten dům byl jako prokletý, svým obyvatelům přinášel jen trápení. A přitom stačilo tak málo! Podívat se na stromy, které rostou v jeho okolí. Už mnoho let se zabývám prací s ener­giemi, zejména objevováním léčivých míst, která působí na lidský organismus. Vybudovala jsem si ve svém okolí celkem dobrou pověst. Lidé se na mě často obracejí s prosbou o pomoc.
Měsíček lékařský je malý zázrak
panidomu.cz
Měsíček lékařský je malý zázrak
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz