Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Krvežíznivá bestie jménem bodalog: Řádí ve Walesu zvířecí upír?

Lochneska, yetti, čupakabra. Notoricky známá monstra, po kterých pátrají tisíce lidí z celého světa. Jenže vedle nich existují i příběhy o daleko méně slavných tvorech. Tvorech, kteří však možná řádí na místech mnohem bližších, než bychom čekali.

Vítejte ve Walesu,  zemi zelených lesů a mokřadů. Číhá tam krvežíznivý bodalog?

U ohrady nedaleko městečka Rhayader v centrálním Walesu postává několik zachmuřených lidí. Obloha je zatažená a zlověstné ticho ruší jen bečení nedalekého stáda ovcí. Stáda, ze kterého však po této noci několik kusů chybí.

Skupina obyvatel postávajících nad ostatky zabitých zvířat zamyšleně diskutuje, co způsobilo taková jatka. Všem je jasné, že o vlky nejde. Ovcím totiž něco prokouslo hrdlo či oblast hrudního koše způsobem, který jejich majitel nikdy předtím neviděl.

A co víc, vlci by nikdy nenechali zabitou kořist jen tak ležet, aniž by ji roztrhali a alespoň částečně sežrali. V dalších dnech a týdnech se situace opakuje a problém s neznámým predátorem útočícím po nocích na hospodářská zvířata se stává neudržitelným.

Rozběhne se rozsáhlé vyšetřování, které má za cíl přijít celé záhadě na kloub a ukončit krvavé řádění. Podaří se zjistit, jaká bestie za vším stojí?

Rány jako od upíra

Desítky ovcí během dvou měsíců. Všechny s jedinou ranou na hrdle, žádná však roztrhaná či sežraná. Zdá se, že bodalog, jak si místní nazvou tajemného tvora, zabíjí především pro zábavu a nikoliv kvůli potravě.

Vyšetřování se mezitím zaměřuje především na hledání stop a případných svědků, kteří by mohli neznámého predátora zahlédnout.

Záhy se objevují informace o černé kočkovité šelmě, která se údajně vyskytuje v okolí a která by mohla stát i za útoky na farmy v okolí Rhayaderu. Právě velké kočky často útočí na hrdlo oběti, které trhají, dokud není mrtvá.

Jenže rány na krcích či hrudnících hospodářských zvířat rozhodně řádění velké kočky nepřipomínají – jsou příliš malé a svým způsobem čisté.

Když se ukázalo, že útoky se odehrávají vždy jen v okolí nedaleké řeky Wye, začínají se v rozhovorech místních objevovat dvě slova: vodní upír.

Neznámý zabiják hospodářských zvířat řádil v okolí městečka Rhayader.
Neznámý zabiják hospodářských zvířat řádil v okolí městečka Rhayader.

Marné pátrání

Do terénu vyrážejí nejen stopaři, ale i experti s loveckými psy. Ti nacházejí zválenou trávu a stopují pach neznámého tvora k řece, kde však už jen bezmocně přešlapují. Vše se dostává i do novin, kde se objevuje celá řada spekulací o možné identitě bestie.

„Také univerzitní vědci zkoumali napadená těla a museli přiznat, že jsou naprosto zmatení.

Těžko se tomu divit, bestie bodalog se totiž vymyká veškerým předpokladům a konzervativním vysvětlením,“ uvádí britský zoolog a záhadolog Karl Shuker (*1959).

Fakt, že se tvor zřejmě vracel do vodního toku, totiž vylučuje nejen hypotézu o černé kočkovité šelmě, ale i prakticky všechna zvířata, která by něco takového mohla mít na svědomí – lišky, zbloudilé psy a další suchozemské šelmy.

Nemohlo by jít tedy o nějakého vodního dravce, který se do zdejší řeky zatoulal z nějaké jiné oblasti?

Agresivní vodní tvor

První podezření padlo na poměrně dravou a dostatečně velkou vydru nebo na menšího a výrazně krvežíznivějšího norka. Jenže ani jedno z těchto zvířat nezabíjí popsaným způsobem a už vůbec neloví ovce. „Evropská vydra nezabíjí ovce.

Její primární potravou jsou ryby doplněné o korýše, ptáky, malé savce nebo žáby.

Americký norek zase sice zabíjí králík, kočky a psy, ale ovce jsou na něj příliš velké,“ uvádí americký autor George M. Eberhart ve své známé knize o mysteriózních tvorech. Někteří experti tak jdou ve svých spekulacích ještě dál:

Za vším by prý mohl být abnormálně velký norek. Možná s nějakou genetickou vadou či snad extrémně vzácný druh, o kterém věda vůbec neví. Problém je, že pro takováto tvrzení neexistují žádné důkazy. Zmíněný Karl Shuker tak přichází ještě s jednou možností: za vším prý mohl být vzácný druh hada.

Způsobil všechno nějaký exotický had, který utekl svému chovateli?
Způsobil všechno nějaký exotický had, který utekl svému chovateli?

Na běžné hady to nesedí

Užovka stromová. Tak zní název hada žijícího na území Evropy, a to dnes už včetně Velké Británie. Oficiálně nejdelší jedinec měřil 225 centimetrů, což by podle Shukera bez problémů stačilo k tomu, aby si dovolil zaútočit na ovci.

Problémem však je, že užovka stromová není jedovatá a podobně jako další druhy hada žijící na britských ostrovech tak úplně nesedí na zabijáka, který by kousnutím útočil na hrdla a hrudní koše bezbranných ovcí.

To i u nás v České republice dobře známá zmije obecná samozřejmě jedovatá je. Jenže pro změnu není zase dost velká na to, aby tímto způsobem útočila na ovce.

Zde navíc narážíme také na nedostatek informací o onom řádění v roce 1988. Neexistují totiž údaje o tom, zda byly jednotlivé ovce otráveny. Patrně v té době nikoho nenapadlo zjišťovat, zda se v jejich těle zbytky jedu nacházejí. Pokud by tomu tak bylo, jaké hypotézy nám zbývají?

Utekl někomu mazlíček?

Většina badatelů má jasno. Pokud byly ovce otráveny, byl za vším nejspíš nějaký velký jedovatý had, který unikl ze soukromého chovu. To by vysvětlovalo i záhadu, proč útoky začátkem prosince definitivně ustaly a o tvorovi už nikdy nikdo neslyšel.

Buď ho totiž našel a odchytil majitel, nebo – pokud šlo o teplokrevného hada – po nějaké době ve studeném prostředí Walesu prostě zemřel. Jenže i takové spekulace mají spoustu děr, a mnozí kryptozoologové se proto obracejí k úplně jiným závěrům.

Tedy že ve skutečnosti vše způsobil dosud neobjevený tvor, který není příbuzný s žádným zmíněným zvířetem. Britský záhadolog Nick Redfern (*1964) k tomu přichází se zajímavým postřehem.

Objevil totiž knihu o místním folkloru z roku 1912, ve které jsou velmi zvláštní informace. „Lidé v okolí řeky Wye věřili, že v ní žije něco děsivého.

Něco, co jednou ročně vyžaduje lidskou oběť, která zajistí, že tvor nezačne své vražedné běsnění po okolí,“ popisuje Redfern.

Známý norek je sice dostatečně agresivní, velikostí ale neodpovídá.
Známý norek je sice dostatečně agresivní, velikostí ale neodpovídá.

Démon, či experiment?

Je otázkou, jak by bodalog měl vypadat. Údajně by mohlo jít pouze o zvláštní druh velkého hada, který se zdržuje v okolí řeky nebo přímo v ní a po většinu doby prostě jen odpočívá nebo loví divokou zvěř.

Ještě odvážnější teorie si pak zahrávají s možností, že ve skutečnosti jde o jakéhosi upířího démona či mystickou bytost žijící v srdci Walesu. Někteří lidé ho každoročně potají usmiřují – nikoliv lidskou, ale zvířecí obětí.

Když se tak v roce 1988 z neznámých důvodů nestalo, tvor začal řádit v okolí, dokud svou pravidelnou oběť nedostal. Nebo snad za vším stál výsledek nějakých vojenských experimentů?

I taková konspirační teorie se prý podle Redferna mezi místními obyvateli dlouhou dobu držela. Máme snad nedostatek informací o tomto případu právě proto, že je britská vláda zamlčuje?

Byl to člověk?

Existuje ovšem ještě jedna hypotéza, která však míří úplně mimo svět kryptozoologie. Někteří záhadologové se domnívají, že za vším mohl ve skutečnosti stát člověk.

Bodalogem mohl být psychicky narušený jedinec, který se z nějakého důvodu uchýlil k zabíjení ovcí. Dost možná proto, aby ukojil svou touhu ubližovat živým tvorům. To by vysvětlovalo i pachovou stopu končící u řeky.

Dotyčný se prý mohl pohybovat na lodi – V noci vždy vystoupil, zabil pár ovcí a zase se vrátil na loďku, se kterou odplul do bezpečí. Teorie má samozřejmě několik nedostatků:

Pokud by šlo o člověka, patrně by dříve nebo později museli vyšetřovatelé najít nějaké jeho stopy. Navíc by to nevysvětlovalo zmíněnou legendu z minulosti. Žila tedy v řece v centrálním Walesu skutečně nějaká tajemná a vědou dosud nepoznaná zvířecí bytost?

Související články
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
reklama
Historie
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Zajímavosti
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Záhady a napětí
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá