Věda

Kdyby lidstvo vymřelo, kdo převezme vládu nad planetou?

Kdyby lidstvo vymřelo, kdo převezme vládu nad planetou?

Lidé jsou jedineční, jejich inteligence i schopnost používat nástroje nemají ve zvířecí říši obdoby. Kdyby ovšem došlo k vymření lidstva, stejně jako to na konci křídy postihlo dinosaury, kdo by zaujal naše místo? Vědci mají hned několik žhavých kandidátů.

Člověk je jediným živočišným druhem, který nosí oblečení, vaří si jídlo a vynalézá technická zařízení. Vědci si však položili otázku: Kdo by se stal novým vládcem planety, kdyby lidstvo zítra vymřelo?

Podle molekulární ekoložky Marthy Reiskindové ze Státní univerzity v Severní Karolíně, by klimatické změny i nadále hnaly spoustu živočišných druhů ke zvýšení své odolnosti vůči suchu, aby byly schopné přežít. O své místo na slunci by naopak bojovaly druhy specializované na chlad, zejména lední medvědi a tučňáci.

Koncept konvergence

Podle Dougala Dixona, geologa a autora vědeckých publikací, by se klíčovým stal koncept konvergence. Jde o evoluční proces, při kterém si dva nepříbuzné druhy vyvinou podobné rysy, aby uspěly v určitém prostředí nebo zaplnily mezeru. Dobrým příkladem jsou ryby a delfíni.

Štíhlá torpédovitá těla ryb a jejich stabilizační ploutve z nich činí ideální obyvatele vodní říše. U delfínů, ačkoliv jsou to teplokrevní savci a dýchají plícemi, došlo k vytvoření obdobné stavby těla, optimalizované pro život ve vodě.

V případě vyhynutí lidstva by ani řada dalších živočichů neměla šanci na přežití. Ilustrace: Scott Kelby

Šikovné ruce k výrobě nástrojů

Jednou ze schopností, které pomohly lidem stát se vládci planety, jsou šikovné ruce, pomocí kterých budují města, mosty a silnice, a jsou tak schopni výrazně měnit své životní prostředí. Aby nás v tomto mohl nahradit jiný druh, potřeboval by si vyvinout stejnou schopnost manipulace s předměty.

To znamená, že by potřeboval protilehlé palce nebo alespoň jejich ekvivalent. Naši nejbližší příbuzní mezi primáty, šimpanzi a bonobové, jimi disponují a využívají je k výrobě nástrojů ve volné přírodě.

Nahradí náš šimpanzi?

Je tak nasnadě, že by to mohli být právě oni, kdo nás v nadvládě nad planetou nahradí. Společný předek moderních šimpanzů a lidí žil přes asi 7 miliony let. Aby šimpanzi dosáhli naší schopnosti vytvářet a používat sofistikované nástroje, pravděpodobně by jim to zabralo stovky tisíc nebo dokonce miliony let evoluce. K podobnému druhovému překrývání nicméně už v minulosti došlo, podle studie z roku 2021 zveřejněné v časopise Nature dokázal náš druh přežít inteligentní neandrtálce během poslední doby ledové před 40 000 lety, proč by to tedy nemohli dokázat šimpanzi.

Šimpanzi mají s lidmi společných 98 % genomu, i tak mezi námi jsou rozdíly. Foto: Pixabay

Ovládnou planetu potomci dinosaurů?

Ovšem jakákoliv katastrofa dostačující k vyhlazení lidstva by pravděpodobně měla za následek i vyhubení šimpanzů, a tak je zřejmě potřeba našeho nástupce hledat jinde, například mezi ptáky.

Jde o jediné přímé potomky dinosaurů, kteří přežili vymírání druhů na konci křídy, kdy před 66 miliony lety po pádu asteroidu Chicxulub došlo ke změně životních podmínek na planetě. Všichni neptačí dinosauři tehdy vyhynuli. Ptáci jsou navíc, navzdory stereotypům, velmi inteligentní.

Chytré vrány a počítající papoušci

Podle výzkumu zveřejněného v roce 2020 v časopise Science se například intelekt vran a havranů vyrovná intelektu šimpanzů. Podle jiné teorie, pocházející z roku 2002, umí vrány novokaledonské (Corvus moneduloides) s pomocí svých obratných zobáků a nohou tvořit háčky. Papoušci šedí (Psittacus erithacus) se zase mohou naučit přes 100 slov a zvládají i jednoduchou matematiku. Snovači společenští (Philetarius socius) se zase shlukují do velkých skupin, a dokonce staví společná hnízda, která mohou, podle výzkumu publikovaném v čase Frontiers in Ecology and Evolution, obývat po desetiletí.

Chobotnice jako vládkyně všech světů?

V manipulaci s předměty jsou pak velmi zběhlí jiní tvorové, využívají k tomu všech svých osm končetin neboli chapadel. Jde o chobotnice, které jsou pravděpodobně nejchytřejšími nehumanoidními živočichy na planetě. Jennifer Matherová, která se zabývá výzkumem inteligence hlavonožců na University od Lethbrdge v kanadské Atlantě, k tomu říká: „Inteligence mění vaše chování na základě vlivů prostředí.“ Chobotnice jsou přitom schopné manipulovat s předměty, budovat si doupata, a dokonce zabarikádovat vchod do nich pomocí mušlí.

Souš si podmanit nedokážou

Ovšem životu na souši by se přizpůsobit nedokázaly. Obratlovci mají v krvinkách železo, které se velmi efektivně váže na vzdušný kyslík. Oproti tomu chobotnice a jejich příbuzní mají krvinky na bázi mědi, které se vážou na kyslík obtížněji, proto je výskyt těchto hlavonožců limitován na vody nasycené kyslíkem, nikoliv na řídký vzduch.

Jennifer Matherová k tomu poznamenává: „Chobotnice dotáhly neefektivní metabolismus tak daleko, jak jen mohly.“ Ale ani to nestačí.

Šimpanzi by planetu neovládli, pravděpodobně by vyhynuli spolu s lidmi. Foto: Univerzita Kjóto

Hmyzí vládci světa

Z toho důvodu se vědkyně nedomnívá, že by se chobotnice staly vládkyněmi planety. V tomto ohledu sází spíše na jiné tvory, na sociální hmyz, především na mravence a termity. Hmyz se totiž dokáže přizpůsobit nejrůznějším typům prostředí.

Podle Přírodopisného muzea v Londýně navíc obývá Zemi již 480 milionů let. Někteří zástupci jsou schopni létat, jiní plavat či tvořit tunely, mravenci a termiti pak vyčnívají svojí schopností budovat vysoká obydlí.

Podmaní si svět termiti a mravenci?

Organizace mravenišť a termitišť připomíná lidskou civilizaci víc než cokoliv jiného, zbudovaného jinými živočišnými druhy. Podle studie z roku 2021 v časopise Scientific Reports jsou termiti schopni mezi sebou vzájemně komunikovat na velkou vzdálenost uvnitř svých kolonií, a to pomocí vibrací.

Mravenci jsou zase schopni pěstovat houby, jak deklaruje výzkum z roku 2017 zveřejněný v časopise Preceedings of the Royal Society B.

Dvakrát do téže řeky nevstoupíš

Kultivace plodin byla přitom dlouhou dobu považována za výsadu člověka. Pokud přežijí změnu klimatu, mohly by být hmyzí kolonie skutečně těmi, které po lidech převezmou vládu nad světem. Jde však samozřejmě o spekulace, roli sehrají náhodné mutace, náhlá vyhynutí či ztráta genetické rozmanitosti.

Jennifer Matherová si myslí, že k tomu, aby si nějaký druh vyvinul inteligenci na úrovni lidí, nemůže dojít bez milionů let správného selektivního tlaku. Dougal Dixon je pesimističtější, když říká: „Nemyslím, že příroda udělá dvakrát tu stejnou chybu.“

Více z Věda

Jak unikátní jsou uhlíkově neutrální iPhony 15 a Apple Watch 9?

Věda1.12.2023

Středoškoláci v Česku: Pracují minimálně, ale hýří aktivitami. V Praze se otevře nové „speciální“ gymnázium

Věda27.11.2023

Vědou budoucnosti je chemie

Věda23.11.2023

Angín a spál přibývá – Nedostatek penicilinu nahrává odolným bakteriím

Věda21.11.2023

Skákající geny mají pozitivní vliv na rostlinná společenstva

Věda14.11.2023

Výzkumnice z FEL ČVUT zmapovaly motivace lidí, kteří investují do fotovoltaiky

Věda10.11.2023

7 tipů, jak si udržet zdravé ledviny

Věda7.11.2023

5 kroků na ochranu stromů, které může udělat každý

Věda3.11.2023

Jak předcházet ztrátě účinků antibiotik? Máme to i ve svých rukou

Věda31.10.2023
Věda
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tajemná Longdendalská světla: Jde o nebezpečné bludičky?
enigmaplus.cz

Tajemná Longdendalská světla:...

Po osamělé silnici projíždí vůz, řízený...
Finty pro pěkné obočí
panidomu.cz

Finty pro pěkné obočí

Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí,...
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
21stoleti.cz

Za tajemstvími Mléčné dráhy:...

O každém balíčku dat, který tato evropská...
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz

GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME:...

Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture...
Rozhodla se zabojovat... Zadarmo ani Agáta nehrabe!
nasehvezdy.cz

Rozhodla se zabojovat......

Rozpad vztahu Agáty...
Krvavá tečka za Opus 40: Tvůrce skončí na dně vlastního lomu
epochaplus.cz

Krvavá tečka za Opus 40: Tvůrce...

Uznávaný znalec architektury Brendan Gill (1914–1997)...
Nejtoužebnější přání? Přece aby se táta vrátil!
skutecnepribehy.cz

Nejtoužebnější přání? Přece...

Bylo mi už sedmnáct let a naši si...
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz

Lilkové závitky se sýrem

Pro milovníky italské kuchyně přinášíme...
Opustí manžela kvůli charismatickému tanečníkovi?
nasehvezdy.cz

Opustí manžela kvůli...

Ačkoli už Ivana...
Čím pruský kancléř Otto von Bismarck rozzuřil Francouze?
epochaplus.cz

Čím pruský kancléř Otto von...

Zklamání. I tak se dají popsat pocity Francouzů, když...
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz

Nedostavěný chrám...

Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba...
Moderní okna s velkorysými rozměry
rezidenceonline.cz

Moderní okna s velkorysými...

Velké okenní plochy vypadají skvěle, zajišťují průnik...