Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Když se to Američanům nelíbí aneb Převraty pod taktovkou CIA!

Mají atomovku, tak s ní vyhrožují. Mají commandos, tak je nasazují. A mají tajné služby s dlouhými prsty:

Írán, Guatemala, Kongo, Dominikánská republika, Brazílie… Americké archivy postupně odhalují dokumenty, které jen potvrzují, co už se 50 let všeobecně ví. Že řada zemí měla takovou vládu, jakou jim vybraly Spojené státy americké!

Američané pomohou zachránit svět od nacistů, a pak ten samý svět drží pod krkem. Neuběhne ani 30 let od konce druhé světové války, kdy použijí hrozby, peníze a sílu ve 30 zemích světa, kam dosadí tu vládu, jakou chtějí.

Třetí americký prezident Thomas Jefferson (1743–1826) v době vzletných slov kdysi prohlásil: „Třesu se někdy o svou vlast, když pomyslím na to, že Bůh je spravedlivý.“ Bůh spravedlivý je, ale CIA je „spravedlivější“.

Představujeme tři z mnoha státních převratů, které zosnovaly Spojené státy americké.

1. První velké americké vměšování

Země: Írán

Rok: 1953

Už je zavražděn velitel íránské policie. Vyletí do povětří dům významného duchovního. Dav vtrhne do ulic Teheránu, demonstruje za situaci v zemi, strhává sochy poslední šáha (krále) Muhammada Rezá Pahlavího (1919–1980), který uteče do Říma.

Při nepokojích zemře asi 200 lidí, 300 jich je zraněno.

Připomíná to klasický převrat, ale pak přijde 19. srpen. Den, kdy šáh z exilu odvolává předsedu vlády Muhammada Mosaddeka (1882–1967) a na jeho místo jmenuje generála Fazlolláha Záhedího.

Ajax v holínkách

Teprve před čtyřmi lety americká CIA poprvé otevřeně přiznala svou roli při 60 let starém převratu proti demokraticky zvolenému íránskému premiérovi Mosaddekovi.

„Vojenský puč, při němž byl svržen Mosaddek a jeho Národní fronta, byl proveden pod vedením CIA. Akce byla schválena na nejvyšší vládní úrovni.“ Tenhle text pochází z interní zprávy historika CIA z poloviny 70. let a je vydaný v roce 1981. Jenže velká část z něj je začerněná a dalších 30 let utajovaná.

Američané to nazvou jako Operace Ajax, Winston Churchill (1874–1965) dá přednost názvu Operace holínka. Akce stojí 390 000 dolarů (dnes 75 milionů Kč) a dalších 45 milionů dolarů jde na půjčku a obnovení diplomatických styků.

Na odstranění Mosaddeka se podílejí obě země. Amerika kvůli ropě, ztrátě politického vlivu a přiblížení Íránu k SSSR, Británie hlavně kvůli té ropě. Krize totiž začne už v dubnu 1951, kdy se Mosaddek stane premiérem.

Jeden z jeho prvních kroků je taky ten nejdiskutovanější – zákon o zestátnění íránského ropného průmyslu.

2. Nejdůležitější likvidace 20. století?

Země: Kongo

Rok: 1960

Přes 50 let vládne Belgie 76krát většímu a dvakrát početnějšímu (15 milionů obyvatel) Belgickému Kongu. Není tu ráj, ještě v 50. letech existuje nucená práce a průměrný věk nedošplhá ani na 40 let.

I sem dorazí nadšení z dekolonizační vlny, média píší o roku africké svobody a v horečce svobody dochází ke krvavým honům na bělochy, kdy zemi překotně opustí na 100 000 Evropanů.

Šachovnice rudých a bílých

Na nerostné suroviny bohaté Kongo připomíná cedník, skrze který odkapávají do světa diamanty, měď a uran. A o ten jde v první řadě – je to totiž právě konžský uran, kterým Američané v roce 1945 ozáří nebe nad Hirošimou a Nagasaki.

S nezávislostí Konga má Západ problém, protože do čela vlády se postaví mladý Patrice Lumumba (1925–1961). A zůstane tam jenom čtyři měsíce. V geopolitice se Kongo stane šachovnicí všech velmocí a také se začne drolit.

V červenci se osamostatní bohatá provincie Katanga s podporou Belgie a nejistý Lumumba se obrátí telegramem na SSSR. Jenže ještě než zpráva dorazí do Moskvy, přečte si ji CIA. V tu chvíli vstupuje do hry agent Lawrence Devlin (1922–2008), šéf místní pobočky.

V Paříži se má sejít se spojkou. Neví s kým, nakonec je to sám Sidney Gottlieb (1918–1999), vrchní expert agentury na jedy. Předá Devlinovi otrávenou zubní pastu.

Ale on fyzickou likvidaci odmítne, chce Lumumbu odříznout čistě a požádá ústředí o 5 000 dolarů.

Třaskavina Afriky

Dnes by to dělalo 1 000 000 korun. I za takovou částku lze zlikvidovat jeden režim a ovlivnit dění na celém černém kontinentu. Těch 5 000 dolarů Devlin použije na úplatek. Předá je politickým oponentům, kteří se pokusí Lumumbu otrávit kapesníkem.

To ještě nevyjde, a tak ho v září svrhnou a v prosinci za účasti belgických důstojníků zavraždí.

3. Hrozba druhé Kuby

Země: Brazílie

Rok: 1964

Většina lidí o tom byla přesvědčená, ale chyběly důkazy, které 40 let ležely zamčené v Národním bezpečnostním archivu v Marylandu. Americká vláda je odtajní spolu s dalšími v roce 2004, jsou v jedné z tisíců krabic.

Brazilští reportéři deníku Folha de São Paulo se jimi budou prohrabávat měsíce, než najdou dokument s poznámkou pod čarou: Nouzový plán pro Brazílii!

To hledali… Spis nese datum 11. prosince 1963 a podepíše ho velvyslanec v Brazílii Lincoln Gordon (1913–2009). Navrhuje Bílému domu postup, jak svrhnout vládu, že by se měl odstranit prezident Goulart konstruktivními postupy.

Je to jen pár týdnů po atentátu na JFK (1917–1963). Tehdy totiž všechno souvisí s vším.

Muž na odstřel

João Goulart (1918–1976) se stane prezidentem Brazílie v roce 1961. Ale je to levičák, který se chce vymanit ze sféry vlivu USA, investovat 15 procent státního rozpočtu na vzdělávání, zavést progresivní daň, připravuje pozemkovou reformu.

Brazílie směřuje cestou Kuby, a to CIA nechce. Velvyslanec Gordon dokonce použije tvrdší kalibr: „Chce udělat z Brazílie Čínu 60. let,“ píše. CIA plánuje Operaci „Bratr Sam“ (svržení Goularta) několik let.

Financuje a radí opozici a dodává „neamerické“ zbraně na podporu maršála Castella Branca. „Myslím, že bychom měli učinit jakýkoli krok, který učinit můžeme.

Měli bychom být připraveni udělat vše, co udělat potřebujeme,“ sdělí neurčitě svým poradcům americký prezident Lyndon B. Johnson (1908–1973). A tak se 1. dubna 1964 brazilské vlády zmocní armáda, z Branca se stane diktátor.

Tři roky vydrží demokraticky zvolený Mosaddek (o holi) v křesle Íránu. Sesazení íránského premiéra stojí čas 75 milionů korun. Patrice Lumumba (vpravo) je velmi mladý. Jeho odstranění spustí lavinu demonstrací. Opravdu hrozilo, že by se z Brazílie stala druhá Kuba? USA podle odhadů použily svou moc ve 30 zemích světa.
reklama
Související články
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtějí přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymyslí proceduru, která jim v tom má pomoci.   Na lenošce se rozkošnicky usmívá krásná Madame de Pompadour (1721–1764). Francouzský král Ludvík XV. (1710–1774) rozepne masivní knoflíky kabátce a zhluboka se nadechne. Místností se line […]
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip, […]
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí do nevadské pouště na přelomu srpna a září, kdy se v USA slaví Svátek práce.   Larry Harvey (1948–2018) přemítá, jak se dostat z porozchodového splínu. Společně s pár kamarády postaví na Baker Beach v San Francisku dvoumetrovou sochu muže […]
reklama
reklama
Historie
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie.   Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert […]
Hvězda fotoreportéra se zrodila z podvodu
Kulky mu sviští kolem hlavy a i on mačká spoušť. Nikoli však na zbrani, ale u svého fotoaparátu. Válečný fotograf Robert Capa je vždy tam, kde se něco děje…   Jeho rodným městem je Budapešť. Kdyby měl pokračovat v rodinných tradicích, nejspíš by pracoval v oděvním obchodě své matky. Doba však mladému, svobodomyslnému člověku nepřeje. […]
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra.   Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá […]
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen […]
Zajímavosti
Největší zlatý Buddha: Na zamaskovanou sochu lidé zapomenou
Dlouho ji všichni mají za obyčejnou sádrovou sochu, zdobící chrám Wat Chotanaram v bangkokské Čínské čtvrti. Ovšem ať je materiál jakýkoliv, všechny sochy Buddhy jsou v Thajsku posvátné, a i s touto je proto zacházeno jako s pokladem.   Když se tedy chrám časem změní ve zchátralou ruinu, je třeba sochu zachránit a umístit jinam! Od roku 1935 stojí […]
Bublifuk: Hračka starší, než by vás napadlo!
Že je bublifuk relativně moderní hračka?  Ale kdeže! Jeho historie sahá hodně hluboko do minulosti. Některé starověké civilizace, jako například Mayové, podle některých badatelů zřejmě používají techniky tvorby bublin pro zábavu a náboženské účely.   Vystačí si s přírodními látkami, jako jsou mízy různých dřevin nebo pryskyřice, s jejichž pomocí vytvoří směs vhodnou pro výrobu […]
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný […]
Heinrich Kramer: První papežem jmenovaný lovec čarodějnic
Německý dominikánský mnich Heinrich Kramer (?1430–1505) se z pověření papeže stává prvním oficiálním lovcem čarodějnic na plný úvazek. Má přivádět zbloudilé zpět k pravé víře, což se však v jeho podání zvrhne v masakr plný mučení a upalování.   Je mu 45 let, když si v roce 1475 doslova vynutí jmenování inkvizitorem řádové provincie Alemannia, […]
Záhady a napětí
Od Bornea po Čínu: Existují bájné krokodýlí žáby?
Hluboko v džunglích Bornea a bažinách Číny se podle svědků ukrývá tvor, který odporuje veškeré logice. Obří žába s krokodýlí hlavou prý zvládne sežrat člověka. Pro domorodce je to pohroma, vědci zůstávají klidní: jsou to tvorové z legend, míní. Jenže svědectví přibývá a kryptozoologové hovoří o možném přežití pravěkého mastodonsaura!   Na severu Bornea, třetího […]
Děsivé pozadí filmu Nosferatu: Ožívá v něm mrtvý jazyk!
Horor Nosferatu amerického režiséra Roberta Eggerse přináší nejen návrat jednoho klasického filmového upíra, ale i něco mnohem tajemnějšího. Upírský hrabě Orlok v něm totiž hovoří jazykem, který zmizel ze zemského povrchu před více než 1500 lety! Jak se tvůrcům filmu podařilo znovu vdechnout život něčemu, co bylo již dávno mrtvé? A mělo to nějaký dopad na […]
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Panské sídlo s hi-tech interiérem
rezidenceonline.cz
Panské sídlo s hi-tech interiérem
Představujeme vám architektonické dílo, které klame oči a zdá se být něčím, čím není. Zcela nový hypermoderní interiér se všemi hi-tech vymoženostmi se skrývá v přepychové mnichovské budově z konce 19. století. Vítáme vás mezi moderními vymoženostmi hi-tech vesmíru, kde každý detail představuje rafinované schopnosti svých tvůrců. Pro Michaela Neumayra, který pochází z Mnichova a momentálně má základnu
Laheq Island přivítá své nové rezidenty v roce 2028
iluxus.cz
Laheq Island přivítá své nové rezidenty v roce 2028
Rok 2028 přinese slavnostní otevření Laheq Island – zcela nového rezidenčního ostrova v Saúdské Arábii, který slibuje harmonii mezi luxusem a přírodou. Tento výjimečný projekt o rozloze 400 hektarů vz
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
epochanacestach.cz
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je
Mýtus o Erovi: První pohled na onen svět
epochaplus.cz
Mýtus o Erovi: První pohled na onen svět
Co se děje po smrti? Tato otázka trápí lidstvo od počátku věků, a jedním z prvních, kdo se ji pokusil zodpovědět, byl antický filozof Platon. Jeho mýtus o pamfýlském vojákovi Erovi, který se vrátil z posmrtné cesty, nabízí fascinující pohled na nebe, podsvětí a koloběh duší. Ponořte se do starověké představy o životě po životě
Játra na roštu s omáčkou
tisicereceptu.cz
Játra na roštu s omáčkou
Játra jsou u nás velmi oblíbená, připravte si je tentokrát podle tohoto vynikajícího receptu. Postup 500 g telecích jater 100–150 ml červeného kvalitního vína 2–3 lžíce olivového oleje, 5 lžic
Svoji sokyni v lásce jsem musela denně potkávat
nejsemsama.cz
Svoji sokyni v lásce jsem musela denně potkávat
O mého manžela mě připravila mladší kolegyně z práce. Z nevěry jsem Lukáše, svého muže, podezírala delší dobu. Náš vztah se dostal do určitého stereotypu. Přesto jsem zůstala v šoku, když jsem jednoho dne po návratu z lázní místo manžela našla doma pouze dopis na rozloučenou. Lukáš byl se všemi věcmi pryč, vybral si místo
Jsou štramberské uši památkou na Mongoly?
historyplus.cz
Jsou štramberské uši památkou na Mongoly?
Uprostřed temné noci a za průtrže mračen obyvatelé obléhaného města neúnavně prokopávají hráz přeplněného rybníka. Voda zanedlouho vyplaví tábor mongolských dobyvatelů, na vítěze v něm ale čeká hrůzné překvapení. Invazní armáda se na počátku 13. století hrne do srdce Evropy. V roce 1241 se mongolská vojska valí na Moravu jak ze severu z Polska, tak od jihu z Uher.
Těžba na Měsíci: Revoluční příležitost, nebo nebezpečný precedens?
21stoleti.cz
Těžba na Měsíci: Revoluční příležitost, nebo nebezpečný precedens?
Těžba na Měsíci se z oblasti science fiction pomalu, ale jistě přesouvá do reality. NASA, ESA i soukromé společnosti jako SpaceX, Blue Origin nebo i menší startupy se předhánějí ve vývoji technologií,
Rozvod na krku. Manželka Kratinovi byla nevěrná!
nasehvezdy.cz
Rozvod na krku. Manželka Kratinovi byla nevěrná!
Byli spolu dvaatřicet let a mysleli si, že je už nic nerozdělí. Přesto se oblíbený herec ze seriálu ZOO Vladimír Kratina (73) před pár dny v tichosti rozvedl se svou druhou ženou Jitkou. Důvodem rozp
Tajemství obrazu Mona Lisa: Stál Leonardovi modelem jeho milenec?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu Mona Lisa: Stál Leonardovi modelem jeho milenec?
Koho slavný renesanční umělec Leonardo da Vinci vyobrazil na tajuplném obraze Mona Lisa? To je otázka, na kterou se stále hledá odpověď. Se zcela novou teorií přichází italský umělecký historik Silvan
Energetický nápoj z jogurtu
panidomu.cz
Energetický nápoj z jogurtu
Palivo pro sportovce a milovníky zdravé výživy! Potřebujete půl hrnku bílého jogurtu banán 2 vejce 2 lžíce kokosového oleje 2 lžíce rozemletých lněných semínek led Postup Všechny ingredience rozmixujete, na závěr přidáte kostky ledu a znovu rozmixujete. Lněné semínko můžete nahradit mandlemi, semínky slunečnicovými nebo sezamovými, či také ořechy. Nápoj je možné zmrazit a podávat
Stará televize v noci ožívala
skutecnepribehy.cz
Stará televize v noci ožívala
Chtěla jsem si tu televizi nechat, jako památku na tetičku. Jenže na první pohled obyčejná věc nám s manželem záhy nedala spát. Se starou televizí na chalupě jsme zažili děsivé chvíle! Myslela jsem si, že ten přístroj zděděný po mé příbuzné poslouží alespoň jako ozdoba. Přinesl ale jenom hrůzu. Uprostřed noci mě budily tajemné zvuky. Nebyli to však
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz