Jen co rozlepí oči, pocítí ukrutnou bolest hlavy a sucho v ústech. Včerejší večer patřil mezi ty veselejší a teď za to platí krutou daň. Vzpomene si, že v lednici má zázračný nápoj, a tak se dobelhá do kuchyně. Chtivě loká a skutečně – kocovina už není tak intenzivní!
Co se stane, když se smíchá sladký čaj, bakterie a kvasinky? Málokdo by v podivné směsi hledal superpotravinu, které nikdo neřekne jinak než kombucha!
Děkujeme, legionáři
Přestože si dnes užívá velké popularity, lidstvo zná kombuchu už celá staletí. Pochází ze severovýchodní Číny, konkrétně z pobřeží Pochajského moře, a někdy kolem roku 200 př. n. l. získává i své jméno.
Nápoj převeze do nedalekého Japonska lékař, jemuž se říká Kombu. Další etymologický výklad poukazuje na japonštinu. Podle všeho se jedná o britskou zkomoleninu slova konbu-cha – označení čaje z řasy.
Nápoj se šíří podél Hedvábné stezky a zakořeňuje po celém světě. Usadí se i na ruském venkově, odkud putuje dál do Evropy. První boom zažívá na začátku 20. století.
A výjimkou není ani česká kotlina. K nám tento fermentovaný nápoj dovezou podle jedné teorie legionáři vracející se z Ruska.
Brzy se ale mezi Čechy začne šuškat, že „obsahuje houby a ty dál žijí v lidském těle.“ Kombucha ztratí na popularitě a to ještě umocní druhá světová válka, kdy je všeho nedostatek.
Jak ji vyrobit?
Její výroba není složitá. Stačí uvařit černý čaj, který se musí pořádně osladit. Po vychladnutí se do něj přidává kultura zvaná SCOBY – jde o symbiózu bakterií a kvasinek a svým skupenstvím nejvíce připomíná želatinu.
Směs následně míří do sklenice, kde za pokojové teploty fermentuje. Doporučená doba se odhaduje mezi 15 a 30 dny. A elixír zdraví je na světě, i když…
Léčba na všechno? Možná
Nápoj za dobu své existence posbírá celou řadu zvláštních tvrzení. Někdo se dušuje, že ho zbavil vypadávání vlasů, jinému kombucha vyhnala z těla artritidu. Někteří pacienti zase přispěchají s tím, že popíjením vyléčili rakovinu.
Vrcholem jsou 80. léta 20. století, kdy se věří, že kombucha zvedá počet tzv. T-buněk. Ty podporují imunitní systém lidí, kteří jsou postiženi nemocí AIDS.
Svědectví ale patří spíše do sekce pohádek, protože do dnešních dnů chybí pořádný výzkum o blahodárných vlastnostech kombuchy.
Naopak – lékaři se shodují, že příliš častá konzumace s sebou nese zdravotní rizika jako poškození jater a ledvin, centrální nervové soustavy nebo všeobecná toxicita. Zapovězená je také těhotným ženám a malým dětem.
I přes to všechno je kombucha dnes vnímána jako doplněk stravy lidí, kteří vyznávají zdravý životní styl. To ostatně naznačují i tržby. Jen v roce 2019 komerčně prodávaná kombucha vydělá na 2 miliardy dolarů! Možná za to může i svědectví, že tělo dokáže rychle zbavit kocoviny.